Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Mimoděložní těhotenství. Proč k němu dochází a jak jej poznáme?

Mimoděložní těhotenství je velkou nepříjemností, která nás může stát nejen spoustu slz a bolesti, ale také život – pokud se včas nezasáhne. Je jisté, že jakmile se jedná o mimoděložní těhotenství, miminko se nenarodí. Proč k něčemu takovému vlastně dochází a jak poznáte, že něco není v pořádku?

Jak jste poznali mimoděložní těhotenství?

Mimoděložní těhotenství (latinsky graviditas ectopica) v diskuzích řeší spousta maminek. Na diskuzním fóru Modrý koník, a také ledaskde jinde na internetu, často zaznívá otázka: “Jak jste poznali mimoděložní těhotenství?“, ale ženy si také svěřují další zkušenosti, například s opakovaným mimoděložním těhotenstvím. I tohle se totiž může stát. Jak tedy poznat, že se oplodněné vajíčko uhnízdilo tam, kde nemělo a kdy se projeví mimoděložní těhotenství? Zpravidla už od počátku těhotenství začíná stoupat hladina hormonu hCG, která je měřitelná i běžným těhotenským testem v době, kdy byste měla očekávat svou menstruaci.

Falešně pozitivní či negativní těhotenský test. Proč někdy nejsou výsledky spolehlivé?

Pozitivní těhotenský test ale ještě neznamená, že máte vyhráno. Vajíčko se totiž mohlo uchytit mimo dělohu –  a to představuje opravdu závažný problém. Proto je důležité mimoděložní těhotenství rozpoznat včas a nechat na lékařích, aby konali to, co musí. Jediným řešením mimoděložního těhotenství je chirurgický zákrok. Operace nejčastěji probíhá laparoskopicky, ale v případě komplikací žena může přijít i o celý vejcovod.

Pokud se totiž oplodněné vajíčko neuhnízdí v děloze, zůstane zpravidla ve vejcovodu. Jen velmi vzácně najdeme plod v děložním hrdle nebo ve vaječníku, případně také v břišní dutině. Při mimoděložním těhotenství záhy dochází k potížím spojeným s růstem vajíčka, které však obvykle brzy zanikne, protože mimo dělohu nemá optimální podmínky ke svému vývinu. Odumřelé vajíčko je tak velkým rizikem sepse pro organismus ženy a může samozřejmě také dojít k prasknutí vejcovodu vlivem růstu plodu a ke krvácení do břišní dutiny.

Příznaky mimoděložního těhotenství

Mimoděložní těhotenství

Zpočátku mimoděložní těhotenství nepoznáte. Uděláte si těhotenský test, ten vám vyjde pozitivní, máte radost. Všechno se zdá být v pořádku. Ale to bohužel netrvá dlouho. Hlavním příznakem mimoděložního těhotenství je bolest břicha. Ta může být různě silná. V případě prasknutí vejcovodu a krvácení do břišní dutiny může nastat až šokový stav. Nejspolehlivější diagnóza mimoděložního těhotenství probíhá vaginálním ultrazvukem, krevní testy rozhodně nestačí – ty pouze na základě zjištění hladiny hCG potvrdí graviditu.

Mimoděložní těhotenství – proč k němu dochází?

Příčiny mimoděložního těhotenství mohou být opravdu různé. Nejvyšší riziko mimoděložního těhotenství je u žen, které mají operované vejcovody plné srůstů, kde může oplodněné vajíčko uvíznout. Rizikové jsou také opakované záněty vejcovodů nebo umělé oplodnění. Zdravé oplodnění také zhoršuje kouření, pití alkoholu, nezdravý životní styl, stres, užívání hormonální antikoncepce, zavedené nitroděložní tělísko nebo endometrióza. Svou roli hrají i opakované gynekologické záněty nebo pohlavní nemoci, například chlamydie. Pokud máte chlamydie, vězte že i tato pohlavně přenosná infekce může zvyšovat riziko mimoděložního těhotenství.

Nebezpečné chlamydie. Neléčená infekce vede k neplodnosti!

Opakované mimoděložní těhotenství

Pokud jste již jednou prodělala mimoděložní těhotenství, bohužel se u vás tímto riziko dalšího mimoděložního těhotenství zvyšuje. Není ničím neobvyklým, že k mimoděložnímu těhotenství dochází u jedné ženy opakovaně.

Mimoděložní těhotenství – chirurgický zákrok a další možná řešení

Při podezření na mimoděložní těhotenství je potřeba okamžitě provést chirurgický zákrok, protože těhotenství probíhající mimo dělohu ohrožuje ženu na životě. Pokud je těhotenství ještě velmi rané, ale už viditelné na ultrazvuku, co nejrychleji probíhá operace – laparoskopicky. Při komplikacích a ve vážných případech, kdy již došlo k prasknutí vejcovodu a hrozí riziko otravy krve, se provádí akutní chirurgický zákrok s celkovou anestezií.

Žádná léčba mimoděložního těhotenství neexistuje – konzervativní léčebné postupy se u nás neprovádějí. Je rizikem čekat na to, že se zaniklé vajíčko ve vejcovodu vstřebá samo – vyžaduje to delší a přísné sledování pacientky, klesání hladin hCG a podobně. V zahraničí se využívá někdy i podávání určité látky, která má embryo z vejcovodu vypudit, ale má spoustu nežádoucích účinků. Lékaři se také již několikrát pokoušeli oplodněné vajíčko “posunout” tam, kam patří – tedy do dělohy. Tyto pokusy byly úspěšně prováděny také u nás. Je to však velmi náročný zákrok s malou úspěšností, ale jak výsledky potvrzují, není zcela nemožný.

V zájmu pacientky je co nejdřívější úspěšné provedení operace tak, aby nemusela přijít o celý vejcovod. Ne vždy se to podaří, ale při rychlé diagnostice se dá vejcovod zachránit. U ženy bez jednoho vejcovodu se výrazně snižuje šance na oplodnění, a pokud nemá oba vejcovody, jediná metoda, která jí zbývá – a nemusí se to podařit, je IVF.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Mimoděložní těhotenství. Proč k němu dochází a jak jej poznáme?