Menu
WomanOnly
Domácnost

Okouzlující tilandsie: Jak se o ně správně starat?

Kateřina Machová

Kateřina Machová

30. 4. 2021

Tyto tajemné a exoticky vypadající rostliny získávají čím dál větší oblibu a stále častěji se objevují i v českých domácnostech. Jak se ale o tuto rostlinu, původem z Ameriky, správně starat? A proč si dát v obchodě pozor na ty krásně barevné? Čtěte dále a zjistíte, že jde o zcela skromné a nenáročné rostliny. Péči o ně tak zvládne naprosto každý.

Vzhled a specifika tilandsie

Tilandsií je na 400 druhů a samozřejmě se od sebe liší. Ty „naše“ známé mají zajímavou stavbu těla, která je trsovitá a většinou pokryta malými stříbrnými šupinkami, tzv. trichomy. Ty hrají všemi barvami. Tyto rostliny žijí bez nutnosti půdy, často jen na živých rostlinách či skalách. Zajímavostí je, že tato květina může svoji barvu měnit. Žádná kouzla za tím nehledejte, jde pouze o působení světla, popřípadě hraje roli doba před kvetením a samotné kvetení. I pro tuto schopnost je rostlinka oceňována.

Řasokoule: Nenáročná dekorace nejen do akvárií a jezírek

Začínáme nákupem!

První a zásadní krok je nákup. Při něm si dejte pozor, abyste kupovali vážně zdravé, silné a dobře vypadající rostliny. Pokud kvetou, měly by mít odnože, aby mohla nadále růst. Zapomeňte na krásné kousky hrající všemi barvami – červenou, žlutou, modrou, jde totiž velice často jen o následek použití barvícího spreje ze strany prodejce. Sprej je pro rostlinu nebezpečný, ucpává totiž šupinky na jejím povrchu. V podstatě ji ucpal přívody kyslíku a vody. Hádejte, jak dlouho vám takto nádherná květina vydrží?

Letní rostliny

Tilandsie jsou letní rostliny. Mají rády slunce, teplý vzduch a stálé osvětlení. Libují si v teplotách okolo 20 stupňů Celsia. Snesou ovšem teploty až do 35 stupňů Celsia, minimální možná teplota je pak okolo 10 stupňů. V takové teplotě je ale nenechávejte příliš dlouho. Pokud jim nedokážete obstarat takto teplé místo, mnoho pěstitelů doporučuje alespoň občasné přisvětlování žárovkou. V zimních měsících tak můžeme občas podpořit tuto rostlinku všichni. Tilandsie si budou hovět i v dostatečně větraném skleníku, kde je i potřebná vlhkost. Pokud rostlinku máme v bytě, umístíme ji vhodně na světlé místo, ovšem ne na přímé světlo například za okno.

Nenáročné pokojové rostliny. Které čistí vzduch a udělají parádu?

Denní péče o skromnou tilandsii

Tato rostlina není náročná na pěstování. Co potřebuje tilandsie ze všeho nejvíce, je světlo a vlhkost. Zajistěte jí denní přísun vody tím, že ji budete nejen velmi lehce zalévat (není nutné), ale spíše rosit, nejlépe rozprašovačem. Pokud „žije“ ve vlhkém prostředí, stačí takto rosit o něco méně, přibližně 3x týdně. Pokud ji chceme trochu hýčkat, můžeme jednou za dva týdny do rozprašovače přidat hnojivo pro pokojové rostliny – ale pozor, jen poloviční dávku než je doporučováno. Odměnou bude krásně prosperující rostlinka, která skvěle dotvoří vzhled vašeho domova.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Okouzlující tilandsie: Jak se o ně správně starat?