Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Jak mít zdravé srdce a cévy? Tipy, jak snížit cholesterol

Redakce

Redakce

31. 7. 2018

Datum 29. září bylo stanoveno jako Světový den srdce. Všichni víme, jak je pro nás tento orgán doslova životně důležitý, a přesto jen málokdo z nás se o něj aktivně stará a udržuje ho ve formě. Čím se letos kampaň bude zabývat?

Průzkumy agentury Ipsos ukázaly, že více jak polovina Čechů nad 40 let nezná hladinu cholesterolu ve své krvi. A přitom právě vysoké hladiny LDL cholesterolu jsou častou příčinou kardiovaskulárního onemocnění. Jejich důsledkem může vzniknout infarkt nebo mrtvice, které jsou odpovědné za více jak polovinu úmrtí. Přičemž daleko více je ohrožena ženská část české populace.

Řešením je včasná péče

Drtivá většina lidí přichází k lékaři až v době, kdy pociťuje zdravotní potíže. A to je dle vyjádření lékařů příliš pozdě. Nezbývá jim totiž pak nic jiného, než pacientovi nasadit léčbu pomocí medikamentů. Léky na snížení hladiny cholesterolu v krvi tak bere až šest ze sta čtyřicátníků. Mezi šedesátníky je to pak více jak jedna čtvrtina. A po sedmdesátém roce věku bere léky na snížení cholesterolu již každý druhý. V řadě případů se však přesto nepodaří onemocnění cév léky zastavit a mnoho onemocnění končí operací srdce pacienta nebo jeho předčasným úmrtím.

A přitom by stačilo, abychom svá srdce průběžně udržovali ve správném technickém stavu. Srdci, stejně jako celému cévnímu systému, prospívá správná strava a hlavně pohyb. Češi by se měli zamyslet nad svým jídelníčkem. Snížit konzumaci masa, které obsahuje nasycené mastné kyseliny, jež v těle způsobují zvýšenou produkci cholesterolu. To vyplývá z vyjádření doc. MUDr. Michala Vrablíka, Ph.D., předsedy České společnosti pro aterosklerózu a lékaře Fakultní nemocnice v Praze.

10 příznaků onemocnění srdce. Co nepodceňovat a na co si dát pozor?

Fyzický pohyb pak udržuje krevní tok cévním systémem aktivní a tím nemá nános cholesterolu možnost se v cévách usazovat. Pravidelná svižná procházka, projížďka na kole, nebo jakýkoli druh sportu, který máte rádi, vás tak uchrání zvýšeného rizika srdečního infarktu, mozkové mrtvice nebo i pověstné stařecké sklerózy, která je též projevem nedostatečného prokrvení.

Češi nevědí o zdravotních prohlídkách zdarma

Zjistěte si podmínky u svých zdravotních pojišťoven. Většina z nich hradí preventivní zdravotní prohlídky absolvované u vašeho praktického lékaře každý druhý rok. Na ní vám lékař změří tlak, poslechne srdeční rytmus a z krevního vyšetření zjistí hladinu cholesterolu. Pro vás i pro pojišťovnu bude včasná léčba levnější a příjemnější, než nechat problém přerůst v závažné onemocnění.

Zaposlouchejte se tedy do hlasu svého srdce a dopřejte mu láskyplnou péči v podobě zdravého jídelníčku a pravidelného pohybu. Bohatě se vám za to odmění dlouhým a plnohodnotným životem.

Potraviny, co léčí ucpané cévy. Namíchejte si zázračný nápoj

Nadělte mu k jeho narozeninám 29. září dárek v podobě nového přístupu k životnímu stylu. Snižte hladinu cholesterolu v krvi tím, že budete:

1) vybírat ke konzumaci libové maso a netučné uzeniny

2) kupovat mléčné výrobky s nižším obsahem tuku

3) zařadíte do jídelníčku rostlinné tuky a snížíte podíl tuků živočišných

4) zařadíte do jídelníčku luštěniny a ryby

5) budete se aktivně hýbat alespoň 30 minut denně

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak mít zdravé srdce a cévy? Tipy, jak snížit cholesterol