×
WomanOnly

Vysoký krevní tlak může být způsoben problémem v nadledvinkách. Jak spolu souvisí?

Vysoký krevní tlak způsobuje problém v nadledvinkách

Trápí vás vysoký krevní tlak, ale nevíte, čím je způsoben? Pak byste měli být obezřetní, jelikož možná jde o Connův syndrom, který je nejčastěji způsoben abnormální činností nadledvinek. Jak spolu souvisí vysoký tlak a nadledvinky a jak poznat Connův syndrom?

Vysoký krevní tlak a nadledvinky

Onemocnění nadledvinek, které bývá spojeno s vysokým krevním tlakem, objevil již v roce 1955 newyorský endokrinolog Jerome W. Conn. Konkrétně šlo o spojitost mezi hladinou aldosteronu a adenomem nadledvin, což Conn diagnostikoval jako chorobu, jež označil jako primární hyperaldosteronismus. Pro onemocnění se však nakonec vžil název Connův syndrom, na počest jeho objevitele.

Connův syndrom – zvýšená činnost nadledvin

Nějakou dobu po Connově objevu bylo onemocnění považováno za vzácné. Poté, co byla objevena souvislost mezi výškou krevního tlaku a činností nadledvinek, se však situace změnila. V dnešní době přibývá lidí, kterým byl jako příčina vysokého krevního tlaku diagnostikován právě Connův syndrom.

Vysoký krevní tlak je zároveň nejčastějším a často jediným příznakem Connova syndromu. Dalšími projevy mohou být bušení srdce, slabost svalů, křeče, chronická zácpa a časté močení (hlavně v noci). Dále může jít o doprovodné příznaky samotného vysokého krevního tlaku, například bolesti hlavy či krvácení z nosu. Vznik Connova syndromu má pak na svědomí abnormální činnost nadledvinek.

Jak snížit krevní tlak pomocí stravy a zbavit se rizika užívání léků jednou provždy

Nadledvinky jako příčina vysokého tlaku

V drtivé většině případů je příčinou Connova syndromu oboustranné zbytnění neboli hyperplasie nadledvinek, kterou obvykle způsobí nízká koncentrace sodíku v ledvinách, které dávají nadledvinkám signál v podobě zvýšené tvorby reninu.

Nadledviny se v tomto případě zvětší a začnou produkovat zvýšené množství aldosteronu, jehož úkolem je zajistit vyšší vstřebávání sodíku v ledvinách. Vedlejším projevem těchto procesů jak pak zvýšení krevního tlaku. Mezi vzácnější příčiny Connova syndromu patří nádor v jedné z nadledvin či genetická mutace.

Jak poznat Connův syndrom

Protože se Connův syndrom kromě vysokého krevního tlaku často nějak výrazně neprojevuje, nebývá snadné ho rozeznat a vysoký tlak je tak připsán špatnému životnímu stylu či jinému onemocnění. Sami si Connův syndrom diagnostikujete obtížně, ovšem pokud vás trápí vysoký krevní tlak, který nereaguje na klasické formy léčby, pak by lékaři měli tuto možnost uvážit.

Domácí lék na vysoký krevní tlak. Okuste vývar z borovice

Diagnostika Connova syndromu

Lékaři mohou Connův syndrom diagnostikovat poměrně spolehlivě, a to otestováním hladiny hormonů aldosteronu a reninu. Abnormálně vysoká hladina aldosteronu spolu s abnormálně vysokou hladinou reninu ukazují na popisovaný problém ledvin se vstřebáváním sodíku. Pokud je hladina reninu nižší nebo normální, pak je problém v nadledvinkách, které si signály ledvin chybně vykládají. Případný nádor v nadledvinách lze odhalit ultrazvukem.

Léčba Connova syndromu

U Connova syndromu je potřeba vyřešit především jeho nejnebezpečnější vedlejší projev, kterým je právě vysoký tlak. Léčba obvykle probíhá podáváním léků, které upraví vstřebávání sodíku a hladiny hormonů, čímž zmizí i problém s krevním tlakem. V případě nádoru je nutné jeho chirurgické odstranění.

Vysoký krevní tlak může být způsoben problémem v nadledvinkách. Jak spolu souvisí?
4.8 (96.67%) 6 hlas[ů]


1 Komentář Vysoký krevní tlak může být způsoben problémem v nadledvinkách. Jak spolu souvisí?

  1. Vřelé díky za tento článek, moc mi pomohl. Nevědomost je to nejhorší
    když člověk neví co se sním děje. Moc děkuji. celý život jsem měla
    nízký tlak, v přechodu jsem užívala ,hormonální léčbu, poní jsem ztloustla. A v zápětí se přidal kolísavý k. tlak niní již vysoký.
    Vím že blokátory mi nedělají dobře, ale V.tlak musím snižovat. A lékaři jen píší prášky. 6ádné zjištování příčiny. Vyšetření Proč?
    Takovým lidem ,kteří si dají tu práci,a napíší, aby pomohli, lidem ,vysvětlili, jako vy patří velké poděkování, a úcta. Moc si toho vážím a děkuji. Marie

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*