Menu
WomanOnly
Esoterika

Nejpopulárnější keltské symboly a co znamenají

Keltská kultura se těší velké oblibě po celém světě. Jestlipak víte, co patří mezi typické keltské symboly a znaky? A víte, co přesně znamenají? Připravili jsme pro vás přehled těch nejznámějších, nejen keltských, ale některých i vyloženě irských. Možná už jste na některé z nich někde narazili, možná se necháte inspirovat a některý amulet se vám zalíbí natolik, že si jej pořídíte.

Keltská spirála

Keltská spirála je nejstarší a neprimitivnější dekorace na Zemi. Představuje prazákladní symbol, energii a proudění života, Slunce a zdroj záření. Jako symbol se používá například k dobíjení energie ve vodě či potravinách, k energetické očistě nebo k uzdravování v alternativní medicíně. Předpokládá se, že keltské spirály, které jsou ve směru hodinových ručiček, mají význam spojený s harmonií nebo zemí; pokud jsou proti směru hodinových ručiček, jsou považovány za pohanské symboly, které manipulují s přírodou. Je to také biogenerátor, který dokáže odrušit elektromagnetické záření nebo geopatogenní zóny. Jako amulet se keltská spirála nosí na krku, anebo ve větší velikosti, vyrobená ze zinku, se například používá k přikládání na tělo nebo k harmonizaci vody či potravin.

Keltské slunce

Tento ochranný amulet v podstatě představuje keltskou spirálu a má stejný význam. Někdy se zobrazuje jako typické slunce s paprsky v kruhu. Představuje energii, světlo, teplo, živel ohně, pozitivní sílu, vůli a radost ze života. Nejčastěji se nosí na krku jako ochranný amulet.

8 nejznámějších keltských svátků. Které z nich dodnes slavíme?

Keltský kříž

Keltský kříž je významný symbol, který byl později často zneužíván, například nacisty. Vyskytuje se na mnoha místech, zejména ve Velké Británii, ale i mimo britské ostrovy. Jeho původní význam není přesně znám a existuje několik verzí. Jedna z nich se týká svatého Patrika a příchodu křesťanství ve spojení s potíráním pohanství a Ježíšovou nadvládou nad pohanskými bohy. Keltský kříž má několik tvarů a vyobrazení, například se objevuje jako rovnoramenný, zdobený propletenci, nebo jde o vyloženě klasický tvar kříže jak jej známe. Pod názvem keltský kříž existuje také oblíbený výklad karet, které se ukládají do předepsaného tvaru kříže, přičemž jednotlivé pozice kříže mají při interpretaci karet svůj stanovený význam.

Keltský strom života

Keltský strom života je mocný keltský symbol, který je dnes tak oblíbený, že se používá třeba i jako tetování. Symbolizuje spojení s předky a tradicemi, prasílu, dlouhověkost, vůli a moudrost. Mocným symbolem pro Kelty byl odjakživa dub, který je také za strom života považován. Je to střed světa, představuje život a spojení s přírodou a se zemí.

Triskel

Triskel nebo jinak řečeno triskelion patří mezi další symboly, jejichž význam byl později převrácen a zneužíván, zejména nacisty. Tvoří jej buďto tři ohnuté lidské nohy nebo tři do sebe zapadající spirály. Je také symbolem Sicílie, Bretaně a ostrova Man. Triskelion se objevuje v mnoha starých kulturách, ale jeho původ a přesný význam není zcela jasný. Triskel, který tvoří tři spojené spirály, v keltském významu představuje koloběh života, tedy život, smrt a znovuzrození, nebo také spojení tří živlů: vody, země a ohně. Tento symbol si nechávali na svá těla tetovat Druidové. Dnes je velmi oblíbený u hnutí Wicca. Triskel se nosí na těle jako ochranný amulet, anebo si jej lidé nechávají s oblibou tetovat.

Keltský horoskop. V čem nás může obohatit?

Triquetra

Triquetra je trojúhelník tvořen třemi keltskými uzly. Opět v keltské kultuře vyjadřuje trojnost a magický význam čísla tři, tedy buď života, smrti a znovuzrození, anebo tři živly: vodu, vzduch a oheň, také minulosti, přítomnost a budoucnost. Je to symbol magie a je rovněž hodně oblíbený u novodobého čarodějnického hnutí Wicca. Také triquetra se nosí na těle jako ochranný amulet, anebo si ji lidé nechávají s oblibou tetovat na kůži.

Keltský kruh

Keltský kruh obvykle představuje triskel uzavřený v kruhu. Má stejný význam a používá se jako amulet. Velmi podobný je i Brigitin kruh.

Brigitin kruh

Tento symbol podporuje umělecký talent a tvořivost svého nositele. Je zasvěcen galské bohyni uměleckého kovářství, básnické tvorby, věštectví a léčitelství Brigitě, která je v Irsku oslavována také jako svatá Brigita. Brigitin kruh představuje spojení tří živlů, země, vody a vzduchu, souvisí s magickým číslem tři a trojnou podstatou koloběhu života, minulostí, přítomností a budoucností. Tři spirály jsou v neustálém pohybu. Amulet celkové chrání svého nositele před nepřízní osudu a prorokuje mu zdraví, hojnost a úspěch v tvorbě.

Keltská harfa

Harfa obdobně jako trojlístek patří k Irsku. Je vyobrazena ve státním znaku Irska. Keltská harfa je prastarý irský symbol, avšak na tento nástroj hráli Keltové již v 5. století před naším letopočtem. Harfa se pak začala objevovat na irských erbech někdy od 13. století.

Trojlístek (Shamrock, Seamróg)

Symbol trojlístku jetele odedávna náleží k Irsku. Jednak má kultovní význam v původním druidském náboženství, a z křesťanského hlediska je atributem svatého Patrika, který podle legendy při evangelizaci Irska prosazoval trojici listů vyrůstajících ze společného stonku jako znázornění svaté Trojice. Jetel jako rostlina prý také zachránil původní obyvatele Irska od velkého hladomoru. Traduje se, že tak jako k Anglii patří růže, tak k Irsku trojlístek jetele, ke Skotsku pak bodlák a k Walesu narcis. Trojlístek je neoficiální irský symbol, který přináší štěstí, bez ohledu na to, zda je to opravdu čtyřlístek, anebo jen trojlístek.

Prsten Claddagh

Jedná se o irský zásnubní prsten, který symbolizuje lásku, štěstí, věrnost a oddanost. S Kelty nemá zřejmě nic společného, ale často se sem tam objeví vedle keltských symbolů. První takovýto prsten vyrobili údajně před 300 lety na irském pobřeží nedaleko Galwaye v malé rybářské vesničce nazvané Claddagh. Pojí se s dvěma legendami. Jedna vypráví příběh Margaret Joyce, která se prodala za místního starostu a svými penězi zděděnými po prvním manželovi přispěla k velkému rozvoji vesnice. Prsten jí byl odněnou z nebes, když jí ho shodil orel přímo do klína. Druhá legenda vypráví příběh Richarda Joyce, kterého zajali Alžířané a prodali ho jako otroka maurskému zlatníkovi. Po propuštění mu zlatník nabídl majetek i ruku své dcery, což ovšem Richard odmítl a vrátil se domů do Claddaghu i s prstenem, který vyrobil ze stesku po domově. Tento prsten si s oblibou také u nás nechávají vyrábět na zakázku snoubenci nebo lidé, kteří se milují. Takový prsten se ale musí darovat, nemůže si ho člověk koupit sám.

Search Bythol

Tento znak tvoří dva keltské uzly, které symbolizují věčnou lásku mezi dvěma lidmi.

Keltský uzel

Různé keltské uzly symbolizují pevné spojení, například mezi matkou a dítětem. Těchto keltských uzlů existuje více druhů a běžně se používají v kombinaci s dalšími keltskými symboly. Jedním z nich je například uzel Dara.

Uzel Dara

Tento keltský uzel představuje mocnou symboliku oblíbeného dubu. Jeho mocné a propletené kořeny, sílu, moudrost, plodnost, dlouhověkost, spojení s předky. Je symbolem pro neuvěřitelnou vnitřní sílu člověka a odolnost. Uzel Dara bývá také oblíbeným symbolem pro tetování.

Ailm

Podobný význam má keltský symbol ailm, který představuje stříbrnou jedli. Mezi typické významy tohoto keltského symbolu patří hluboké léčení a uzdravení, vnitřní síla, vytrvalost, odolnost, zdraví a plodnost.

Jmelí

A na závěr jmelí, které je u nás oblíbeným symbolem Vánoc i ceněnou léčivou rostlinou. Pro Kelty jmelí představovalo mocnou posvátnou rostlinu. Druidové chodili sbírat jmelí jako symbol vysoké duchovní ochrany, léčení a boje proti nečistým silám a zlu.

Jmelí patří k Vánocům, má léčivé účinky a i v pohanství představuje magickou ochranu

Zdroje: wikipedie, www.theirishroadtrip.cz

Ohodnoťte tento článek:
2,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Nejpopulárnější keltské symboly a co znamenají