Menu
WomanOnly
Domácnost

Řasokoule: Nenáročná dekorace nejen do akvárií a jezírek

Kateřina Machová

Kateřina Machová

5. 10. 2021

Řasokoule jsou častou dekorací nejen přírodních jezírek či akvárií. Jak tuto rostlinu pěstovat? A víte, že se řasokoule mohou „dožít“ až sta let? Více už v tomto článku.

Řasokoule – co to je a kde se vůbec vzala?

Řasokoule je druh vodní rostliny z čeledi cladophoraceae, který, jak už název napovídá, má tvar koule a na dotyk připomíná mech.

Jedná se ale především o známou dekorativní rostlinu mnoha vodních oblastí – ať už jsou to soukromá přírodní jezírka či domácí akvária. Užívá se také do bettárií – to jsou ty malé skleněné koule naplněné vodou fungující jako ozdoba interiérů či exteriérů, ale i k chovu malých rybiček, zejména známého a nenáročného typu rybičky Bojovnice. Dále si řasokoule můžete povšimnout též jako dekoračního prvku v různých skleněných lahvičkách a dalších nádobkách.

Původ řasokoule sahá až do daleké Asie. Nyní je přirozeně rozšířena nejen tam, ale také na Islandu, v Estonsku či ve Skotsku v tamních jezerech. Tuto řasu, právě pro její rozšíření i v Japonsku, můžete nalézt pod japonským označením marimo či torasanpe.

5 tipů na vánoční dekorace z věcí, které máte běžně doma

Pěstování řasokoule – to zvládne každý

Řasokoule není náročná na pěstování. Pořídíte ji v kamenných obchodech či na e-shopech, kde je jí plno. Poté jí připravíte ideální místo „na žití“ – vodu a dostatek světla, které bezpodmínečně potřebuje k žití. A to je skoro vše. Myslete jen na to, že voda by měla být v rozmezí 7-23 stupňů Celsia, rostlinka optimálněji přijímá chladnější vodu, než tu teplou. Pokud se chcete ujistit, že vaše řasokoule má příjemné podmínky pro život, zkontrolujte i pH vody. To by se mělo pohybovat okolo hodnoty 7. Dobré je také vědět, že „krmit“ tuto rostlinku nemusíme.

Doporučuje se také, rostlinku 1-2x za měsíc vyjmout z jejího prostředí a omýt v čisté vodě, lehce „pomačkat“ do kulovitého tvaru a případně vyměnit vodu, v které přežívá. Máte-li jí ve vodě s filtrací, tento krok stačí aplikovat 1x za 3 měsíce.

Toto „mechové klubíčko“ roste velice, velice pomalu. Rychlost růstu je maximálně 1 cm za rok. Nemusíte se tedy bát, že budete muset brzy zvětšovat její „výběh“. Při průměru 30 cm jsou prý tyto rostliny schopné dožít až sta let, to je ale spíše výjimka. Délka jejího života se silně odvíjí od kvality prostředí. V běžném prostředí se stává, že stará řasokoule časem odumře a z jejích částí se časem vytvoří noví následovníci.

Řasokoule se také dokáže rozmnožovat, potomků má až deset. Metodě cíleného rozmnožování se říká řízkování a chápeme pod tím rozdělování koule na více částí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Řasokoule: Nenáročná dekorace nejen do akvárií a jezírek