Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Nehty a zdraví. Víte, co znamenají rýhy nebo ďolíčky na nehtech?

V době gelových nehtů a různého zdobení rukou si jen málokdo vzpomene na to, jak je důležité zdraví našich přirozených nehtů. Víte, že podle stavu našich nehtů poznáme, jak jsme na tom se zdravím a na co bychom si měli dávat pozor? Už staří chiromanté podle tvaru ruky, délky prstů, stavu nehtů a samozřejmě i čar v dlaních určovali povahu, charakter a také zdravotní dispozice nositele. Jak je to s nehty a co různé změny na nich signalizují?

Jak má vypadat zdravý nehet?

Zdravý nehet má být přirozeně narůžovělý s takzvaným měsíčkem. Nehty mohou mít různý tvar. Nemáme však na mysli tvar, do jakého jsme si je zapilovali. Jde o jejich celkový tvar a vzhled, který se dědí. Rozhodující může být i barva nehtu. Pokud se na našich nehtech objevují různé rýhy a ďolíčky, obvykle to naznačuje nějaký zdravotní problém. Nehty také potřebují svoji výživu. Ohrožuje je zejména nedostatek vápníku, křemíku či zinku. Z patogenů jsou to třeba plísně, časté bývají mykózy nehtů, a to nejen na nohou, ale i na rukou. Problémy způsobuje špatná manikúra, zarůstající nehty, zanícená kůžička a někdy také může dojít k zánětu nehtového lůžka. O nehty je zkrátka potřeba dobře pečovat.

Proč si koušeme nehty? Tímto zlozvykem trpí skoro polovina lidí

Zdravotní diagnostika podle vzhledu nehtů

Pojďme si shrnout nejčastější problémy nehtů a jejich význam z hlediska zdravotní diagnostiky:

Příčně pruhované nehty

Pokud máme na nehtech příčné rýhy a různé hrbolky nebo vyvýšeniny, znamená to, že je naše tělo zatíženo různými toxiny, odpadními látkami nebo že s něčím bojuje náš imunitní systém. Tento problém se objevuje také při chronických infekcích a syfilidě.

Podélné rýhy na nehtech

Podélné proužky na nehtech poukazují na problémy vnitřních orgánů, nejčastěji dysfunkce, chronické záněty nebo onemocnění. Každý prst ještě zvlášť přísluší konkrétnímu orgánu, často se to třeba objevuje u potíží se střevy.

Dolíčky na nehtech

Tečky a jakoby vyražené dolíčky na nehtech vypovídají o potížích se slezinou a zatížení ledvin.

Bílé tečky na nehtech

Velmi známé jsou také bílé tečky na nehtech. Co vlastně znamenají? Nejčastěji je to zatížení organismu toxiny, přebytky kyseliny močové a rovněž se objevují u nervózních a podrážděných osob.

Lupénka postihuje kromě kůže i klouby a nehty. Jak probíhá její léčba?

Chybějící měsíčky nehtů

Za měsíčky nehtů se označují obvykle bílé zbarvené půlkruhovité spodní části nehtů. Pokud měsíček zcela chybí, může se jednat o riziko srdeční slabosti nebo o srdeční neurózu. Naopak příliš velké měsíčky prý naznačují dispozice k mrtvici.

Vypouklé nehty

Vypouklé nehty připomínající sklíčko hodinek vypovídají o dědičném zatížení plic a dispozicích k tuberkulóze u předků.

Lžícovitě prohnuté nehty

Naopak nehty prohnuté jako lžičky prozrazují rodové sklony k alkoholismu.

Okousané nehty

Význam okousaných nehtů odhadne asi každý. Je to zlozvyk, kterým často zastíráme svoji nejistotu a nervozitu nebo jiné problémy.

Bledé nehty

Vypovídající je i barva nehtů. Bledé nehty stejně jako bledá pokožka rukou mohou poukazovat na anémii, tedy nedostatek železa.

Žluté nehty

Žluté nehty stejně jako žlutá pokožka vypovídají o potížích s játry a se žlučníkem nebo o onemocnění žloutenkou. Pokud tedy opomeneme nehty silných kuřáků.

Škodlivé látky v cigaretách: Znáte důvody, proč přestat s kouřením?

Červené nehty

Červené nehty prozrazují agresivního a prchlivého člověka se sklonem k srdečním onemocněním nebo infarktu.

Modré nehty

Modré nehty poukazují na poruchy srdce a slabost krevního oběhu.

 

Zdroj: Diagnostika podle ruky, E. I. Haldane (Praha: Alternativa, 1993)

Ohodnoťte tento článek:
4,8
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Nehty a zdraví. Víte, co znamenají rýhy nebo ďolíčky na nehtech?