×
WomanOnly

Očistná kúra pro vaše játra, slinivku a ledviny. Jakou bylinku musíte zařadit?

Očistná kúra na játra, slinivku a ledviny, koriandr

Tato bylinka je známá už od starověku, používali ji Řekové, Římané a dokonce i Číňané. Je o ní zmínka ve Starém Zákoně, našla se v hrobech egyptských faraonů.

S velkou pravděpodobností ji často používáte v kuchyni i vy. O jejich léčebných a detoxikačních účincích jste však možná nevěděla. Jedná se o koriandr.

Co jste o koriandru nevěděli

Koriandr setý (Coriandrum sativum) je jednoletá bylinka, která roste ve Středomoří, Egyptě a v Indii, vypěstovat ji lze i u nás. Tvoří jednu ze základních ingrediencí indického karí, využívá se v mexické, arabské a čínské kuchyni.

Zajímavostí je, že botanický název coriandrum pochází z řeckého slova „koris“, což znamená štěnice. Ostatně i v češtině se mu říkalo ploštičník, protože nevyzrálá semena a rostlina svým pachem připomínají ploštice.

Pozor, nepleťte si ji s vietnamským koriandrem, jedná se o úplně jinou bylinu – Rdesno vonné (Persicaria odorata). Ale i ta má léčebné účinky, především na kůži.

Jak chutná koriandr a do jakých jídel ho použít?

 

Léčivé schopnosti koriandru setého

 • Léči nemoci ledvin
 • Předchází problémům s očima
 • Odbourává tuk
 • Reguluje cholesterol
 • Pomáhá léčit zánět spojivek
 • Reguluje hladinu cukru v krvi
 • Léčí infekční a bakteriální nemoci
 • Posiluje funkci jater

Z rostliny se využívají hlavně semena a listy, v některých kulturách i kořen.

Semena koriandru při bolení břicha

Při vaření se semínka koriandru, která mají nasládlou chuť, přidávají hlavně do sladkých jídel a dezertů, třeba do perníku, a dále do pečiva nebo domácího chleba. Vhodná jsou také do nádivek, paštik a pod tučná masa.

Semena mají i léčivé účinky. Připravuje se z nich odvar, který příznivě působí na trávení, pomáhá při bolestech břicha a nadýmání a má antiseptické účinky.  U nás se dříve prodávala také  obalená v cukru jako takzvané cicvárkové semínko právě proti bolení břicha. Podrcená semena osvěží a provoní dech.

Listy koriandru a detox

Listy koriandru jsou bohaté na vitamíny skupiny B – konkrétně B1 a B2, vitamín A a vitamín C.

Výborně se hodí na grilované ryby, ale i k přípravě masa, především dušeného, do polévek nebo k zelenině. Přidat se dá také do salátů, majonéz nebo pomazánek.

V poslední době vědci zjistili, že koriandr může tělu pomoci zbavovat se těžkých kovů, například olova, rtuti nebo hliníku. Poradci zdravé výživy jej doporučují kombinovat s chlorellou, aby se napomohlo procesu vylučování kovů z těla. Nadměrná konzumace se ale nedoporučuje majitelům amalgámových plomb a osobám s poruchami srážlivosti krve.

Mladý ječmen a chlorella pomáhají léčit rakovinu: Jaké je dávkování

Pro detoxikaci jater slinivky a ledvin se dá připravit odvar z listů koriandru a petržele, případně také lahodné smoothie nebo pesto. Některým lidem ale vadí chuť listů připomínající mýdlo. V takovém případě se snažte koriandr hojně přidávat do jídla, kde se jeho chuť rozejde. Ideálně až na konci tepelné úpravy, aby neztratil chuť a aroma.

4.2/5 - (136 votes)


6 Komentáře Očistná kúra pro vaše játra, slinivku a ledviny. Jakou bylinku musíte zařadit?

 1. Zajímavá informace.Jakou skořici máte na mysli,tu co se prodává v sáčcích v marketech nebo jinou určitou?

 2. Ale pozor se skořicí na srdce ovlivňuje srdeční tep takže nic se nemá přehánět jinak ok.

 3. Ale pozor se skořicí na srdce ovlivňuje srdeční tep takže nic se nemá přehánět jinak ok.

 4. Pro cukrovkare se doporucuje uzivani skorice. Lzicka skorice se zalije salkem horke vody. Po mirnem vychladnuti se vypije. Melo by to pomoct i na prohrati organismu.

 5. Dobry podvecer jsem uz starsi rocnik rad bych vedel jak si ulevit proti nadymani,krecim a bolestem v brise. Jsem kardiak,cukrovkar mam bolesti patere,kloubu,studene chodidla. Predem dekuji p. Vlaciha

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*