Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Tibi krystaly jsou účinnými probiotiky. Jak z nich vyrobit nápoj?

Tibi krystaly, známé také jako vodní kefír, nebo v menší míře i tibicos. Jedná se o zrna, která po přidání vody a cukru dokáží vytvořit fermentovaný nápoj, podobně jako čajová houba kombucha. Nápoj z tibi je často používán jako alternativa k mléčným probiotickým nápojům a je tak i skvělým zdrojem probiotik pro vegany. Pokud tibi zakonzervujete do nádob, vznikne vám sycený nápoj.

Odkud se vzaly tibi krystaly

Prapůvod zrn tibicos není příliš znám. Nicméně můžeme odvodit z četnosti užívání v Mexiku, že by mohlo tibicos pocházet z oblasti střední Ameriky. Tibi se v Mexiku používá především do tradičního mexického nápoje, jenž se vyrábí fermentací ananasové kůry. Tibicos ale také produkuje kaktus Opuntia, vyskytující se tamtéž.

Tibicos se však neomezuje jen na oblast Mexika a jinde je znám také pod jinými názvy jako je japonské vodní krystaly, kefírová zrna, africké včely či zázvorové včely.

Probiotika, prebiotika a laktobacily. Vyznáte se v nich?

Jak tibi funguje a jak je rozmnožit

Obdobně jako u mnohem známější kombuchy, i tibi spočívá na kultuře bakterií živících se cukrem. Ten jim dodává energii k množení, přičemž bakterie Lactobacillu produkují prostřednictvím cukru kyselinu mléčnou, alkohol (etanol) a oxid uhličitý. Díky speciální struktuře zrna můžou kvasinky přilnout k bakteriím a vzniká symbióza, jež nám činí výsledný produkt fermentovaný.

Díky snadnému rozmnožování tibicos je velmi lehké si doma vyrobit vlastní kefír. Stačí vám k tomu pouze jakýkoliv cukr (bílý či třtinový) – jen určitě cukr nenahrazujte medem – tibi se vám pak nerozmnoží. Stačí si tedy jen koupit vodní kefír ve zdravé výživě a můžete začít s fermentováním.

Jak se starat o nálev

Dále se o tibi staráte tak, že nálevu denně či obden obnovujete kultivační tekutinu. ecedíte přes plátno či sítko krystaly a fermentovanou vodu, pak tibicos opět vrátíte do sklenice, zalijete vodou a přidáte cukr (přibližně 80g na litr). Můžete přidat sušené ovoce jako například fíky (asi 5 kusů), u kterých bylo experimentálně zjištěno, že tvoří fermentací roztoku s tibi mírně alkoholický nápoj (po dvou dnech bude obsahovat přibližně 2% alkoholu). Můžete přidat třeba i dvě hrsti rozinek, datle, sušené meruňky nebo švestky. Nicméně u ostatního sušeného ovoce nedochází k optimální fermentaci jako v případě fíků – ty jediné totiž obsahují látky, které podporují růst tibicos.

Uchovávejte při pokojové teplotě. Pokud bude nálev tibi v prostředí, kde je více jak 30 stupňů, proces fermentace se zrychluje. Hotový vodní kefír je lehce zakalený a chutná sladkokysele.

Proč jsou fermentované potraviny zdravé jen pro někoho a jiný riskuje silnou reakci?

Účinky tibi krystalů

Zlepšují trávicí mechanismy

Studie zveřejněná v National Center for Biotechnology Information informovala, že tibicos je díky bakteriím mléčného kvašení (LAB) účinným probiotikem. Cílem studie bylo posoudit, do jaké míry jsou laktobacily v těle účinné. Podle výsledků bylo žaludeční a střevní trávení až o více než 40% účinější. Dále se navíc projevily jako efektivní antimikrobiální, antimykotické a antioxidační účinky.

Snižují toxicitu těžkými kovy

Další studie se zaměřovala na potenciál tibicos zrn absorbovat kovové ionty. Zjistilo se, že tibi se mohou používat jako součást ochranných nástrojů proti toxicitě těžkých kovů. Na výzkum byly použity především kovy kadmia, chromu, mědi, manganu, niklu, olova a barya, u nichž byla měřena hladina absorpce tibi krystalú v různém časovém úseku. Pomocí spektroskopie studie potvrdila, že za 24 hodin se snížil obsah kovů z vodního kefíru o 70% u chromu a olova, z 50% pak u mědi, niklu a manganu.

Není prokázané, že by tibi mělo vliv na hubnutí

Na kdejaké stránce se můžete dočíst, že tibi krystaly jsou receptem na hubnutí, avšak to až tak úplně není pravda. Samozřejmě že můžete ztrácet váhu, pokud do svého jídelníčku zařadíte vodní kefír, nicméně to spíš bude způsobené změnou stravování a životosprávou. Takže rozhodně pozor na nejrůznější osvědčené triky o hubnutí s tibi, které jsou často spíš reklamou, než podloženým faktem.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Tibi krystaly jsou účinnými probiotiky. Jak z nich vyrobit nápoj?