Menu
WomanOnly
Hubnutí

Ovesná kaše a dieta. Kolik má kalorií a můžete si ji dovolit?

Adéla Lišková

Adéla Lišková

29. 10. 2018

Všichni tak nějak podvědomě tušíme, že pokud se snažíme dlouhodobě zhubnout, měli bychom jíst především zdravě. Jenže mnoho lidí často zapomíná na to, že automaticky neplatí, že co je zdravé, je i dietní. Jak jde k sobě dohromady ovesná kaše a dieta?

Bez ovesných vloček se neobejde jídelníček spousty lidí, kteří se snaží žít zdravě, profesionální sportovce nevyjímaje. A není to jen tak náhodou – kromě toho, že obsahují mnoho minerálů, vitamínů, kyselinu pantotenovou, kyselinu listovou a cenné omega-3 mastné kyseliny, v kuchyni s nimi vytvoříte kde co. Je však vhodné jíst ovesné vločky a ovesnou kaši při hubnutí?

Ovesná kaše – kalorie

100 g ovesné kaše ve vodě má energetickou hodnotu 572 kJ a obsahuje 136,71 kcal, což je vzhledem k zasycení, které vám tato porce přinese, poměrně málo (u ovesné kaše v mléce je to pak o něco málo více). Ovesné vločky navíc obsahují vlákninu a jen zhruba 20 procent sacharidů, z nichž však připadá na cukry neuvěřitelných O procent.

Výhodou je nízký glykemický index, který znamená, že potravina vás zasytí na dlouhou dobu a po její konzumaci nebudete mít brzy znova hlad. Ovesné vločky jsou však každopádně potravinou, která obsahuje mnoho energie, proto je lepší si ovesnou kaši dávat v dopoledních hodinách, nejlépe k snídani.

Recept na sušenky z ovesných vloček: Rychlá svačina nebo mlsání

Ovesná kaše a hubnutí

Málokdo si však ovesné vločky dopřává jen tak uvařené v mléce či ve vodě samotné. Pokud se snažíte zhubnout, kamenem úrazu pak mohou být různá dochucovadla, zejména cukr a med. Při redukční dietě je raději vyměňte za skořici. I když je mírně nasládlá, nemá žádné kalorie, na druhou stranu obsahuje cenné antioxidanty. Vědecké studie navíc prokázaly, že stabilizuje hladinu krevního cukru, čímž přispívá k delšímu pocitu zasycení a omezuje chuť na sladké.

Ovesná kaše a dieta

Fantazii se však meze nekladou, na dochucení můžete použít například různé druhy ořechů či ovoce. I u těch si však musíte při hubnutí dávat pozor na množství – ořechy mají vysokou energetickou hodnotu, proto byste jich neměli spořádat příliš, a některé druhy ovoce obsahují spoustu cukru, byť zdravých.

Existují také ověřené recepty, podle kterých si můžete udělat výborně dochucenou ovesnou kaši, aniž byste se museli bát následků na své postavě. Ovesnou kaši si rovněž můžete zakoupit instantní, ovšem ty většinou bývají doslazené, tím pádem mají více kalorií. Proto se při dietě doporučuje vařit si ovesnou kaši vlastní, kde si můžete dochucovadla ohlídat.

Instantní kaše ano či ne? Víme, na co se zaměřit při nákupu

6 důvodů, proč jíst ovesné vločky

Ovesná kaše při dietě – recept

Ovesné vločky skvěle chutnají například s jablky, ořechy a skořicí. Na tento recept (jedna porce) budete potřebovat:

  • 30 g nepražených ovesných vloček
  • 0,2 l mléka (nízkotučného nebo polotučného)
  • 10 g nasekaných vlašských ořechů
  • 50 g nastrouhaného či nakrájeného jablka
  • polovinu lžičky mleté skořice

Postup: Ovesné vločky smícháme s mlékem a vaříme zhruba 4 minuty (do té doby, než budou vločky měkké). Poté přidáme jablko a ořechy, posypeme skořicí a báječná snídaně je na světě.

Ohodnoťte tento článek:
3,8
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Ovesná kaše a dieta. Kolik má kalorií a můžete si ji dovolit?