Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Příznaky cukrovky. Odhalte svou nemoc včas!

Redakce

Redakce

29. 1. 2017

Mnoho lidí si myslí, že cukrovka se zrodí z nadměrné konzumace sladkostí, ale bohužel, nebo vlastně naštěstí, tomu tak není. Zvláštní je však to, že mnoho lidí ani neví, že tímto onemocněním trpí, nebo to zjistí až po několika letech. Pojďme tedy společně zjistit, na jaké projevy organismu si dávat pozor a jakým tělesným signálům věnovat zvýšenou pozornost.

Než se pustíme do jednotlivých ukazatelů, měli bychom vědět, že k výskytu onemocnění přispívá především obezita, nedostatek pohybu a špatný životní styl. Cvičením a volbou vhodné strany tedy můžeme této nemoci docela výrazně předejít.

Co se může stát?

Vzhledem k tomu, že pacientů s tímto onemocněním přibývá, měli bychom být k této nemoci co nejvíce obezřetní. V této chvíli je možné, že cukrovkou trpí asi každý desátý Čech. A ještě snad horší zprávou je, že pokud si lidé konečně nezačnou hlídat svoji hladinu krevního cukru, může dojít k amputaci končetin, slepotě, závažnému onemocnění ledvin, infarktu, mrtvici či smrti. Všem těmto situacím však lze v celku jednoduše předcházet. Minimálně bychom měli docházet v rámci bezplatné preventivní prohlídky na vyšetření krevního cukru.

Jak poznat, zda jste ohroženi cukrovkou? Před nemocí varuje prediabetes

Nejčastější a nejznámější příznaky

Jak mnoho lidí ví, zvýšený pocit žízně je jedním z ukazatelů cukrovky. A co vlastně znamená velká žízeň? Tak například se jedná o množství až deset litrů vody za den. A toho si snad ani nelze nevšimnout. Dále je onemocnění doprovázeno častým močením, především v nočních hodinách. Hlavní problém je v tom, že tento jev může vést v mnoha případech až k dehydrataci.

Nejenom žízeň může odhalit cukrovku, ale stejně tak i velký hlad. Který je obvykle nazýván jako vlčí hlad. Může se dostavit také únava a především změna hmotnosti. Ovšem, mnoho z nás by očekávalo, že dojde ke zvýšení váhy, když se dostavuje vlčí hlad, ovšem opak je pravdou a obvykle dochází k váhovým úbytkům.

Méně známé příznaky

Únava je dalším ukazatelem, pomocí kterého můžeme nemoc zavčas objevit a začít léčit. Nenechejme se však mýlit, ale únava může poukazovat i na jiné nemoci, jako například onemocnění štítné žlázy, nebo se může pojit například s menstruačními cykly.

Při cukrovce dochází také ke zvýšenému pocení a velmi známým infekcím močových cest, které jistě nejedna z nás velmi dobře zná. Při cukrovce jsou však tyto infekce opakované a právě o to více bychom se měli o svůj zdravotní stav zajímat.

Revoluce pro diabetiky. Chytré hodinky usnadní měření glykemie

Téměř neznámé ukazatele

Pokud máte podezření, že trpíte cukrovkou, jsou tu další příznaky, které mohou pomoci nemoc rozpoznat. Pacient může cítit bolest břicha, zažívat zvracení, nebo dokonce padnout do stavu bezvědomí. Velkou roli také hraje celková zmatenost či změny nálad. Pokud se přidá ještě rozmazané či dvojité vidění a k tomu brnění nebo pálení dolních končetin, pak nám nezbude nic jiného, než navštívit co nejdříve lékaře.

Jak už nyní víme, cukrovka není způsobena množstvím cukrů, které zkonzumujeme, ale spíše celkovým životním stylem. Doba je uspěchaná, ale přesto se v dnešním hektickém světě nikomu nevyplatí podceňovat drahocenné signály, které nám tělo vysílá. Přestože se nám někdy může zdát, že v té chvíli nehrají žádnou roli, věřme, že se nám všechno jednou vrátí. Chovejme se tedy ke svému zdraví s úctou a važme si každého nového rána, kdy se probudíme a můžeme si říct: „I dnes jsem zdravá“.

Ohodnoťte tento článek:
3,6
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Příznaky cukrovky. Odhalte svou nemoc včas!