Menu
WomanOnly
Sex a vztahy

Polyamorie hýbe světem! Znamená to konec monogamie a tradiční rodiny?

Dovedete si představit, že byste sdíleli domácnost i postel ve třech? Zatímco v tradiční společnosti je manželství považováno za něco posvátného, moderní doba přináší řadu otevřených, byť ještě stále kontroverzních a diskutovaných, možností. Jeden z poměrně nových pojmů, který označuje vztah mezi více lidmi, je polyamorie. Co to vlastně znamená a jak to tedy vypadá v praxi?

Když milujeme více lidí najednou

Polyamorie označuje takovou lásku či soužití, na kterých se podílí více osob. Je pravým opakem monogamie, a vlastně se nejedná ani o bigamii nebo polygamii. Rozdíl v těchto pojmech je rozhodně patrný. Zatímco polygamie, typická pro islámské náboženství, se týká manželského soužití jednoho muže s vícero ženami, o které se musí závazně postarat, polyamorie zahrnuje nezávaznou lásku všech se všemi napříč pohlavím. Může jít o lásku jednoho člověka k více lidem rozličného pohlaví a sexuální orientace za účelem nezávazného, dobrovolného a radostného sexu i soužití bez žárlivosti či nároku na vlastnictví.

Těžko si však dovedeme představit vztah, ve kterém je mimo pár ještě někdo navíc. Obvykle tyto případy přinášejí velké problémy. Vzájemnou rivalitu, žárlivost, přivlastňování, výčitky, nevěru, lži a podobně. U polyamorie však nic takového nenajdete. Lidé se zkrátka nesobecky dohodnou na tom, že mohou projevovat své city, náklonnost a užívat si plnými doušky sexuality se všemi, se kterými vytváří emocionální, ale zároveň vysoce vyzrálý a tolerantní vztah. Zdá se vám to neuvěřitelné? Je to snad čirá utopie? Omyl, někteří lidé jsou v tomto uspořádání překvapivě spokojení.

Bisexualita. Proč spolu spí ženy, které mají rády muže?

Život ve třech vyžaduje souhlas

Prioritou je souhlas všech zúčastněných. Pokud si jen těžko dokážete představit, že byste se o svého muže dělila ještě s jinou ženou, anebo v lesbickém vztahu o svou ženu s nějakým mužem, pak polyamorie zřejmě nebude nic pro vás. Polyamorie ale neznamená promiskuitu, nedodržování pravidel nebo využívání druhého člověka pro naplnění svých vlastních potřeb.

Problémy může hlavně přinášet možné nepochopení okolí, výchova dětí v tomto uspořádání, což může narazit na zevní bariéry tradičně uspořádané společnosti, a pak také větší potřeba koordinace času. Po finanční stránce problémy být nemusí, přece jen do domácnosti či vztahu vstoupí minimálně tři výplaty.

Základem polyamorfního uspořádání musí být vzájemná tolerance, respekt, komunikace, rovnoprávnost, věrnost, dodržování hranic a pravidel a nepřivlastňování si jeden druhého. Často se objevuje v bisexuálních vztazích nebo nejrůznějších sexuálních odchylkách od normálu, zpravidla jde o BDSM a D/S. Pokud už doma jednoho muže máte, asi zrovna nebažíte po tom, abyste měla druhého, pakliže vám do života nepřinese něco nového, například dobrodružství ala Padesát odstínů šedi a podobně. Zpravidla spíše navážete další vztah se ženou, a vytvoříte tak trojúhelník.

Bisexualita a polyamorie mají hodně společného

Velká spousta žen, jež jsou vdané, mají děti a své muže milují, si kvůli své bisexuální orientaci přivedou domů ženu, kterou jejich muž toleruje a také s ní spí, případně provozují sex pouze ve třech. Tímto způsobem se mohou dopracovat až k rovnoprávnému soužití ve třech, péči o děti a vzájemné respektující lásce. Například známá filozofka a feministka Simone de Beauvoir jednu dobu žila spolu se svým manželem Jean Paulem Sartrem a mladičkou studentkou Olgou.

Už méně najdeme homosexuálního či bisexuálního muže, který raději než se svým partnerem žije s manželkou a ona mu ho vesele toleruje či se k jejich hrátkám přidá. Jak se zdá, pro muže je velmi vzrušující, když mohou mít v posteli či v životě více než jednu ženu, pro ženy však není moc lákavá představa mít dva muže, kteří spolu spí. To už si spíše žena vybere dva odlišné partnery, kteří o sobě navzájem vědí a pouze se tolerují.

Jste dobrá v posteli? Odhalte, jaká jste milenka s naším sex testem

Svatá čtveřice v praxi

U polyamorie v našich podmínkách je spíše více typické soužití trojice než vícero lidí. Představit si možná ještě dovedeme dva přátelsky spřízněné manželské páry, které si třeba prohodí partnery a stane se z nich nerozlučná čtveřice, jako jsme například mohli vidět v nedoceněné komedii Jana Hřebejka Svatá čtveřice.

Na jednu stranu někomu takováto soužití evokují něco nepřirozeného a zvráceného, na druhou stranu ale můžeme jen obdivovat nesobeckou lásku, otevřenost, svobodu, rovnoprávnost, nežárlení a nepřivlastňování si partnera. Kdyby to bylo ve společnosti normální, asi by se nad tím vůbec nikdo nepozastavoval.

Zamilovala jsem se do ženy

Jana, která chtěla zůstat v anonymitě, má s polyamorií bohaté zkušenosti: “Moje schopnost milovat více lidí najednou začala už během studia na vysoké škole. Měla jsem přítele, kterého jsem milovala, ale byli jsme spolu takřka jako bratr a sestra. Znali jsme se už od základní školy a očekávalo se, že se jednou i vezmeme a budeme mít spolu děti. Ondra je člověk, který vždy bude patřit do mého života a nemohu od něj jen tak odejít, a hlavně k tomu ani nemám žádný důvod. Tehdy jsem ještě nechtěla závazky, na které jsem nebyla připravená, a navíc jsem zjistila, že se mi líbí ženy. Zamilovala jsem se do spolužačky, se kterou jsme si začaly vášnivý románek.

Byla to pro všechny těžká situace. Nechtěla jsem Ondrovi ublížit, ale přišlo mi fér mu to říct. Navíc Klára byla čistě lesbicky orientovaná a představa, že by se o mě dělila s nějakým mužem pro ni byla nemyslitelná. Oba se včas dozvěděli, jak se věci mají a všichni tři jsme prožívali velké trápení. Klára se dokonce i pokusila o sebevraždu. Nedokázala jsem opustit ani jednoho z nich. Klára ale už neměla zájem ve vztahu pokračovat a já jsem věděla, že si k sobě, až přijde ten správný čas, najdu takovou ženu, která bude Ondru, kterému moje sexuální orientace nevadila, akceptovat. “

Hledáme s přítelem milenku do trojky

A jak to bylo dál? Na internetu najdete spoustu inzerátů, ve kterých si manželské páry k sobě hledají milenku do trojky. I tohle má Jana, která vypráví svůj příběh dál, za sebou: “Po promoci jsme oba začali pracovat na stejné klinice jako lékaři a navzájem jsme se skvěle doplňovali. Narodila se nám dcera a vzali jsme se. Po čase jsme k sobě cíleně hledali partnerku, protože jsme se chtěli vyhnout takovému trápení, které jsme tehdy prožívali.

Moje přítelkyně Ilona nás oba přijala s otevřenou náručí a po půl roce vztahu se k nám i nastěhovala. Náš vztah ve třech je plný radosti, tolerance, trpělivosti a respektu. Ilona mi pomáhá s péčí o dítě, abych mohla vykonávat svou práci, která je pro mě i posláním. Ondra nám oběma poskytuje mužskou oporu a je šťastný, že jsem ho kvůli žádné ženě neopustila.

Možná si můžete říct, že třeba v tom vztahu je to vždy na úkor něčeho a jeden z trojice z nějakého důvodu ustoupí nebo sleví, aby o partnera zcela nepřišel. Ale jedinou a zásadní podmínkou, ať už to má člověk v sobě uvnitř srovnané či ne, je souhlas. A pokud s tím jeden ze zúčastněných vnitřně srovnaný není, dříve či později se to projeví a ten vztah se rozpadne,” dodává.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Polyamorie hýbe světem! Znamená to konec monogamie a tradiční rodiny?