×
WomanOnly

Stále se vracíte ke starým nepříjemným zážitkům? Zaděláváte si na velké problémy se spánkem

Nepříjemné vzpomínky a nespavost

Podle nové studie výzkumníků z Nizozemského institutu pro neurovědu mají pacienti trpící nespavostí problémy s přenesením se přes nepříjemné vzpomínky. A to i přesto, že se stresující událost stala před několika desítkami let.

Problémy se spánkem mají kořeny v minulosti

Vědci požádali účastníky, aby si v hlavě oživili své nejobávanější zážitky z minulosti. Během toho výzkumníci sledovali jejich mozkovou činnost pomocí skenování MRI. Zjistili, že zatímco dobří spáči si tyto zážitky zařadili do tzv. neutralizovaných vzpomínek, lidé s nespavostí to udělat nedokázali.

Toto zjištění naznačuje, že neschopnost neutralizovat emocionální úzkost může být hlavním faktorem nespavosti a může také pomoci vysvětlit, proč je nespavost primárním rizikovým faktorem pro rozvoj poruch nálady, úzkosti a posttraumatického stresu.

Zjištění jsou publikována ve vědeckém časopise Brain.

Nemůžete spát? Odpovědný může být stres v práci

Ve spánku uvolníte emocionální napětí

Výzkumníci dále zjistili, že spánek nám pomáhá zapamatovat si důležité zkušenosti a je nezbytný i k tomu, abychom se zbavili emocionální úzkosti, která mohla vzniknout během této zkušenosti dojít. Oba noční procesy zahrnují změny ve spojení mezi mozkovými buňkami: některé jsou silnější a upevňují vzpomínky, zatímco jiné jsou slabší a zbavují nás nechtěných asociací.

„Výzkum mozku nyní ukazuje, že pokud jde o uvolnění emocionálního napětí, ze spánku profitují jen dobří spáči. Tento proces však nefunguje správně u lidí s nespavostí. Ve skutečnosti může nespavost jejich emoční prožitky ještě zhoršovat,“ říká doktorand a hlavní autor studie Rick Wassing.

Potvrzení předchozí studie

Nová zjištění podporují předchozí studii provedenou stejnou výzkumnou skupinou. V této studii, publikované v časopise Sleep, vědci požádali účastníky, aby zazpívali karaoke píseň. Sluchátka zabránila účastníkům slyšet jejich vlastní hlas a najít správnou tóninu. Jejich zpět byl zaznamenán a později přehrán.

Mnoho účastníků se při poslechu vlastního sólového zpěvu cítilo velmi zahanbeně. Ale když lidé s dobrý spánkem poslouchali svůj vlastní zpěv po kvalitním nočním spánku, už se necítili tak zoufale. Jejich strach se z mysli uvolnil. Po neklidné noci se však lidé s nespavostí ze svého trapného zpěvu ještě více rozrušili.

Co dělat proti nespavosti? Vyzkoušejte jídla navozující spánek

Našel se spouštěč nespavosti?

Nové poznatky naznačují, že spouštěč nespavosti se může skutečně skrývat v mozkových okruzích, které regulují emoce a to spíše než v oblastech mozku regulujících spánek, jak se dříve věřilo. Tyto okruhy regulující emoce obsahují rizikové geny pro nespavost a nemusí se aktivovat tak, jak to běžně dělají, tedy během rychlého pohybu očí.

Bez výhod zdravého spánku mohou úzkostné události i po desítkách let stále aktivovat emocionální okruhy v mozku, jako by se právě děly. To naznačuje, že lidé s nespavostí mohou být i nadále pronásledováni vzpomínkami na předešlé utrpení.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*