Menu
WomanOnly
Bylinky

Posvátný cedr překvapí mocnými léčebnými účinky. Jak využít pryskyřici nebo esenciální olej?

Cedry jsou posvátné, majestátní a dlouhověké stromy, které se těší velké vážnosti. Odjakživa jim byla přisuzována výrazná symbolika a magická moc. Kromě cedrového dřeva je využívaná i pryskyřice a cedrový esenciální olej, který se přidává do mnoha světoznámých parfémů a oblažuje nás svými mocnými léčivými účinky. Co všechno o cedrech víme, jak nám mohou pomoci amulety z cedrového dřeva a jaké je využití cedru v aromaterapii?

Odkud pochází cedr a jak se kdysi využívalo cedrové dřevo

Cedr je mohutný jehličnatý strom, který pochází z hornatých oblastí Sibiře, Libanonu, Maroka, Himalájí nebo Turecka. Jeho název bývá odvozen podle místa výskytu, známe tak například cedr himalájský, cedr libanonský nebo cedr atlaský. Cedrové dřevo je velice oblíbené a v minulosti se například využívalo ke stavbě lodí nebo k výrobě nábytku. Všechno, co se z cedrového dřeva vyrobilo, dlouho vydrželo a bylo dokonale chráněno před hmyzem, protože cedr přirozeně obsahuje látky odpuzující hmyz. Sbírala se také cedrová pryskyřice, která se hojně využívala v lidové medicíně a k vykuřování chrámů.

Vysoce ceněno bylo dřevo z libanonského cedru, podle mýtů bylo právě toto dřevo použito ke stavbě Šalamounova chrámu i ke stavbě těch nejlepších lodí, nábytku a knihoven, které byly chráněny před hmyzem. Předměty z cedrového dřeva se ještě navíc napouštěly cedrovým olejem, aby se jejich účinek znásobil a aby dlouho vydržely. Cedrový olej se pak používal také k balzamování.

Cedrové dřevo mělo i své uplatnění v léčitelství a magii, protože mělo mocné léčebné účinky. Proto se také dnes amulety z cedrového dřeva považují za obzvláště silné s velkou magickou mocí a lze do nich vetknout nějaký záměr, představují ochranu pro svého nositele a jsou symbolem moudrosti a dlouhověkosti. Vždyť mnohé cedry se dožívají i tisíce let.

Jak a co inhalovat v zimě. Respirační nemoci nebudou mít šanci

Dají se cedry pěstovat v ČR?

U nás se s cedry úplně běžně nesetkáme. Nemají rády zimu. Byť rostou ve vysokohorských oblastech, jsou zvyklé na teplé balkánské podnebí. Občas se cedry vyskytují v soukromých zahradách, kde se lidé pokoušejí je pěstovat. Cedry nesnáší přesazování a velké střídání teplot. U nás se nejvíce daří cedru atlaskému, nejhůře je na tom cedr himalájský. Při pěstování je potřeba cedru věnovat značnou péči a je nutné dbát na to, aby nezmrzl. Jakmile už ale vyroste a přizpůsobí se zdejším podmínkám, máme vyhráno. V České republice se nachází několik památných a chráněných cedrů, například v Praze nebo u Kolína.

Léčivé účinky cedru a vykuřování cedrem

Kromě toho, že si můžeme zakoupit amulet z cedrového dřeva, obvykle dovážený z Ruska, má u nás nejčastější využití dovážená cedrová pryskyřice nebo 100 % esenciální olej z cedru. Cedr je považován za strom se silně dezinfekčními účinky. Účinné látky jsou obsaženy v jehličí i pryskyřici, takže jsou považovány za takové silné přírodní antibiotikum. Z jehličí a pupenů lze vyrábět různé bylinné přípravky, například sirup, čaj nebo alkoholovou tinkturu. Cedrová pryskyřice se například používala na rány jako skvělý antiseptický prostředek, uměla zabránit gangréně nebo abscesu. Rovněž pomáhala hojit zlomeniny kostí.

Vykuřování cedrem, pryskyřicí i drobnými kousky cedrového dřeva, které se spalují, pak můžeme využít i dnes k dezinfekci a očistě prostor, k ochraně domova a k celkovému uklidnění a navození meditativní nálady.

Piniové oříšky a jejich účinky. Proč by je měly jíst ženy při PMS?

Cedr v aromaterapii a jeho využití

Kromě toho má své účinky esenciální olej, a to zejména na psychiku. Jeho využití je především inhalační, ale 100 % esenciální cedrový olej lze přidat například i do koupele nebo do olejových masážních přípravků třeba proti celulitidě nebo proti bolestem zad, k lymfatické masáži nebo proti otokům. Cedr má typickou dřevitou orientální vůni, čehož se využívá při výrobě parfémů. Esenciální olej z cedru si můžeme kápnout do aromalampy nebo k němu jen tak v případě potřeby přivonět.

Účinky cedrového oleje jsou následující:

 • cedr uklidňuje, pomáhá při depresích, melancholii, špatné náladě
 • dezinfikuje celý prostor, odstraňuje choroboplodné zárodky, bakterie, viry, plísně
 • podporuje energii, sílu, vitalitu, odolnost a dlouhověkost
 • posiluje vůli a odolnost vůči stresu
 • pomáhá při infekcích močových cest a ledvin
 • pomáhá při infekcích dýchacích cest
 • pomáhá při infekcích pohlavních orgánů
 • pomáhá při otocích
 • zprůchodňuje cévy a podporuje dobrý krevní oběh
 • čistí lymfatický systém
 • pomáhá při celulitidě

Co jsou zvonící cedry?

Vladimír Megre ve své kultovní knize Anastasia cedry tak trochu proslavil a právě v některém z dílů této desetidílné ságy si můžeme přečíst něco o zvonících cedrech. Co to vlastně zvonící cedry jsou? Podle mýtů jsou to stromy, které za více než 500 let svého života, kdy nashromáždily mocnou léčivou kosmickou energii začínají zvonit, a to po dobu tří let. V této době se může využít tato mocná léčivá energie z cedrového dřeva. Pokud se nevyužije, strom pak následující roky stráví nashromážděnou energii sám v sobě a posléze umírá.

Jak si vyrobit domácí krém, parfém nebo čistící prostředky?

Cedrové oříšky jsou lahůdkou

Na závěr si pojďme představit cedrové oříšky, které si můžeme dopřát jako vynikající lahůdku. Sehnat se dají hlavně ve zdravých výživách, ale rozhodně nejsou levné, protože se pracně získávají. Nejsou to však ořechy v pravém slova smyslu ale cedrová semínka, obdobně jako třeba piniové oříšky, které i podobně jako cedrové oříšky chutnají. Jsou nesmírně zdravé, obsahují spoustu cenných vitamínů a minerálů, proteinů a zdravých tuků. Najdeme v nich například kvalitní aminokyseliny, nenasycené mastné kyseliny, vitamín E, vitamíny skupiny B, zinek a spoustu dalších prospěšných látek. Pokud cedrové oříšky vylisujeme, získáme z nich vysoce kvalitní jedlý cedrový olej, který je opět dalším nenahraditelným lékem. S konzumací cedrových oříšků bychom to ale neměli přehánět, méně je někdy více a pojídání jejich většího množství by nám mohlo přivodit i trávicí problémy.

Zdroje: dumazahrada.cz, herbatica.cz, magazin.biooo.cz, cedrovy-raj.cz, wikipedie

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Posvátný cedr překvapí mocnými léčebnými účinky. Jak využít pryskyřici nebo esenciální olej?