Menu
WomanOnly
Esoterika

Smaragd zatížený negativní energií může i explodovat. Jak kámen čistit?

Smaragdy patří mezi velmi oblíbené a ceněné drahokamy. Odjakživa jim ale byly také přisuzovány magické a léčebné vlastnosti. Co všechno o smaragdech víme a jaké nejdražší a nejznámější smaragdy známe?

Smaragd je nejvíce ceněnou odrůdou berylu, jedná se o hlinitokřemičitan berylnatý. Je pro něj typická nádherná zelenkavá barva, která se utváří díky obsahu chromu a vanadu v základní struktuře kamene. Smaragdy bývají využívány hlavně ve šperkařství, ale odedávna byly považovány za kameny moudrosti, prosperity a obchodní zdatnosti.

Nejznámější naleziště smaragdu

Nejznámější naleziště smaragdů se nachází v Egyptě, Kolumbii, Brazílii, Rusku, Zambii, Zimbabwe, Nigérii, Ghaně, Tanzanii, Namibii, Indii, Pákistánu, Afghánistánu, Austrálii, Rakousku.

Pro jaké znamení zvěrokruhu se hodí smaragd?

Smaragdy se nejvíce hodí pro znamení Lva a Býka.

Smaragd a jeho využití v historii

Smaragdy byly využívány již ve starověkém Egyptě. V sanskrtu znamená název smaragd – překonavatel obtíží. V Indii byly ze smaragdů vyřezávány sošky Buddhy. Pro Peršany představoval smaragd věčný život v ráji a cenili si ho i Římané. Patří také k apoštolským kamenům, cituje se v Bibli a byl součástí mnoha kultovních předmětů. Smaragdy se také hojně používaly pro zdobení korunovačních klenotů.

Ve středověku se věřilo, že smaragd pomáhá proti uřknutí a při jasnovidectví. Také se doporučovalo na kámen krátce dýchat a pak jím potírat spánky a čelo při bolestech hlavy.

Léčivé kameny a jejich význam. Jak nám mohou prospět

Léčivé a magické účinky smaragdu

Smaragd se pojí se čtvrtou, srdeční, čakrou. Pomáhá léčit naše citová zranění, traumata i samotné srdce a cévy. Symbolizuje očistu, regeneraci, umožňuje propojení s duchovním světem a s Božstvím. Umožňuje nalezení lásky ke všemu živému, podporuje soucit a empatii, učí nás naslouchat a rozumět. Podporuje vnímání, paměť a intelekt, pomáhá při depresích, celkově omlazuje a dodává elán a vitalitu.

Co se týká nemocí, smaragd se skvěle uplatňuje při epilepsii, nervových chorobách, bolestech hlavy, revmatismu a dně, podporuje dobrý zrak a léčí nemoci očí. Pomáhá i při infekčních chorobách, poruchách trávení (žlučníkových, jaterních a žaludečních potížích) i slabosti srdce. Má detoxikační účinky a prospívá při otravách všeho druhu. Pomůže rovněž při roztroušené skleróze nebo Parkinsonově chorobě. Podporuje i léčbu štítné žlázy, leukémie a dalších druhů rakoviny.

Jak si vyrobit smaragdovou vodu?

Při mnoha nemocech pomáhá i pití smaragdové vody. Smaragdovou vodu si můžeme snadno vyrobit tak, že necháme smaragdy nějakou dobu namočené ve sklenici či džbánku s čistou vodou, poté ji popíjíme, anebo také ve smaragdové vodě oplachujeme tvář, tělo, případně nemocné orgány. Smaragdová voda pomáhá proti vráskám i ekzémům, posiluje zrak a její pití prospívá trávení.

Které kameny smaragd nesnáší?

Smaragdy jsou velice citlivé při kontaktu s jinými kameny. Jejich účinek výrazně podporují křišťály a diamanty, ale škodí jim naopak rubíny a safíry, které mohou způsobit to, že smaragd popraská.

Jak čistit smaragdy?

Smaragdy je třeba čistit a detoxikovat velice často. Nabírají totiž na sebe škodliviny a jedy i negativní vibrace ze svého okolí. Pokud je smaragd zanesený negativní energií, často praskne nebo přímo exploduje. Proto je potřeba smaragdům věnovat náležitou péči, po každém použití je čistit vlažnou vodou a nepřepínat jejich síly. Vyhněte se čištění kamenů ultrazvukem nebo parou a nevystavujte choulostivé smaragdy prudkým teplotním změnám. Nedávejte kameny ani na přímé slunce.

Granát je magický kámen přivolávající lásku. Noste jej jako krásný šperk a nebudete litovat

Nejcennější smaragdy světa

Mezi nejznámější smaragdy patří:

 • Náhrdelník španělské inkvizice
 • Hookerova smaragdová brož
 • Andská královská koruna
 • Kokovinův smaragd (11 tisíc karátů)
 • Váza vybroušená z jednoho smaragdu (2681 karátů, Kunsthistorisches Museum Vídeň)
 • Hrdost Ameriky (1470 karátů)
 • Stephensonův smaragd (1438 karátů)
 • Stalen smaragd (1270 karátů)
 • Souprava smaragdových klenotů ruské carevny (Almaznyj fond, Moskva)
 • Socha Maura nesoucího podnos se smaragdy (Grünes Gewölbe, Státní umělecké sbírky Drážďany)
 • Smaragdový řád saského kurfiřta Augusta Velikého (Grünes Gewölbe, Drážďany)
 • Dýka se třemi smaragdy na rukojeti (Klenotnice v paláci Topkapi, Istanbul)
 • Smaragdy na klenotech a na plášti Svatohorské madony (Svatá Hora u Příbrami)
 • Smaragdová souprava šperků (20. léta 20. století, Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze)
 • Smaragdová slánka pro císaře Ferdinanda III. (Dionysio Miseroni, Kunsthistorisches Museum Vídeň)

Zdroje: wikipedie, Skrytá moc drahých kamenů: J. P. Kreperát

Ohodnoťte tento článek:
1
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Smaragd zatížený negativní energií může i explodovat. Jak kámen čistit?