Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Návod, jak oddálit menstruaci. Jde to s antikoncepcí i bez

Adéla Lišková

Adéla Lišková

16. 7. 2017

Čas letních dovolených, který je již dávno v plném proudu, je zároveň dobou, kdy mnoho žen řeší otázku správného načasování menstruace. Pokud vám vaše dny vychází zrovna na termín dovolené u moře, nezoufejte. Prozradíme vám triky, jak oddálit menstruaci s antikoncepcí i bez.

Jak oddálit menstruaci antikoncepcí

Ženy, které užívají hormonální jednofázovou antikoncepci, si s tím, jak oddálit menstruaci, příliš dlouho hlavu lámat nemusí. Pokud se vám týden, který máte prášky vysadit a dostat měsíčky, kryje s termínem dovolené, jednoduše pauzu vynechte a začnete ihned brát další plato prášků.

Menstruaci tedy dostanete až v dalším cyklu, tedy po dobrání plata. Pokud byste však chtěla oddálit menstruaci například pouze o týden, lze to udělat tak, že z nového plata budete brát prášky pouze týden, poté na týden vysadíte a dostanete menstruaci, a následně začnete novým platem.

Jak souvisí migréna s menstruací? Zaměřili jsme se na příčiny a léčbu nemoci

Jak posunout menstruaci s antikoncepcí

I když jde o spolehlivý způsob oddálení menstruace, nedoporučuje se to dělat vícekrát než dvakrát za sebou nebo příliš často – jde přece jen o hormony, s kterými si není radno zahrávat. Navíc při opakovaném nevysazení si tělo stejně prosadí svou, dostaví se špinění, případně i bolesti břicha či jiné problémy.

Na druhou stranu, pokud nemáte žádné gynekologické problémy a občas tuto možnost využijete, nemělo by se nic stát. V opačném případě se raději poraďte s gynekologem. Stejně tak učiňte i v případě, že berete vícefázovou antikoncepci, kde se prášky na jednom platu liší obsahem hormonů, případně si pořádně pročtěte příbalový leták. Zde oddálení totiž není tak jednoduché, obvykle je nutné začít brát až další fázi, přičemž část plata musíte vyhodit.

Jak oddálit menstruaci bez antikoncepce

Pokud neberete HA, možností, jak účinně oddálit menstruaci, je vydat se ke gynekologovi, který vám předepíše speciální léky. I tyto prášky ovšem obsahují hormony, proto může dojít k rozhození dalších cyklů. Neberete-li HA z určitých kontraindikačních důvodů, jako jsou poruchy srážlivosti krve, ani zde s velkou pravděpodobní neuspějete. I tyto léky nejsou vhodné pro ženy ohrožené trombózou.

Zmíněné léky vám neoddálí menstruaci o celý cyklus, nýbrž jen o cca 10 dní.  Princip je takový, že 3 dny před očekávaným začátkem menstruace začnete brát tabletky, které pozdrží cyklus. Některé ženy se při jejich užívání setkávají také se špiněním. Ovšem i přes tyto vedlejší účinky jde spolu s posunutím pomocí HA o nejúčinnější způsoby. Jak oddálit menstruaci bez léků, se dočtete v dalších odstavcích, nicméně účinnost těchto způsobů není zaručena.

Trápí vás nepravidelná menstruace? Čím to může být?

Jak oddálit menstruaci – citron

Jak oddálit menstruaci bez předpisu? Volně prodejné léky bohužel neexistují, v tomto ohledu vám však může pomoci citron, případně další citrusová ovoce, která obsahují velké množství vitamínu C. Zkuste tedy začít 3 nebo 4 dny před očekávaným začátkem menstruace 3 krát denně pít sklenici vody s jedním vymačkaným citronem. Po vypití vždy alespoň půl hodiny nejezte, aby se vitamin C vstřebal.

Místo citronu můžete vyzkoušet třeba i grep, anebo vitamín C v prášcích. Jde ovšem spíše o babskou radu, která někomu pomůže oddálit menstruaci i o několik dní (2-6), někomu však vůbec. Často však dojde alespoň k zeslabení krvácení. Oddálení menstruace pomocí popíjení citronové šťávy a pojídání citrusů tak doporučujeme nejprve vyzkoušet.

Ohodnoťte tento článek:
3,6
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Návod, jak oddálit menstruaci. Jde to s antikoncepcí i bez