Menu
WomanOnly
Péče o vlasy

Trvalá ondulace doma? Lze udělat krásné vlny a objem z pohodlí domova!

Redakce

Redakce

4. 9. 2017

Kdo by nechtěl mít nádherné vlnité vlasy! Navíc plné objemu. Pokud uvažujete o trvalém zvlnění svých vlasů a nechcete nebo nemáte čas zajít ke kadeřníkovi, máme pro vás připraveno několik rad a doporučení, jak vše dobře zvládnout. Trvalá ondulace pro vás bude hračka!

Historie trvalé ondulace

Již v minulém století se lidé snažili o trvalou změnu struktury vlasů. Vlnité vlasy se opakovaně vracely do módy v nejrůznější podobě. Roku 1906 Karel Nesler vynalezl tepelnou preparaci (první „trvalou“). Jednalo se o trvalení vlasů za horka strojem (100°C) na kovových natáčkách. Ty byly ale těžké a nepohodlné, navíc docházelo k častým popáleninám. Roku 1936 Speakmen vynalézá chemickou preparaci. Během 20. a 30. let se totiž dostávají do módy krátké vlasy s výraznými vlnami. Na krátké vlasy nebylo možné použít dosavadní technologii tepelné trvalé. Poprvé se tehdy využívá účinků kyseliny thioglykolové. Roku 1947 se chemická trvalá prosazuje také u nás. Od té doby v zásadě nemění.

Růst vlasů. Co dělat, když vlasy rostou příliš pomalu?

Jak funguje trvalá ondulace

Rovné vlasy mají kulatý průřez. Vlnité vlasy mají průřez oválný. Kudrnaté vlasy mají zploštělý průřez. Preparace vlasů představuje trvalé zkadeření na základě chemicko-fyzikálního procesu ve vlasovém kreatinu. Dojde při ní k přeskupení keratinové struktury vlasu. Nová struktura si zafixuje tvar podle natáčky. Pro takové přeskupení struktury se používá kyselina thioglykolová, která se nanáší na natočené vlasy. Počítejte s tím, že působení této kyseliny vlasy vždy zatíží. A pokud máte vlasy barvené, tak je nutné použít zvláštní typ trvalé pro barvené vlasy, která je o něco šetrnější. Pro odbarvované a poškozené vlasy by trvalá ondulace použita být neměla vůbec.

Jaké hrozí nebezpečí při trvalé ondulaci

Při nesprávné aplikaci nebo vlivem překročení doby působení, která je únosná pro vaše vlasy, riskujete silný zásah do struktury vlasu, který může být destrukční a vlasy si tzv. upálíte. Takové vlasy se pak roztřepí a při sebemenší mechanické námaze, například při česání se ulomí. Takže pokud přijmete toto riziko a absolvujete trvalou ondulaci svépomocí, v žádném případě neprodlužujte dobu působení kyseliny! Během této doby kontrolujte na jednom prameni míru nakadeření.

Cena trvalé ondulace

Trvalou ondulaci pro domácí použití lze běžně zakoupit v drogerii do stovky (např. Palette Styling od Schwarzkopf). Trvalá je nejčastěji složena z kyseliny thioglykolové (1. lahvička) a ustalovače s peroxidem vodíku (2. lahvička).

Trvalá na vlasy a její druhy

K dostání je běžně několik variant trvalé ondulace – pro vlasy normální (tzn. nebarvené, zdravé) a pro vlasy barvené, příp. narušené. Jednotlivé druhy trvalé se liší pouze poměrem jednotlivých účinných látek. Výrobci nabízejí pouze dva nebo tři typy poměrů kyseliny a činidla. Oproti tomu kadeřník si poměr připravuje ručně. Zohlední délku a kvalitu vlasů. Může to být výhoda, ale nemusí – záleží na zkušenostech kadeřníka.

Trvalá ondulace versus barvení vlasů

Barvení, tónování nebo odbarvování provádějte nejdříve 2 až 3 týdny po trvalé ondulaci. U silně odbarvených, zesvětlených nebo velmi narušených vlasů trvalou ondulaci v žádném případě neaplikujte. Vlasy byste si spálila!

Tipy, jak si doma obarvit vlasy

Trvalá ondulace – velké vlny nebo drobné kudrnky?

Každému se líbí různě velké vlny. Záleží na vás, zda vyzkoušíte drobné romantické vlnky nebo impozantní velké vlny. V každém případě zvolte natáčky plastové, s vhodným průměrem a tvarem. Nyní se podíváme podrobně na samotný postup trvalé ondulace.

Příprava

Před použitím si vždy pečlivě přečtěte návod až do konce a dbejte všech rad a doporučení. Při použití si chraňte oděv proti potřísnění. Pokud se přeci jen ušpiníte, použijte vodu s mýdlem. Nepoužívejte kovové natáčky, ale jen natáčky z umělé hmoty. Doporučujeme udělat před prvním použitím test, zda nejste  na ondulační kyselinu alergická. Naneste malé množství směsi na kůži v loketní jamce. Tam je kůže nejcitlivější. Neobjeví-li se do 1 hodiny žádné zarudnutí, můžete výrobek bez obav použít. Pokud máte možnost, vezměte si raději někoho na pomoc – kamarádku nebo sestru. Zejména vlasy vzadu na hlavě je lepší nechat si udělat od někoho jiného. Přeci jen to vyžaduje určitou zručnost natočit vlny rovnoměrně. Pravděpodobně to ale zvládnete i sama.

Trvalá ondulace – postup

Připravte si celý obsah krabičky trvalé ondulace, kterou jste si koupila. Dále budete potřebovat ručník, mastný krém (např. Indulona) či vazelínu, natáčky (počet závisí na hustotě vlasů), vatu, hodinky (budík), plastový hřeben, nůžky.

Mytí a natáčení

Vlasy jemně umyjte, nemasírujte si však při mytí pokožku hlavy. Lehce je vytřete ručníkem, oddělte jednotlivý pramen a hladce učešte. Každý pramen musí mít stejnou sílu a šířku jako natáčka. Pramen natočte až ke kořínkům vlasů, vlasy na natáčce natočte tak pevně, aby držely tvar, ale aby nebyly příliš namáhány. Pak natáčku zafixujte gumičkou. Vlasy natáčejte od čela až dozadu hlavy, a pak příčně po stranách podle délky vašich vlasů. Pozor, při natáčení dbejte na to, aby vlasy nebyly na začátku natočení zalomené. Výsledným efektem by pak byly krepaté vlasy.

Nanášení trvalé ondulace

Pokožku kolem natočených vlasů namažte silnou vrstvou krému a oviňte proužkem vaty. Připravte si aplikátor roztoku ondulační kyseliny. Trvalou ondulaci začněte nanášet od zátylku. Opravdu pečlivě a rovnoměrně provlhčete vlasy natáčku po natáčce. Pokud se potřísníte kyselinou na kůži, odsajte ji vatovým tamponem. Nakonec odstraňte proužky vaty. Pro lepší účinek trvalé přikryjte natočené vlasy plastovým sáčkem a ručníkem. Zesvětlené a odbarvené vlasy ale v žádném případě nepřikrývejte. Nesmíte si vlasy během procesu ani uměle zahřívat, jak je zvykem např. u vlasových masek.

Správná volba trvalé ondulace a doby působení

Vždy dodržujte pokyny výrobce! Pokud máte normální, nepoškozené vlasy, použijte trvalou pro normální vlasy a nechte ji působit 15 – 20 min. Pokud máte vlasy barvené, použijte trvalou na barvené vlasy po dobu 15 – 20 min. Zesvětlené vlasy ondulujte trvalou určenou pro barvené vlasy maximálně 10 – 15 min. Pokud se u vás nedostaví kýžený výsledek, je pravděpodobné, že jsou vaše vlasy odolné a tzv. těžko ztrvalitelné. V takovém případě příště použijte trvalou na normální vlasy, kterou necháte působit až 40 min. V žádném případě to ale nezkoušejte hned na poprvé. Po uplynutí minimální doby působení zkontrolujte účinnost trvalé ondulace na jednom prameni vlasů. Pokud je zkušební pramínek dostatečně zvlněný, přistupte k oplachování. Není-li dostatečně zvlněný nechejte trvalou dále působit. Zásadně nepřekračujte maximální dobu působení!

Oplachování

Po skončení doby působení vlasy včetně natáček důkladně opláchněte vlažnou vodou. Přebytečnou vodu odsajte důkladně froté ručníkem.

Fixace ondulace – ustálení

Pokožku kolem natáček oviňte novým proužkem vaty. Připravte si aplikátor ustalovače. Opět od zátylku nanášejte rovnoměrně ustalovač natáčku po natáčce. Naneste cca 2/3 obsahu lahvičky. Nechte 5 minut působit. Pak opatrně vytočte natáčky. Prameny nenatahujte. Naneste zbytek ustalovače a lehce vlasy prsty promněte – načechrejte a nechte znovu působit ještě 5 minut.

Umývání

Ustálené vlasy důkladně propláchněte a potom umyjte šamponem a ošetřete balzámem. Nejvhodnější je použít balzám nebo masku proti lámavosti vlasů. Nakonec vlasy usušte nebo natočte pro vodovou ondulaci.

Domácí masky na vlasy a správné suroviny pro různé poškození vlasů

Upozornění

Zamezte styku obsahu obou lahviček s očima. Při zasažení očí okamžitě důkladně vypláchněte vodou a vyhledejte lékařskou pomoc. Používejte vhodné ochranné rukavice. Pro dokonalý vzhled je po dokončení trvalé vhodné vlasům zkrátit špičky, aby byly odstraněny případné nechtěné krepaté konce. Pamatujte, že výsledné zkadeření je skutečně trvalé. Nedá se jednoduše narovnat. Až teprve zase vaše nové vlasy, které vám od této chvíle narostou, budou mít opět původní vám přirozený, tvar.

Trvalá na dlouhé vlasy?

Pokud sníte o dlouhých velkých vlnách, možná budete zklamaná. Čím jsou totiž vlasy delší, tím jsou těžší. Pravděpodobně to dopadne tak, že konce budete mít zvlněné, ale u hlavy rovné.

Objemová trvalá

Mnoho žen si přeje pořídit trvalou zejména kvůli většímu objemu vlasů. V kadeřnictvích ji nabízejí tzv. objemovou trvalou pod názvem Headlines. Většího objemu lze docílit, pokud máte vlasy kratší, např. po ramena. Počítejte ale s tím, že vlasy docela rychle rostou, a tak již za pár týdnů budete mít vlasy u hlavy zcela rovné, zatímco vlny budou začínat až dál. Takto vám to bude odrůstat i několik let.

Jak správně pečovat o vlasy? Bez pravidelné péče vám kadeřník nepomůže!

Diskuze na téma trvalá ondulace

Pokud si nejste jistá, zda do toho jít, můžete projít zkušenosti jiných žen v diskuzích. Většina z nich potvrzuje, že se jim vlasy trvalou nezničily. Nejvíce jim však vadilo to odrůstání. Rozhodně však doporučují podstoupit trvalou ondulaci v kadeřnictví. Na některé typy vlasů (zejména jemné a světlé) vám totiž kadeřník trvalou rozmluví.

Co když se trvalá nepovedla?

Nejčastější příčiny neúspěchu je nesprávné určení diagnózy vlasů, agresivní mytí vlasů, špatné oddělování a natáčení pramínku vlasů, nestejnoměrné nebo nedostatečné provlhčení preparačním roztokem, krátká nebo dlouhá doba působení, nedostatečné spláchnutí preparačního roztoku nebo nesprávné vytočení natáček.

Ohodnoťte tento článek:
4,2
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Trvalá ondulace doma? Lze udělat krásné vlny a objem z pohodlí domova!