Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Nemůžete spát? Odpovědný může být stres v práci

Nová studie dává do souvislosti pracovní stres a problémy se spánkem. Tato nebezpečná kombinace má za následek až trojnásobně vyšší riziko úmrtí na kardiovaskulární choroby u lidí s hypertenzí.

Stres a nedostatečný spánek jako nebezpečná kombinace

„Spánek by měl být časem k odpočinku a nabrání nové energie,“ říká profesor Karl Heinz Ladwig z německého výzkumného střediska pro ochranu životního prostředí a lékařské fakulty Technické univerzity v Mnichově. „Pokud máte v práci stres, spánek vám pomůže se z něj zotavit. Bohužel špatný spánek a pracovní stres jdou ruku v ruce. A pokud se navíc zkombinuje s hypertenzí, účinek je o to více toxický.“

Jedna třetina populace však trpí vysokým krevním tlakem. Předchozí studie ukázaly, že psychosociální faktory mají mnohem silnější dopad na jedince s již existujícím kardiovaskulárním rizikem než na zdravé lidi.

Výsledky dlouholeté studie jsou překvapivé

Nová studie zahrnovala 1959 hypertoniků ve věku od 25 do 65 let, kteří neměli kardiovaskulární onemocnění ani cukrovku. Ve srovnání s pacienty bez pracovního stresu a s dobrým spánkem měli lidé s oběma rizikovými faktory podle zjištění studie 3x vyšší pravděpodobnost úmrtí na kardiovaskulární onemocnění. Lidé s pracovním stresem měli pouze 1,6x vyšší riziko, zatímco ti, kteří jen špatně spali, měli podle vědce dokonce 1,8x vyšší riziko úmrtí.

Co dělat proti stresu. Tipy na aktivity, které vám zvednou náladu

Během téměř 18 let sledování obou skupin se riziko kardiovaskulární smrti u zaměstnanců s vysokým krevním tlakem zvyšovalo postupně, zjistila studie.

Zaměstnanci s pracovním stresem i se zhoršeným spánkem vykazovali riziko 7,13 % ve srovnání s lidmi, kteří netrpěli stresem ani špatným spaním – jejich riziko dosahovali jen 3,05 %. Lidé, kteří trpěli pouze stresem, vykazovali riziko 4,99 % a lidé, kteří pouze špatně spali, měli riziko 5,95 %.

Co je pracovní stres?

Ve studii byl pracovní stres definován jako stres na místech s vysokou poptávkou a zároveň nízkou kontrolou, kde zaměstnavatel chce po svých zaměstnancích výsledky, ale zároveň popírá jejich pravomoc rozhodovat se. „Pokud jsou na vás jako na zaměstnance kladeny vysoké nároky, ale zároveň můžete činit svobodná rozhodnutí, může to být pro vaše zdraví dokonce pozitivní,“ říká Ladwig a dodává: „Ale pokud jste uvězněni na místě, kde nemáte moc cokoliv změnit, škodíte si vlastnímu zdraví.“

Jóga a stres. Jaké má jóga blahodárné účincích na naši psychiku?

A co si představit pod špatným spánkem?

Porucha spánku byla definována jako potíže s usínáním a/nebo udržováním spánku. „Udržení spánku je nejčastějším problémem u lidí pracujících ve stresujícím prostředí,“ upozorňuje Ladwig. „Probudí se ve 4 hodiny ráno, aby si došli na záchod, a poté se vrátí do postele, kde přemýšlí o tom, jak se vypořádat s pracovními problémy. To bývá velmi zákeřné. Rizikovým není jeden těžký den v práci, ale celá bezesná noc. Pokud špatně spíte několik let, vyčerpávají se vaše energetické zdroje a to může vést až k vaší předčasné smrti.“ dodává lékař.

Proto by se měli lékaři svých pacientů s vysokým krevním tlakem ptát na úroveň jejich pracovního stresu i kvalitu spánku.

Myslete na své zdraví a pečujte o sebe

Zhoršený spánek i stres jsou samy o sobě rizikovými faktory. Ale pokud je zkombinujete, riziko se ještě zvyšuje. „Fyzická aktivita, zdravá strava i relaxace jsou důležité stejně jako léky na snížení krevního tlaku,“ poukazuje na nutnost péče o své vlastní zdravé Ladwig. Zaměstnavatelé by měli zajistit svým podřízeným možnosti zvládání stresu a péči o spánek přímo na pracovišti. A to zejména zaměstnancům s hypertenzí a chorobami srdce.

Studie byla publikovaná v časopise Evropské kardiologické společnosti.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Nemůžete spát? Odpovědný může být stres v práci