Menu
WomanOnly
Domácnost

Největší chyby, které děláme při odstraňování skvrn

Redakce

Redakce

11. 3. 2018

Některé zažité metody odstraňování skvrn mohou ve skutečnosti situaci ještě zhoršit. Těžko odstranitelné skvrny mohou zničit váš bytový textil, koberce i oblečení.

Naše babičky by nás možná přesvědčovaly, že trocha dřiny odstraní jakoukoliv skvrnu. Ti z nás, kteří si vylili červené víno na světlé oblečení, to ovšem vidí jinak.

Jaké metody odstraňování skvrn jsou neúčinné?

Dnes je sice k dostání mnoho špičkových čistících prostředků, ale experti Ústavu pro dobré vedení domácnosti (Good Housekeeping Institute) nás varují, abychom se nenechali oklamat některými zdánlivě užitečnými tipy, které mohou ve skutečnosti skvrny ještě zhoršit. Čemu se tedy raději při odstraňování skvrn vyvarovat?

Sůl na červené víno

Mnozí z nás sáhnou po soli, když chtějí odstranit skvrnu od červeného vína. Je to však to nejhorší, co můžete udělat, protože sůl zapříčiní stálost skvrny a trvalé poškození látky. Chcete-li dosáhnout čistého prádla, propláchněte skvrnu pořádně vodou a místo soli naneste odstraňovač skvrn.

Používání přehnaného množství odstraňovače skvrn

Je snadné bez rozmyslu nastříkat odstraňovač skvrn na oblečení nebo cokoliv jiného, co jste náhodně znečistili, ale je to velká chyba. Přesycení skvrn odstraňovačem může způsobit, že ho pak dostatečně neopláchnete, nemusí pořádně vyschnout a opět v místě zůstane flíček. Ústav pro dobré vedení domácnosti doporučuje použít malé množství odstraňovače skvrn a důkladně ho opláchnout. Tento proces opakujte, dokud skvrna nezmizí.

Používání horké vody

Polití vařící vodou z konvice může způsobit, že skvrna zůstane na látce navždy. Horká voda může totiž fixovat skvrnu na místě. Krev a zvratky se odstraňují nejhůře. Vždy nejprve opláchněte skvrnu studenou vodou, než ji začnete čistit.

Drhnutí

Nadměrným třením sice lze skvrnu odstranit, ale tkanina pod ní může být poničena. Namísto toho zlehka přetřete nečistoty jemnou houbou.

Použití mýdla

Možná je to překvapivé, ale i mýdlo může být váš čistící nepřítel. Nanesením mýdla přímo na skvrnu můžete způsobit její fixaci natrvalo. To platí zejména pro kávu, červené víno a skvrny od čaje. Odborníci doporučují, abyste před aplikací mýdla opláchli skvrnu nejprve studenou vodou.

Jak se zbavit žlutých skvrn od potu na oblečení? Tento domácí lektvar zabere

Čištění speciálních tkanin

Je sice lákavé ušetřit peníze tím, že vyčistíte starožitný nábytek sami. V žádném případě se o to v domácích podmínkách ale nepokoušejte, jemné čalounění by mohlo být zničeno nešetrnými chemickými čisticími prostředky. Vždy to raději nechte na odborníkovi.

Používání bělicího prostředku na jemné tkaniny

Bělidlo je nejagresivnější ze všech čistících prostředků a jemné látky jako například vlna nemusí přežít jeho zásah. Před čištěním jemných tkanin jakéhokoliv druhu zkontrolujte, zda používáte odstraňovač skvrn bez bělicích složek.

Jaké metody odstranění skvrn fungují?

Mastné připáleniny v troubě

Obyčejná směs octa a jedlé sody udělá na stálých mastných skvrnách zázraky. Dalším fíglem, který vyzkoušejte, je namíchat pastu z vody, třetiny šálku soli a jednoho šálku sody. Naneste směs rovnoměrně na dveře i stěny trouby nebo grilu a pozorujte, jak skvrny mizí.

Chcete vědět, jak vyčistit připálený hrnec? Poradíme vám!

Skvrny na stěnách

Nečistoty na stěnách jsou nejen nevzhledné, ale mohou být vidět i po vymalování místnosti. Mastné otisky prstů třete křídou, poté prach z křídy oprašte. Opláchněte místo vodou a osušte suchým hadrem z mikrovlákna.

Skvrny od vosku

Kapičky vosku odstraňte z nábytku špachtlí, z látky sloupněte. Poté položte kousek pijavého papíru přes skvrnu a vysoušejte fénem, dokud nebude skvrna zcela absorbována.

Inkoustové skvrny

Bloger Jil Nystul doporučuje nechat působit na skvrnu dezinfekci po dobu 60 sekund před samotným praním.

Jak prát prádlo? Máme pro vás přehled podle materiálů

Skvrny od oleje

Olej vysajte suchou papírovou utěrkou a poté naneste jedlou sodu, která absorbuje zbytek tekutiny. Odstraňte prášek a oděv vyperte běžným způsobem.

Skvrny od rtěnky

Otisky rtěnky překvapivě odstraňuje bílý chléb. Odtrhněte kůrku a vnitřek použijte jako chlebovou utěrku.

Skvrny od trávy

Se skvrnami od trávy lze bojovat citrónovou šťávou a solí. Nejprve aplikujte citronovou šťávu a poté posypte postižené místo solí. Jemně třete skvrnu a znečištění by mělo krásně mizet pryč.

A jaké triky a přípravky na skvrny se nejlépe osvědčily vám? Podělte se o ně s ostatními čtenáři v diskuzi pod článkem.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Největší chyby, které děláme při odstraňování skvrn