Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Tereza (32): Moje sestra propadla zdravé výživě a zhubla 20 kg. Ona je spokojená, okolí to vidí jinak

Tereza má strach o sestru. Její starší sestra Helena (38) před rokem a půl zcela propadla zdravé výživě. Za vším stála snaha vyřešit své dlouhodobé zdravotní problémy a životní nespokojenost. Heleně se opravdu ulevilo a jako bonus navíc zhubla za devět měsíců 20 kg. Od doby, kdy objevila krámek se zdravou výživou, farmářské trhy a biopotraviny, nenakupuje jinde a je se svým životním stylem náramně spokojená. Helena však ani předtím nijak výrazně netrpěla nadváhou a teď se spíše ztrácí před očima. Když přijde k Tereze na návštěvu, požaduje pouze ovoce a vodu…

To, co jsem viděla u sestry doma, mě šokovalo

To, co jsem viděla u své sestry Heleny doma, mě šokovalo. V lednici má jen ovoce, zeleninu, tofu a sójový zákys. Ve spíži jen samá semínka, ořechy, celozrnnou rýži, pohanku a kukuřičné křupky. To je tak všechno. Nejhorší je, že svému pětiletého synovi Péťovi začala zakazovat sladkosti a mléčné výrobky, dává mu jen sušené ovoce a rýžové dezerty. Nestěžoval si, že by mu to nechutnalo, ale odhlásila mu i obědy ze školky a vaří mu pohanku a další podobná jídla. Helena jenom kupuje biopotraviny a uvažuje, že přejde úplně na RAW stravu. My jsme jí to s mámou rozmlouvaly, ale nedala si říct. Novinkou taky je, že pravidelně každý pátek drží půst a nejí vůbec. Ten ten pije jenom vodu.

Neuropatii může způsobit i nedostatek vitamínu B12. Vegani, mějte se na pozoru!

Při své výšce 170 cm Helena váží 55 kg. A jestli to tak půjde dál, za chvíli se ztratí úplně. Nemyslím si, že by trpěla anorexií, to ne. Problém je spíše v tom, že ona se bojí sníst cokoliv normálního, aby jí to nějak neublížilo. Nedá si ani čtvereček kvalitní hořké čokolády, prostě nic. Když náhodou nesehnala, co potřebovala, viděla jsem, jak je z toho psychicky rozhozená. Neustále jen nadává na to, jaké jedy tady všichni musíme jíst, že chemicky ošetřená mrkev chutná jako mýdlo a že když nesežene bio červenou řepu, tak si nemůže udělat šťávu. Ona je s Péťou sama a má jenom mě a mámu. Táta byl těžký diabetik a zemřel na komplikace při cukrovce. S manželem se rozvedla už před pěti lety. Od té doby měla jen dvě krátkodobé známosti, o kterých tedy vím, jinak je sama.

Zdravou výživou vyřešila zdravotní problémy

Asi vím, co Helenu posedlo. Měla dlouhodobě problémy s pletí, bolesti kloubů a páteře, cítila se hodně unavená, měla opakované kvasinkové infekce, deprese a různé trávicí potíže. Nejprve zkusila vysadit maso a uzeniny, což jí hodně ulevilo, pak ale vysadila veškeré živočišné produkty a stala se vegankou. To jí začalo plně vyhovovat. Nejvíce jí ale pomohlo vysadit lepek. Ona ani nešla k lékaři na vyšetření, aby se mohlo zjistit, jestli třeba nemá intoleranci lepku či některých potravin. Vzala to do svých rukou sama. Něco si přečetla a ovlivnili ji i někteří její přátelé. Na této stravě už během půl roku přestala mít veškeré zdravotní problémy, pookřála, je veselejší, má více energie a zdá se být spokojená.

Kdy syrové potraviny naopak zdraví škodí aneb koncept raw food pod pokličkou

To, že Helena takhle zhubla, byl ještě bonus navíc. To hubnutí se pak zastavilo a už si prý posledního půl roku drží stabilní váhu. Jenomže jak ona rychle zhubla, úplně jí propadly tváře, spadly prsa a my si s mámou říkáme, jestli má vůbec dost bílkovin. Sestra má totiž docela náročné zaměstnání na fyzičku, je poštovní doručovatelka, je neustále v pohybu a tahá těžké balíky. Ona sama mi několikrát říkala, že v té práci není spokojená a i tohle hodlá v nejbližší době úplně změnit. A jestli přejde ještě i na vitariánskou stravu a bude jíst jenom ovoce, zeleninu a semínka, tak to se snad ztratí úplně.

Diagnóza: orthorexie!

My s mámou, Péťovou babičkou, klukovi tajně podstrojujeme, když ho Heleně hlídáme. Já bydlím v rodinném domku s mamkou, aby nebyla sama. Máme tam dost místa. Vím, že to není moc fér, Helena si nepřála, abychom Péťovi dávaly sladkosti a běžná jídla s masem a mléčnými výrobky, které prý zahleňují a nejsou pro děti vhodné. Ale nám tohle striktní omezování stravy nepřijde normální. Strava má být pestrá a jíst se má prostě všechno.

Ortorexie aneb když to někdo přehání se zdravou výživou. Je to problém?

Pokud je Helena spokojená, je všechno v pořádku, ale nemusela by do toho zatahovat svého syna. Navíc mi přijde na hlavu, když Helena nemá lékařsky potvrzené, že konkrétní jídla nesmí, a přesto se jich bojí jako čert kříže. Pokud nemá něco bio, je raději hladem. Nedávno jsem si něco přečetla o orthorexii a myslím si, že moje sestra tuto diagnózu má… teda, jsem si tím úplně jistá!

Co by měla Tereza udělat?

A: Respektovat rozhodnutí své sestry Heleny. Pokud se tak rozhodla jíst, je to její věc a její život. Navíc si tím vyřešila mnohé zdravotní problémy. A rodina by měla respektovat i to, když si Helena nepřeje, aby její syn Péťa dostával sladkosti.

B: Měla by si vážně promluvit se sestrou a opatrně jí naznačit, že to už přehání. O tom, že je ortorektička, není pochyb a neměla by do své posedlosti zdravou výživou zatahovat svého malého syna.

C: Tereza by se měla umět podívat na věci ze všech stran a nevidět jen samé problémy. To, že ona je zvyklá jíst běžnou stravu ještě neznamená, že to někdo jiný může mít jinak. Určitě by měla sestru podpořit a snažit se jí porozumět, nebylo by na škodu, kdyby i ona vyzkoušela některá zdravější jídla. Pokud má Helena vážnější problém, ukáže se to časem. Není řečeno, že na to všechno nepřijde sama. Třeba se časem nebude tak omezovat a dá si klidně i tu čokoládu, kozí sýr nebo třeba lososa …

Poznámka redakce: jména čtenářky a osob v příběhu byla na přání změněná.

Ohodnoťte tento článek:
4,7
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Tereza (32): Moje sestra propadla zdravé výživě a zhubla 20 kg. Ona je spokojená, okolí to vidí jinak