×
WomanOnly

Plodné a neplodné dny. Antikoncepce, kterou znaly i naše babičky

Zdroj: Shutterstock.com

V dnešní době máme na trhu poměrně širokou nabídku různých druhů antikoncepce. Mezi ženami je nejužívanější hormonální antikoncepce, která je však pro většinu dam nevhodná. Vyhýbat by se jí měly kuřačky a ženy s rizikovou anamnézou  – srdeční infarkt, mozková mrtvice a trombóza. Nejhorší je pro mladé dívky, které ji často začínají brát kvůli pohodlí nebo obyčejným problémům s akné.

Zdroj: Shutterstock.com
Zdroj: Shutterstock.com

Proti otěhotnění se můžeme bránit i kondomem, ten ale většina párů používat nechce, neboť podle některých zabraňuje intenzivním pocitům. Vůbec nejrizikovější je přerušovaná soulož, kterou by neměli riskovat zejména milenci, kde je muž velice mladý a nad svou erekcí ještě nemá plnou kontrolu.

Co jsou plodné dny

Jestliže se rozhodnete pro některý z ne příliš spolehlivých druhů antikoncepce, pak je vhodné brát zřetel na plodné dny, kdy je riziko otěhotnění nejvyšší. Plodná jste ve skutečnosti jenom jeden den, kdy dojde k ovulaci (uvolnění vajíčka), ale mužské spermie mohou ve vagině přežít 3-5 dní, a proto se jako plodné období označuje několik dní kolem ovulace.

Čtěte také: Jak na plánované rodičovství

U dospělé ženy s pravidelnou menstruací a menstruačním cyklem zhruba 30 dní nastává plodné období mezi 10. až 17. dnem od začátku menstruace. Na internetu lze najít online kalkulačky, kam stačí zadat datum vaší poslední menstruace a délku cyklu, a systém pak za vás vypočítá vaše plodné dny.

Jak poznáte, že máte plodné dny

Napovědět, že máte plodné dny, vám může též přirozeně vylučovaný hlen, který lze pozorovat na vašem spodním prádle. Během plodných dnů je hlen téměř čirý a táhlý, konzistencí připomíná vaječný bílek. Na konci a na začátku cyklu se hlen téměř nevytváří nebo je hustý a zbarvený.

Zbytečně neriskujte

Nezapomínejte, že metoda plodných a neplodných dnů by rozhodně neměla být jedinou antikoncepcí, kterou používáte. Je vhodné vzít svou ovulaci v potaz při kombinaci s jinou antikoncepční metodou, která je více spolehlivá.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*