Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Míváte tlak na hrudi? Kromě problémů se srdcem a plícemi může být příčinou i psychika

Petr Gorás

Petr Gorás

21. 1. 2022

Tlak na hrudi může mít mnoho příčin, ať už fyzických či psychických (resp. psychosomatických). Samozřejmě, jako první připadá v úvahu problém se srdcem (zpravidla bez kašle), případně s plícemi (s kašlem). Častou příčinou nepříjemných pocitů v hrudi ale bývá i psychika, obzvláště úzkosti. Podívejme se, jak se mohou jednotlivé příčiny bolesti hrudi lišit.

1. Tlak na hrudi a srdce

Infarkt

Při náhlém pocitu tlaku v hrudi nám může na mysl připadnout jako první právě hrozba infarktu. A není se co divit, pokud by šlo skutečně o infarkt myokardu, rozhoduje o přežití každá sekunda. Rozpoznat infarkt však není vždy jednoduché a často jej můžeme s něčím zaměnit – třeba s panickou atakou, jak si ukážeme níže. Jak tedy rozlišit infarkt od jiných problémů?  Článek na univerzitním webu Harvardské univerzity si položil stejnou otázku a podrobně od sebe odlišil pravděpodobné a nepravděpodobné příznaky infarktu:

 • v oblasti srdce pocítíte bolest, tlak, sevřenost nebo i pálení, ale méně pravděpodobně to bude vyloženě bodavá bolest spojená s dýcháním či kašlem
 • bolest při infarktu má několikaminutový postupný náběh, spíše než aby byla krátká a nárazově intenzivní
 • bolest se při infarktu typicky šíří od srdce do nejbližších oblastí (levá paže, krk, čelist, záda), méně pravděpodobně zůstává bolest jen v levé části hrudi
 • k bolesti se při infarktu často přidává i dýchavičnost, studený pot a náhlá nevolnost
 • bolest či tlak se nejčastěji objeví při fyzické námaze či emočním stresu, případně hned poté – neměla by však přímo souviset s vaším pohybem nebo se stlačováním hrudi rukou

To, že osoba nejeví známky infarktu, ještě hned neznamená že by nebyla v ohrožení života a nepotřebovala okamžitou péči. Existuje totiž mnoho dalších potíží, které jsou obdobně nebezpečné a smrtelné jako infarkt.

Angina pectoris

Tady pozor. Nejedná se o „běžnou“ angínu způsobenou virovou či bakteriální nákazou, nýbrž jde o jeden ze symptomů ischemické choroby srdeční. Některé projevy mohou být podobné infarktu: tlak na hrudi či bolest, projeví se po velké námaze nebo emočním stresu; bolest vystřeluje do přilehlých oblastí těla. Ačkoli většinou nejde o vážný stav a bolest do čtvrt hodiny vymizí, je lepší neriskovat a volat pohotovost. U pacientů s anginou pectoris navíc existuje zvýšené riziko výskytu infarktu v budoucnu.

Další možné příčiny spojené se srdcem

Perikarditida – Jde o zánět osrdečníku (perikardu), což je vak obalující srdce. Podobně jako u anginy dochází k ostré bolesti vystřelující do okolí srdce. Typická je i teplota.

Myokarditida – Jedná se o závažné infekční onemocnění srdce, nejčastěji způsobené virem. Kromě tlaku na hrudi proto mezi typické příznaky patří například i horečka, malátnost a bolest hlavy.

2. Tlak na hrudi a plíce

Existuje mnoho problémů spojených s naším dýchacím orgánem, které mohou způsobovat pocit tlaku, svíravosti, tíhy apod. Může se jednat o akutní stavy ohrožující život, projevy infekčních nemocí, i o méně závažné stavy. Na rozdíl od problémů se srdcem se tlak často vyskytuje při kašli. V každém případě je však na místě vyšetření lékařem. Podívejme se teď na některé z častých plicních problémů, jejichž symptomem bývá tlak na hrudi.

Astma – Při astmatu dochází ke zúžení průdušek, což má za následek záchvaty dušnosti, suchý kašel, sípání a typicky i tlak na hrudi.

Postcovidový syndrom – Tlak na hrudi může být mezi vážnými příznaky onemocnění koronavirem. Nejen během samotné nákazy, ale v některých případech i několik týdnů po prodělání covidu. Jedná se o takzvaný postcovidový syndrom (někdy uváděn také jako „dlouhý covid“), se kterým se podle údajů na nhs.uk pojí celková extrémní únava, bolest svalů, otupělost, dýchavičnost a právě i svíravý tlak na hrudi.

Plicní embolie – Zjednodušeně řečeno jde o akutní stav, kdy krevní sraženina ucpe část plic. Kromě bolesti či pocitu tlaku v hrudi se projeví především jako dušnost a kašel.

Zápal plic – Zápal plic neboli pneumonie bývá nejčastěji způsoben bakteriální či virovou nákazou. Vedle tlaku na hrudi se projeví především horečkou, únavou a ztíženým dýcháním.

3. Tlak na hrudi a psychika

Spojení psychických obtíží a nepříjemného pocitu v hrudi je poměrně časté. Kromě zavedených lidových úsloví – „bolí mě z toho srdce“, „nedokázal to rozdýchat“ – to potvrzuje například i studie uveřejněná v The American Journal of Cardiology. Ta zkoumala výskyt úzkosti u pacientů, kteří dorazili na pohotovost s nízkorizikovou bolestí hrudi. Vysokou úzkost měla necelá polovina z nich (47%).

Tlak na hrudi podpořený úzkostí

Mezi psychosomatické příznaky úzkosti může patřit mimo jiné právě tlak na hrudi, a to především ve spojitosti se srdcem. Psychiatrička Una D McCann se pro hopkinsmedicine.org vyjádřila o možném spojení úzkostí a srdce následovně: „Z mého pohledu a z mé osobní klinické zkušenosti mohu říct, že úzkostné poruchy mohou hrát hlavní roli v srdečních nemocech. Věřím, že opravdu pozorný pohled na úzkost by odhalil způsoby, jakými může vážně působit na srdeční onemocnění, a to jako přispívající faktor i jako překážka ve zotavení.“

V přírodě je stres běžnou ochranou v nebezpečných situacích. Tělo se tak připravuje například na možný útok či útěk (tzv. fight-or-flight) před predátorem – srdeční tep se zrychlí, svaly se napnou. Po odeznění nebezpečí se uklidní i tělo. V komplikovaném lidském světě však může být stav napjatosti a stresu vyvolán různými reálnými i nereálnými stresovými situacemi, a může nás trápit i dlouhodobě. Vlivem zvýšené srdeční aktivity a svalové napjatosti se tak úzkosti mohou projevit právě jako tlak na hrudi.

Mnoho podob úzkosti

Když se mluví o úzkosti, jedná se vlastně o celou škálu konkrétnějších poruch. U každého člověka se navíc úzkost projevuje odlišně. Obzvlášť podobná infarktu může být panická ataka, která může přijít naprosto nečekaně. Pokud si osoba prošla traumatickou událostí, obzvláště když jí šlo o život, pak bývá častým následkem posttraumatická stresová porucha. Ta také postihuje mnohem častěji ženy, především z toho důvodu, že jsou častěji vystaveny násilným událostem. Dlouhodobou úzkost může způsobovat i obsedantně kompulzivní porucha (OCD). Při ní vás úzkost například nutí se desetkrát vrátit domů zkontrolovat, jestli jste skutečně vypnuli sporák a nevyhoří vám byt.

Jak se může bolest na hrudi způsobená úzkostí projevit? Podle recenzovaného zdravotnického portálu healthline.com patří mezi různorodé symptomy úzkosti v oblasti hrudi:

 • napětí či tlak
 • svalové záškuby nebo křeče v hrudníku
 • ostrá či vystřelující bolest
 • bodavý tlak
 • vytrvalá bolest
 • pálení, necitlivost nebo tupá bolest

zdroje: webmd.com, healthline.com, health.harvard.edu, hopkinsmedicine.org, nhs.uk, wikiskripta.eu

Ohodnoťte tento článek:
4,8
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Míváte tlak na hrudi? Kromě problémů se srdcem a plícemi může být příčinou i psychika