Menu
WomanOnly
Zábava a volný čas

Z nuly hrdinou. Známe 7 animovaných filmů, v nichž outsideři zazářili

Jana Davidová

Jana Davidová

30. 1. 2014

Každý určitě známe někoho, kdo svou rozdílností přitahuje nechtěnou pozornost. Někdy ale taková odlišnost nemusí být vůbec na škodu. Naši kreslení hrdinové nám můžou jít příkladem, poněvadž oni právě díky ní našli své štěstí.

Jak vycvičit draka

Naše vesnice je odolná. Máme rádi lov, rybaření a malebné západy slunce. Jediným problémem jsou škůdci. Na většině míst mají myši nebo komáry. My máme… draky.

Sever obývají drsní Vikingové,  kteří se roky snaží bitvami ochránit svůj rodný ostrov před krvelačnými draky. A to je přesně ten důvod, proč Škyťák mezi ostatní ani trochu nezapadá – matka příroda ho svaly příliš neobdařila a vše řeší spíš rozumem. Není divu, že se náhodou s jedním drakem spřátelí. Teď už zbývá jen o jejich mírumilovné povaze přesvědčit i ostatní zarputilé vesničany.

FOTO: Jak vycvicit draka

Zdroj: Magic Box

Scenáristé studia DreamWorks nás v tomto případě sežehnou plamenem dobrodružství divokých Vikingů, jež vychází ze stejnojmenné knižní předlohy od autorky Cressidy Cowellové. Ona sama čerpala inspiraci ze svého dětství, které strávila na vzdáleném neobydleném ostrově bez elektřiny na západním pobřeží Skotska.

Rebelka

Náš osud přebývá v nás. Jen musíte mít dostatek odvahy, abyste to spatřili.

V tajemném Skotsku plného mýtů je Merida od dětství připravována na roli královny. Avšak ona má o své budoucnosti jinou představu, a když jí její věčně sekýrující matka řekne o jejím brzkém zasnoubení, je odhodlaná se vzepřít. Svým počínám nakonec zostudí lordy ucházející se o její ruku a rozpoutá v království chaos, až to začne vypadat, že takováhle princezna se nikdy nemůže stát vhodnou dědičkou trůnu.

FOTO: Rebelka

Zdroj: Falcon

Mark Andrews a Brenda Chapman nám ukázali komedii s disneyovskou uhlazeností a s pixarovským smyslem pro detail. Tvůrci se inspirovali pohádkami bratří Grimmů a Hanse Christiana Andersena, přičemž několik nadšenců na snímku pracovalo už v roce 2006, přestože oficiální povolení o natáčení bylo až o dva roky později.

Herkules

Hrdinou se nestaneš, máš-li v těle pouze sílu, ale musíš mít také velké srdce.

Herkules je chlapec s mimořádnou silou, se kterou naneštěstí neumí moc zacházet, a je tak postrachem pro celé okolí. Potom, co ho to začne trápit, se dozvídá, že byl jako dítě svými rodiči nalezen se symbolem bohů. Herkules se proto vydává do chrámu, načež zjišťuje, že je synem samotného Dia. Jenže aby se mohl vrátit domů na Olymp, musí dokázat, že je pravým hrdinou. A co šlechtí skutečného hrdinu?

FOTO: Herkules

Zdroj: Falcon

Další vynikající kreslený film z dílny Disneyho, kde se znovu autoři nebáli klasickou báji okořenit dobře zvoleným humorem. Přestože pohádka vypráví o řeckých mýtech, je u hlavní postavy použito římské jméno Herkules, přičemž řecký ekvivalent je Hérakles – takhle ho totiž pojmenovala Diova manželka Héra.

Legenda o Mulan

Pokud jsi žena, nikdy nebudeš nic znamenat. Přinejmenším to tvrdí zákon.

Ve starověké Číně je čest považována za posvátnou, proto se Mulan snaží osvojit si tradiční zásady chování. Bohužel i přes velké úsilí nedokáže svou prudší povahu udržet na uzdě, a tak zostudí sebe i svůj rod. Aby toho nebylo málo, její zraněný otec musí narukovat do armády. Ve snaze zachránit ho před jistou smrtí se Mulan přestrojí za vojáka a uteče do války místo něj, i když se tím dopouští vážného zločinu.

FOTO: Legenda o Mulan

Zdroj: Magic Box

Slavný příběh o statečné dívce, jež získala sobě a celé své rodině úctu právě díky tomu, že nedokázala zaujmout podřadné postavení ženy, byl zpracován již v několika verzích. Ovšem ta od Disneyho patří k těm nejlepším z nich. Původní čínská legenda, která je starší více než 1500 let, se však od tohoto zpracování v pár bodech dějové linie liší.

Shrek

Nikdy nesuď knihu podle obalu. I hrubý obal může skrývat jemný text.

Shrek je děsivý zlobr, na něhož je vypsaná odměna snad na každém rohu, není tedy divu, že se ostatních straní. Jeden večer se mu ale práh jeho bažiny zamoří pohádkovými bytostmi, které tam vyhostil Lord Farquaad. Ve snaze získat své soukromí zpět musí Shrek vysvobodit princeznu Fionu a dovést mu ji za ženu. Jenže na zpáteční cestě mezi nimi samými přeskočí jiskra, čímž se vše rázem zkomplikuje.

FOTO: Shrek

Zdroj: Magic Box

Na animáku o Shrekově výpravě si dalo studium DreamWorks opravdu záležet, jelikož se natáčel přes čtyři a půl roku. A rozhodně to nebyla ztráta času, protože se jim povedlo přivést na svět jeden z nejlepších animovaných filmů, kterému málokdo dokáže odolat, zvlášť když se na scéně objeví věčně užvaněný a na nervy jdoucí oslík.

Princezna Monoke

Odlišné smýšlení nemusí vždy vést jen k rozporům, může být i klíčem k úspěchu.

Japonsko sužuje mýtický boj mezi civilizací a zvířecími božstvy. Ashitaka se zprvu připojil k lidem z vesnice, kteří ho vřele přijali, později se však ukáže, že se sblížil i s princeznou Mononoke, vlčí bohyní. Ashitaka touží po míru mezi lidmi a přírodou, za což ho mnozí vesničané začnou zatracovat. Jenže jeho schopnost žít v rovnováze je jediný způsob, jak zastavit hrozbu, kterou válka vyvolává.

FOTO: Princezna Mononoke

Zdroj: FilmX

Mimořádné dílo úspěšného japonského scénáristy Haya Miyazakiho, proslulého svou originalitou, dokáže očarovat úplně každého. Režisér původně plánoval filmem ukončit svou režisérskou kariéru, nicméně po jeho velkém ohlasu se rozhodl točit dál. Díky bohu, jinak by nás připravil o nenapodobitelnou produkci plné fantazie.

Kung Fu Panda

Osud tě většinou potká na cestě, na níž před ním utíkáš.

Po je panda milující kung fu žijící v Údolí klidu, které je v ohrožení, a tudíž se mistr Ugvej rozhodl vybrat dračího bojovníka, který město ochrání. Jenomže jeho prst nedopatřením ukáže na Poa a je rozhodnuto. Ostatní bojovníci se baví na Poův účet, protože tahle hora sádla přece nemůže ovládnout bojová umění. Po se ale naučí své nedostatky obrátit ve svůj prospěch a bude mít cíl na dosah tlapy.

FOTO: Kung Fu Panda

Zdroj: Bonton

Život neohrabané pandy zasazený do světa bojového umění kung fu nám přinesli Mark Osborne a John Stevenson. A autentičnost mu rozhodně nechybí. Například výběr ostatních zvířecích postav nebyl vůbec náhodný, představují totiž pět skutečně existujících zvířecích stylů kung fu: styl tygra, jeřába, kudlanky, hada a opice.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Z nuly hrdinou. Známe 7 animovaných filmů, v nichž outsideři zazářili