Menu
WomanOnly
Esoterika

Vltavín v barvě lahvového skla překvapí svou krásou i účinky

Jedním z nádherně zelených kamenů, které se vyskytují přímo u nás, je bezesporu vltavín. Tento minerál je stejně jako třeba obsidián v podstatě sklo. Zatímco obsidián je sopečné sklo, vltavín je tektit vznikající jako důsledek dopadu meteoritu. Jeho největší naleziště se nachází v jižních Čechách v oblasti povodí Vltavy, odkud pochází jeho název. Říká se mu také moldavit.

Co jsou vltavíny a odkud pochází?

Vltavín připomíná zelené lahvové sklo. Objeven byl v roce 1787, kdy profesor Karlovy univerzity doktor Josef Mayer přinesl zprávu o svém zajímavém objevu nedaleko Týna nad Vltavou. Jednalo se o zelené přírodní sklo, o kterém se Mayer domníval, že jde o chryzolit sopečného původu. Tento kámen se však prokázal jako jiného původu a získal název moldavit podle německého názvu pro řeku Vltavu, tedy Moldau. Český název vltavín se objevil až později.

Jaké účinky má ametyst a jak nejlépe využít jeho moc?

Nejznámější naleziště vltavínů

Tento pozoruhodný kámen se nachází nejvíce mezi Prachaticemi a Trhovými Sviny, dále v oblasti Besednice, Slavče, Habří, Ločenice na Moravě a v okolí Třebíče. Vltavíny nalezené na Moravě u řeky Jihlavy se někdy lidově nazývají moravity. Některá naleziště jsou i v Rakousku. Podle zjištěných informací se tedy jedná o 15 milionů let staré meteority, z nichž se žárem při svém dopadu vytvořila tato skla.

Použití vltavínů a pro jaké znamení zvěrokruhu se hodí

Vltavíny se obdobně jako obsidián a pazourek odedávna používal k výrobě prvních nástrojů, ale nosil se také jako amulet. Některé vltavíny mají v sobě různě velké bublinky. Dnes se využívají především k výrobě šperků. Velice oblíbeným kamenem pro výrobu šperků byl zejména v období secese. Hodí se pro kterékoliv znamení zvěrokruhu, zejména Váhy, Blížence, Vodnáře nebo Ryby, Raky a Štíry.

Labradorit s nádhernými odlesky je potěchou pro oči. Tento kámen umí léčit

Sbírky vltavínů v muzeích

Vltavíny jsou vystaveny v mineralogické sbírce Národního muzea v Praze, už proto že je neodmyslitelně spjat s naší řekou Vltavou. Další sbírky je možné vidět například v Brně, Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích, v Českém Krumlově, samozřejmě i v Týně na Vltavou a v Třebíči. Největším vltavínem je vltavín ze Štěpánovic, který váží 232,5 g.

Vltavín a tradice

Podle jisté jihočeské tradice byly s vltavíny spojovány také stavební obřady, kdy musel ženich darovat své nevěstě vltavín jako svatební dar na důkaz své lásky. Vltavín byl také součástí šperku, který dostala královna Alžběta II. od švýcarské vlády.

Léčivé účinky vltavínu

Vltavín v nás probouzí soucit, empatii, intuici, lásku ke všemu živému, pozitivní energii, optimismus a duševní schopnosti, zejména schopnost telepatie a jasnovidectví. Tento kámen působí zejména na naše srdce, zbavuje nás sobectví a negativních projevů našeho ega, pomáhá při mnoha zdravotních potížích, hlavně co se týká psychosomatiky. Podporuje funkci imunitního systému a působí skvěle i na psychiku, nervy a dýchací cesty.

Granát je magický kámen přivolávající lásku. Noste jej jako krásný šperk a nebudete litovat

Jak čistit vltavíny

Kámen je dobré vždy očistit pod proudem tekoucí vody a nabíjet na měsíčním světle, především za úplňku. Prudké změny a přímé sluneční světlo vltavíny nesnáší dobře. Nejlépe je jim ve vodě.

Zdroje: wikipedie, Skrytá moc drahých kamenů: J. P. Kreperát

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Vltavín v barvě lahvového skla překvapí svou krásou i účinky