×
WomanOnly

Očistná kúra pro vaše játra, slinivku a ledviny. Jakou bylinku musíte zařadit?

Očistná kúra na játra, slinivku a ledviny, koriandr

Tato bylinka je známá už od starověku, používali ji Řekové, Římané a dokonce i Číňané. Je o ní zmínka ve Starém Zákoně, našla se v hrobech egyptských faraonů.

S velkou pravděpodobností ji často používáte v kuchyni i vy. O jejich léčebných a detoxikačních účincích jste však možná nevěděla. Jedná se o koriandr.

Co jste o koriandru nevěděli

Koriandr setý (Coriandrum sativum) je jednoletá bylinka, která roste ve Středomoří, Egyptě a v Indii, vypěstovat ji lze i u nás. Tvoří jednu ze základních ingrediencí indického karí, využívá se v mexické, arabské a čínské kuchyni.

Zajímavostí je, že botanický název coriandrum pochází z řeckého slova „koris“, což znamená štěnice. Ostatně i v češtině se mu říkalo ploštičník, protože nevyzrálá semena a rostlina svým pachem připomínají ploštice.

Pozor, nepleťte si ji s vietnamským koriandrem, jedná se o úplně jinou bylinu – Rdesno vonné (Persicaria odorata). Ale i ta má léčebné účinky, především na kůži.

Koriandr účinky

Léčivé schopnosti koriandru setého

 • Léči nemoci ledvin
 • Předchází problémům s očima
 • Odbourává tuk
 • Reguluje cholesterol
 • Pomáhá léčit zánět spojivek
 • Reguluje hladinu cukru v krvi
 • Léčí infekční a bakteriální nemoci
 • Posiluje funkci jater

Z rostliny se využívají hlavně semena a listy, v některých kulturách i kořen.

Semena koriandru při bolení břicha

Při vaření se semínka koriandru, která mají nasládlou chuť, přidávají hlavně do sladkých jídel a dezertů, třeba do perníku, a dále do pečiva nebo domácího chleba. Vhodná jsou také do nádivek, paštik a pod tučná masa.

Jaký je rozdíl mezi bylinkou a kořením? Bylinky jsou zelené, koření je barevné

Semena mají i léčivé účinky. Připravuje se z nich odvar, který příznivě působí na trávení, pomáhá při bolestech břicha a nadýmání a má antiseptické účinky.  U nás se dříve prodávala také  obalená v cukru jako takzvané cicvárkové semínko právě proti bolení břicha. Podrcená semena osvěží a provoní dech.

Listy koriandru a detox

Listy koriandru jsou bohaté na vitamíny skupiny B – konkrétně B1 a B2, vitamín A a vitamín C.

Výborně se hodí na grilované ryby, ale i k přípravě masa, především dušeného, do polévek nebo k zelenině. Přidat se dá také do salátů, majonéz nebo pomazánek.

V poslední době vědci zjistili, že koriandr může tělu pomoci zbavovat se těžkých kovů, například olova, rtuti nebo hliníku. Poradci zdravé výživy jej doporučují kombinovat s chlorellou, aby se napomohlo procesu vylučování kovů z těla. Nadměrná konzumace se ale nedoporučuje majitelům amalgámových plomb a osobám s poruchami srážlivosti krve.

Mladý ječmen a chlorella pomáhají léčit rakovinu: Jaké je dávkování

Pro detoxikaci jater slinivky a ledvin se dá připravit odvar z listů koriandru a petržele, případně také lahodné smoothie nebo pesto. Některým lidem ale vadí chuť listů připomínající mýdlo. V takovém případě se snažte koriandr hojně přidávat do jídla, kde se jeho chuť rozejde. Ideálně až na konci tepelné úpravy, aby neztratil chuť a aroma.6 Komentáře Očistná kúra pro vaše játra, slinivku a ledviny. Jakou bylinku musíte zařadit?

 1. Zajímavá informace.Jakou skořici máte na mysli,tu co se prodává v sáčcích v marketech nebo jinou určitou?

 2. Pro cukrovkare se doporucuje uzivani skorice. Lzicka skorice se zalije salkem horke vody. Po mirnem vychladnuti se vypije. Melo by to pomoct i na prohrati organismu.

 3. Dobry podvecer jsem uz starsi rocnik rad bych vedel jak si ulevit proti nadymani,krecim a bolestem v brise. Jsem kardiak,cukrovkar mam bolesti patere,kloubu,studene chodidla. Predem dekuji p. Vlaciha

 4. Koukni na to a nejak to zakomponuj na jatra, ledviny a slinivku;-)

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*