Menu
WomanOnly
Móda a styl

Návod, jak si správně vybrat šaty. Jaký střih sluší vašemu typu postavy?

Adéla Lišková

Adéla Lišková

20. 9. 2018

I když jsou možná vaším nejoblíbenějším outfitem džíny a tričko, příležitost vás jistě čas od času donutí obléct si společenský oděv. Jak si správně vybrat šaty, když už se musíte hodit do gala? Ať už vyrážíte na rande, ples či svatbu, poradíme, jaké vám budou slušet!

Jak si správně vybrat šaty?

Jak si vybrat správné šaty, kterými na večírku či společenské události ohromíte? Dokonalé šaty vypadají skvostně nejen na ramínku, ale i na vás. Z toho vyplývá, že je při výběru potřeba zohlednit zejména vaši postavu. Správný střih šatů je takový, který podtrhne vaše přednosti, ale zároveň schová to, co příliš zdůrazňovat nechcete.

Jak si vybrat šaty podle postavy

Každá z nás je samozřejmě originál, ovšem rozlišujeme několik obecných typů ženských postav, ke kterým lze drtivou většinu žen přiřadit. Pokud najdete ten svůj, výrazně vám to pomůže vybrat ty pravé šaty na ples, na svatbu, ale i na běžnější nošení. Jaké střihy šatů jednotlivým typům sluší?

Typ postavy hruška

Postava typu hruška je charakteristická štíhlou horní částí (drobná ramena, útlejší pas) a silnější dolní částí (širší boky a stehna). Majitelky takové postavy by se měly snažit zdůraznit horní část těla, ať už hlubokými výstřihy, odhalenými rameny či výraznými šperky. Korzet šatů může být klidně přiléhavý a barevný, aby se zvýraznil štíhlý pas, naopak sukně by měla být volná a splývavá, nejlépe delší áčková sukně začínající v pase.

Černé šaty a líčení. Jaké líčení jde s černou dohromady?

Postava jablko a šaty

Ženy s postavou typu jablko mají problém zejména s břichem, kam se jim ukládá nejvíce tuku. Jinak ruce a nohy mají poměrně štíhlé, prsa však objemnější. Problematické partie zakryjí dlouhé splývavé šaty, k optickému zeštíhlení pomůže hluboký výstřih do V. Přepásání šatů vždy volte těsně pod prsy, aby došlo k zakrytí bříška. Pozornost od něj odvede také tmavší a jednodušší vršek, naopak sukni si můžete dovolit pestrou.

Tělo jako přesýpací hodiny

Pokud máte útlý pas a trochu širší boky, ale stejně široké jako ramena a k tomu středně velká prsa, pak gratulujeme – máte ideální typ postavy a můžete si obléci takřka všechno. Svou symetrickou postavu nejlépe zdůrazníte šaty se zvýrazněným pasem, můžete si dovolit také výrazné vzory a asymetrické průstřihy.

Jaké šaty na ples, svatbu či promoci? Čtěte o módní etiketě

Obdélníková mužská postava

Typ obdélník se vyznačuje stejně širokými rameny a boky, avšak nevýrazným pasem – trup je v podstatě stejně široký po celé délce. Jde tedy spíše o chlapecký typ postavy. Jeho nositelky jsou obvykle štíhlé, chybí jim však ženské křivky, které lze vykouzlit šaty s upnutým korzetem či přepásáním v pase. Naopak sukně začínající v těchto místech by měla být spíše volnější. V případě štíhlé postavy můžete vršek zdůraznit volánky či jiným zdobením.

A co obrácený trojúhelník

Ženy s tímto typem postavy mají objemnější vrchní část těla (velká prsa a široká ramena) a naopak nevýrazné boky, zadeček a štíhlé nohy. Tuto nerovnováhu lze napravit barvami – tmavým vrškem a světlejší sukní. Horní polovinu těla opticky zúží výstřih do V, sukně může být objemnější a například s vysokým rozparkem, který odhalí štíhlé nohy.

Ohodnoťte tento článek:
3,8
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Návod, jak si správně vybrat šaty. Jaký střih sluší vašemu typu postavy?