Menu
WomanOnly
Apetit

Pekanové ořechy jsou skvělé pro zdraví. Upečte si koláč

Lucie Cermanová

Lucie Cermanová

26. 3. 2018

Pekanové ořechy se stávají stále populárnějšími. Je to dobře, protože mohou dobře prospět zdraví v řadě oblastí. Využít je můžete třeba při přípravě koláče.

Pekanové ořechy se stávají stále populárnějšími. Je to dobře, protože mohou dobře prospět zdraví v řadě oblastí. Využít je můžete třeba při přípravě koláče.

Pekanové ořechy jsou botanicky příbuzné se známějšími vlašskými ořechy, vypadají velmi podobně. Domovinou těchto oblíbených ořechů je Mexiko a jižních oblasti USA. Na rozdíl od vlašského ořechu nemá skořápka pekanových ořechů viditelný „šev“ a hladká skořápka může mít různou barvu: nejen okrovou, ale i hnědou nebo dokonce červenou. Lišit se ale mohou i velikostí. Od drobných, malých, přes střední, až po velké, extravelké a mamutí. Roste na ořechovci pekanovém.

Jak pekanové ořechy prospívají zdraví

Pekanové ořechy obsahují přes 70 % tuku, významně jsou zastoupeny nenasycené mastné kyseliny, dále má slušný podíl pyridoxinu (vitamín B6), vitamínu A, E, manganu, hořčíku, železa a vápníku.

Protože jsou pekanové ořechy bohaté na vlákninu, pečují o srdce a snižují riziko vzniku kardiovaskulárních chorob. Kromě toho přispívá vláknina k prevenci rakoviny, protože pečuje o pravidelný pohyb střev a brání zácpě. Zdravému srdci a cévám prospívají také mononenasycené tuky a fenolické antioxidanty.

Pekanové ořechy obsahují i fosfor, který prospívá péči o zuby a kosti, s jeho přispěním dochází k růstu a regeneraci buněk. Hořčík zase prospívá protizánětlivými účinky a pomáhá snižovat krevní tlak. Silným antioxidantem je stopový minerál mangan. Jeho prostřednictvím se posiluje imunita a chrání se buňky před škodlivými volnými radikály. Společně s dalšími antioxidanty jako je vitamín A a E působí proti stárnutí. Nezanedbatelný je také jejich přínos při prevenci některých chorob jako jsou nemoci srdce, rakovina, Alzheimerova choroba, Parkinsonova nemoc. Je zajímavé, že pekanové ořechy patří mezi potraviny, které mají velmi vysoké zastoupení antioxidantů.
Protože pekanové ořechy obsahují vitamíny skupiny B, hořčík a vápník, hodí se skvěle proti křečím.

Pekanové ořechy mohou do jídelníčku zařadit i vegani, sportovci, ale ocení je i vyznavači paleo stravy.

Je důležité také zmínit, že není vhodné jíst ořechy ve velkém množství, úplně stačí hrst denně.

Jak pekanové ořechy využít?

Protože mají plnou máselnou chuť, hodí se pro sladká i slaná jídla. Pokud je dostanete celé, je vhodné pekanové ořechy před loupáním namočit 15 minut ve vroucí vodě.

Pekanové oříšky můžete zobat jen tak samotné, výtečné jsou v müsli a dalších směsích. Hodí se do sladkého i slaného pečiva. Zajímavá je ořechová pomazánka nebo třeba sýr. Nejvíce se pak využívají v různých ořechových dezertech.

Stejně jako ostatní ořechy potřebují na uchovávání sucho, temno a chlad.

Připravit si můžete třeba jihoamerický „pekanový koláč“.

Pekanový koláč

Na těsto

1 ½ hrnku hladké mouky
¼ čajové lžičky soli
¼ hrnku studeného másla
¼ hrnku ztuženého rostlinného tuku
4-5 lžic studené vody
miska na koláč o průměru 24 cm

Na pekanovou vrstvu

1 hrnek cukru
1 ½ hrnku kukuřičného sirupu (ideálně zkombinovat světlý a tmavý)
4 vejce
¼ hrnku másla
1 ½ vanilkového extraktu
1 ½ hrnku pekanových ořechů, nakrájených nahrubo

Příprava koláče

V robotu smíchejte mouku, máslo, sůl, rostlinný tuk, až se budou tvořit velké kousky. Přidejte vodu a míchejte, dokud nevznikne vznikne kompaktní hmota. Dejte pozor, aby se těsto nepřemixovalo. Z těsta vytvořte kouli, dejte ji do igelitu a asi na 10 minut dejte těsto do mrazničky, aby s ním pak šlo lépe manipulovat.

Zapněte troubu asi na 180 °C. Zatím si v kastrolu svařte cukr s kukuřičným sirupem, asi 2-3, a nechte stranou vychladnout. Ve velké misce si zatím připravte vajíčka a pomalu do nich vylijte chladnou směs sirupu. Směs by měla mít hladkou konzistenci. Přidejte máslo, vanilku, pekanové ořechy a promíchejte.

Koláčovou formu vymažte máslem, posypte moukou a vložte do ní těsto. Dobře ho rozprostřete, po stranách natlačte ke krajům, aby se vytvořil vyšší kraj. Nalijte směs s ořechy a pečte zhruba na 180 °C 40-50 minut.

Pekanové ořechy jsou další skvělou potravinou, o kterou můžete obohatit váš jídelníček, a prospějete zdraví.

Máte rádi pekanové ořechy? Jak je využíváte? Podělte se s námi v diskuzi pod článkem.

Ohodnoťte tento článek:
3,8
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Pekanové ořechy jsou skvělé pro zdraví. Upečte si koláč