Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Očkování proti rakovině děložního čípku: přenos nezastaví ani kondom

Redakce

Redakce

23. 10. 2013

Celosvětově je rakovina děložního čípku 2. nejčastějším nádorovým onemocněním u dívek a žen. Každá 2. žena, u které je diagnostikována rakovina děložního čípku, na toto onemocnění umírá. Většina žen a dívek se přitom nakazí mezi 15. a 25. rokem života.

Až 80 % žen se během svého života nakazí některým typem HPV viru. Nemusí to ale znamenat, že jsme hned ohroženy vznikem rakoviny. HPV viru existuje zhruba 100 typů z nichž přibližně 14 až 18 může vyvolat rakovinu. Dle odborníků se ale přesto jedná o velmi vysoké riziko.

Jako nejrizikovější typy HPV se ukázaly typy 16 a 18, které jsou zodpovědné přibližně za 70 % předrakovinných poškození zevních pohlavních orgánů a pochvy a 70 % případů rakoviny děložního čípku.

Před přenosem HPV virů neposkytuje 100% ochranu ani kondom.

Proti HPV virům jsou dostupné 2 vakcíny. Od května 2012 bylo plošné očkování adolescentek zavedeno v 19 z 29 zemí EU. V České republice žije s diagnózou rakovina děložního čípku okolo 16 500 žen, 1 000 dívek a žen každým rokem nově onemocní. Přitom skríninkový program s cílem odhalit předrakovinná poškození děložního čípku je ženám a dívkám od 15 let hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění 1x ročně.

Rakovina děložního čípku hrozí mladým i ženám v přechodu. Na vině jsou z 99 % HPV viry

Skríninku se v ČR účastní přibližně 50 % ženské populace. Od dubna 2012 mají v České republice 13leté dívky hrazené očkování proti rakovině děložního čípku z prostředků zdravotního pojištění. Využívá ho přibližně 80 % 13letých dívek.

U dívek, které se s HPV viry ještě nesetkaly, prokázala vakcína Cervarix v klinických studiích schopnost snížit riziko vzniku těžkých předrakovinných poškození děložního čípku (CIN 3) o 93 % bez ohledu na vysoce rizikový HPV typ, který poškození způsobil a o 70 % snížit počet chirurgických zákroků na čípku včetně konizací.

Vakcínou Cervarix se očkuje ve 3 dávkách, přeočkování probíhá po 1 a 6 měsících po 1. dávce.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Očkování proti rakovině děložního čípku: přenos nezastaví ani kondom