Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Ortorexie aneb když to někdo přehání se zdravou výživou. Je to problém?

Jíst zdravě je určitě v pořádku a zájem o zdravou výživu a biopotraviny hýbe světem. V pořádku ale už není, pokud to někdo se zdravým životním stylem poněkud přehání. Jak poznáme kde je zdravá hranice, a kdy už máme problém? Co je to vlastně ortorexie a jak se projevuje?

Ortorexie jako novodobá diagnóza

Ortorexii regulérně a zcela plnohodnotně řadíme mezi další poruchy příjmu potravy, mezi něž patří hlavně dobře známá mentální anorexie a bulimie. Z novodobějších diagnóz náležejícím k poruchám příjmu potravy jsou to pak také drunkorexie a bigorexie (Adonisův komplex), které se týkají životního stylu spojeného s pitím alkoholu v prvním případě, a touhy po tom mít dokonale svalnaté tělo v případě druhém.

Ortorexie (Orthorexia nervosa) patří mezi psychiatrické diagnózy a název této poruchy bychom mohli přeložit jako správná chuť (z řeckých slov orthos = správné, orexis = chuť). Poprvé byla ortorexie definována již v roce 1997, a to americkým lékařem Stevenem Bratmanem, který o této poruše napsal ve své knize Fanatici zdravé výživy (Health Food Junkies).

Junk food jako strašák současnosti: Čím nám škodí a jak s ním skoncovat?

Příznaky ortorexie a jak ji poznáme?

Co to tedy ortorexie je a jak se projevuje? Jedná se doslova o posedlost zdravou výživou a biopotravinami. Lidé posedlí zdravou výživou preferují výhradně zdravé potraviny a ty, které byly pěstovány v ekologickém zemědělství. Na tom by zřejmě nebylo až tak nic dramatického, ale bohužel pacienti s diagnózou ortorexie skutečně tuto posedlost prožívají velmi dramaticky. Nic jiného nejí, a pokud zhřeší, tvrdě se trestají a nesou si v sobě velmi silné negativní pocity týkající se vlastního selhání, sebenenávisti a podobně. Ničím ojedinělým není ani třeba vyvolání zvracení po konzumaci nevhodného jídla, psychické rozrušení, fyzická nevolnost, silná úzkost a podobně.

Přehnaná kontrola potravin a velmi přísný jídelníček, který však nevychází z žádných závažných lékařských diagnóz ani potravinových alergií či zdravotních potíží. Tak by se dalo definovat to, co vlastně ortorexie znamená. Obvykle se tedy jedná o osoby, které se rozhodly z vlastního důvodu vyloučit ze stravy všechny potraviny, které jsou považovány za škodlivé, nebo které si za škodlivé označí oni sami. Zpravidla jde o kravské mléko a mléčné produkty, lepek, sladkosti a veškerý cukr, emulgátory, GMO potraviny, chemicky ošetřené ovoce a zelenina a tak dále.

Ortorektici vyznávají zdravý životní styl a jsou na něj hrdí. Obvykle mají i pěknou, štíhlou postavu. Nejčastěji mohou inklinovat k vegetariánství, veganství, makrobiotice, ale i vitariánství a frutariánství, někteří třeba jedí jenom ekologicky pěstovanou zeleninu či ovoce. Za ortorektika lze považovat i člověka, který třeba věří tomu, že zdravé je jedině maso, a to z bio chovu, a vyznávající určitý konkrétní stravovací systém, v tomto případě paleo stravu. Nejedná se tedy vždy o vegetariánství a veganství (a v žádném případě tím není řečeno, že každý, kdo se takto stravuje, je ortorektik), v zásadě záleží na každém, pro jaký stravovací systém se rozhodne. Důležitou známkou ortorexie je to, že neexistuje jiná cesta a kontrola je tak přísná, že porušení diety v člověku vyvolává úzkost. Je to určité neměnné nastavení režimu.

Léčba ortorexie a jak z toho ven?

V prvé řadě je důležité si připustit, že vůbec máme problém. Navenek to tak nevypadá, ví se o nás, že žijeme zdravě, co by snad na tom mělo být špatného? Dozajista není, pokud tato posedlost neomezuje, a ani nijak neohrožuje, náš život. Problém může nastat v tom, pokud celý den neřešíme nic jiného než jídlo, pokud měsíčně utrácíme desítky tisíc korun za zdravé doplňky stravy, unikátní diety a biopotraviny, anebo pokud naopak vůbec nejíme, chybí nám živiny a hubneme, protože si myslíme, že je všechno pro nás jedovaté a že na tomhle zničeném, zkaženém, přetechnizovaném a přechemizovaném světě nemůžeme přežít.

Léčba ortorexie spočívá v tom, že si přiznáme, že nám vlastně tato naše posedlost nevyhovuje a omezuje nám život. V tom, že začneme chodit k psychologovi na terapii a možná začneme i spolupracovat s nutričním poradcem. V tom, že začneme normálně, pravidelně (ale přesto zdravě) jíst.

Ortorexie totiž může narušit i naše mezilidské a partnerské vztahy, naše rodinné vztahy, profesi a kariéru. A to už potom nejde pouze o nás samotné…

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Ortorexie aneb když to někdo přehání se zdravou výživou. Je to problém?