Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Očistná kúra pro vaše játra, slinivku a ledviny. Jakou bylinku musíte zařadit?

Tato bylinka je známá už od starověku, používali ji Řekové, Římané a dokonce i Číňané. Je o ní zmínka ve Starém Zákoně, našla se v hrobech egyptských faraonů.

S velkou pravděpodobností ji často používáte v kuchyni i vy. O jejich léčebných a detoxikačních účincích jste však možná nevěděla. Jedná se o koriandr.

Co jste o koriandru nevěděli

Koriandr setý (Coriandrum sativum) je jednoletá bylinka, která roste ve Středomoří, Egyptě a v Indii, vypěstovat ji lze i u nás. Tvoří jednu ze základních ingrediencí indického karí, využívá se v mexické, arabské a čínské kuchyni.

Zajímavostí je, že botanický název coriandrum pochází z řeckého slova „koris“, což znamená štěnice. Ostatně i v češtině se mu říkalo ploštičník, protože nevyzrálá semena a rostlina svým pachem připomínají ploštice.

Pozor, nepleťte si ji s vietnamským koriandrem, jedná se o úplně jinou bylinu – Rdesno vonné (Persicaria odorata). Ale i ta má léčebné účinky, především na kůži.

Jak chutná koriandr a do jakých jídel ho použít?

 

Léčivé schopnosti koriandru setého

  • Léči nemoci ledvin
  • Předchází problémům s očima
  • Odbourává tuk
  • Reguluje cholesterol
  • Pomáhá léčit zánět spojivek
  • Reguluje hladinu cukru v krvi
  • Léčí infekční a bakteriální nemoci
  • Posiluje funkci jater

Z rostliny se využívají hlavně semena a listy, v některých kulturách i kořen.

Semena koriandru při bolení břicha

Při vaření se semínka koriandru, která mají nasládlou chuť, přidávají hlavně do sladkých jídel a dezertů, třeba do perníku, a dále do pečiva nebo domácího chleba. Vhodná jsou také do nádivek, paštik a pod tučná masa.

Semena mají i léčivé účinky. Připravuje se z nich odvar, který příznivě působí na trávení, pomáhá při bolestech břicha a nadýmání a má antiseptické účinky.  U nás se dříve prodávala také  obalená v cukru jako takzvané cicvárkové semínko právě proti bolení břicha. Podrcená semena osvěží a provoní dech.

Listy koriandru a detox

Listy koriandru jsou bohaté na vitamíny skupiny B – konkrétně B1 a B2, vitamín A a vitamín C.

Výborně se hodí na grilované ryby, ale i k přípravě masa, především dušeného, do polévek nebo k zelenině. Přidat se dá také do salátů, majonéz nebo pomazánek.

V poslední době vědci zjistili, že koriandr může tělu pomoci zbavovat se těžkých kovů, například olova, rtuti nebo hliníku. Poradci zdravé výživy jej doporučují kombinovat s chlorellou, aby se napomohlo procesu vylučování kovů z těla. Nadměrná konzumace se ale nedoporučuje majitelům amalgámových plomb a osobám s poruchami srážlivosti krve.

Mladý ječmen a chlorella pomáhají léčit rakovinu: Jaké je dávkování

Pro detoxikaci jater slinivky a ledvin se dá připravit odvar z listů koriandru a petržele, případně také lahodné smoothie nebo pesto. Některým lidem ale vadí chuť listů připomínající mýdlo. V takovém případě se snažte koriandr hojně přidávat do jídla, kde se jeho chuť rozejde. Ideálně až na konci tepelné úpravy, aby neztratil chuť a aroma.

Ohodnoťte tento článek:
4,2
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Očistná kúra pro vaše játra, slinivku a ledviny. Jakou bylinku musíte zařadit?