Menu
WomanOnly
Sex a vztahy

Zamilovala jsem se do o 20 let mladšího muže. Budu se mu pořád líbit?

Lásce člověk neporučí. Občas se stane, že věkový rozdíl mezi partnery překračuje jisté normy, které obvykle nastavuje společnost. A není to v zásadě jedno, pokud jsou všichni šťastní a spokojení? Každý vztah má ale svá úskalí. I ten se zajíčkem či naopak s o hodně starším partnerem. Čeho se ženy, které mají mladšího muže, nejvíce bojí?

Vztah s mladším mužem motivuje ženu k tomu, aby o sebe více dbala

Říká se, že když člověk miluje, na věku a pohlaví nezáleží. Ovšem jak kdy, a jak komu. Pokud bychom se zaměřili na vyšší věkový rozdíl mezi partnery, dříve či později se to nějak projeví. Otázkou je, co ty dva vlastně svedlo dohromady, a co je v jejich vztahu prioritou. Starší partner se často bojí, že mu jeho miláček uteče za někým mladším, anebo že pro mladšího partnera kvůli vyššímu věku nebude časem tolik přitažlivý.

Právě z těchto důvodů ženy milující mladé muže na sobě často usilovně pracují a mají velkou motivaci k tomu, aby si udržely váhu, chodily do posilovny a snažily se vypadat stále skvěle. Nejedna žena kvůli mladšímu příteli podstoupila i plastickou operaci či nějaký kosmetický zákrok.

“Mám o dvanáct let mladšího přítele. Žijeme spolu asi tři roky a nedávno se nám i narodila dcerka. Pomalu se mi blíží čtyřicítka a příteli ještě není ani třicet. Ve vztahu jsem spokojená, ale jsou chvíle, kdy mě to znepokojuje. Kdyby chtěl další dítě, já už si kvůli věku na to moc netroufám. Vím, že vypadám hodně mladě a po porodu jsem začala cvičit, zhubla jsem a cítím se dobře. Přesto si člověk uvědomuje, že to takhle nemusí být pořád. Co se týká názorů na život a toho ostatního, rozumíme si. Věk nám v tomhle opravdu nepřekáží,” říká devětatřicetiletá Milena.

Fáze zamilovanosti ve vztahu. Jak se liší zamilovanost od okouzlení a jak poznat přechozený vztah? Odpovídá psycholožka

Velký věkový rozdíl mezi partnery nemusí být překážkou

Praxe ukazuje, že tyto vztahy nejsou jen o sexuální přitažlivosti, ale že si partneři vyhovují i v jiných oblastech života a mohou se navzájem obohacovat i přes větší věkový rozdíl. Pár si může vyhovovat i po mentální stránce, ač se to zdá někdy nepochopitelné. Někdo je duší stále mlád a věčným puberťákem. Se stejně starým nebo starším partnerem by se nudil. Mnozí mladí lidé jsou mentálně natolik vyspělí, že mohou staršího partnera obohacovat, učit, a být zkrátka tím skvělým parťákem, se kterým nikdy nuda nebude.

Každý si hledá to, co potřebuje. Někdo má velkou slabost pro mládí, jiný naopak pro zralost. Obava, že jim partner nebude stačit mentálně, a že zkrátka prožité roky a zkušenosti nikdo jen tak nedohoní, nemusí být vždycky na místě.

Které celebrity jsou na zajíčky?

Vztahy s velkým věkovým rozdílem, třeba i přes 20 let a více, mohou dokonce i dlouhodobě vydržet. Příkladem jsou také vztahy mediálně známých osobností, umělců a herců. Třeba božský Karel Gott má o 37 let mladší manželku Ivanu, se kterou je ve spokojeném manželském svazku už 11 let. Možná si řeknete, že právě moc a sláva přitahují k sobě jako magnet kohokoliv bez ohledu na věk, ale rozhodně to není žádné dogma.

Mezi slavné ženy, které si potrpí takzvaně na zajíčky patří například Hana Gregorová, Eva Pilarová, Alice Bendová, Marie Rottrová, Petra Janů, Bára Basiková, Světlana Nálepková nebo Libuše Švormová. Tyto dámy mají bezesporu své kouzlo, kterému může podlehnout naprosto kdokoliv bez ohledu na věk.

Láska a chtíč. Proč je zaměňujeme a dokážeme se zamilovat bez sexu?

Když srdce bije pro stejnou věc

Terapeutka Eva má partnera, který je mladší o 18 let. Jsou spolu už pár let a vztah funguje. “Můj přítel je hodně vědomý, “ říká. “Učí mě a vede. Náš vztah je spíše na hluboké kamarádské úrovni a je o vzájemné podpoře toho, co děláme, a co tvoříme. Sex je jen doplněk. Společně jsme hodně vyrostli a posunuli se. “

I když se protiklady přitahují, v každém vztahu se musí setkat něco stejného. Kde neladí věk, může ladit ledacos jiného. Partneři z branže, lidé mající stejné záliby nebo životní poslání – to jsou důležitá vodítka k nalezení životního partnera bez ohledu na věk. Umělecké prostředí, sport, netradiční koníčky, věda, psychologie a sociální práce, medicína, práva, ochrana přírody a práce se zvířaty mohou snadno svést dva lidi, kterým bije srdce pro stejnou věc, dohromady.

A je asi úplně jedno, jestli jim je třicet nebo padesát let. Důležité je, když si dva lidé spolu rozumí a spojuje je stejný životní cíl.

Proč chceme mít po svém boku mladého partnera?

Důvody jsou zcela zjevné. Většina lidí se přirozeně obává stárnutí a smrti. S ohledem na estetický aspekt asi všichni chápeme, že ani krása není věčná. Právě ta často hraje roli v prvotním zalíbení a zamilovanosti. Pokud si člověk může zvolit mládí, krásu, zdraví a sílu oproti stáří, byť třeba jinak přitažlivému a moudrému, v mnoha případech to prostě udělá.

Vztah s mladším partnerem v nás zanechává stále mladou duši, nutí nás k práci na sobě, zájmu o zdraví, sport, pěstění těla a udržování mladého vzhledu. Díky naplněné lásce a tolik blízkému kontaktu s mládím, člověk často zapomíná na své vlastní stárnutí, ačkoli někdy právě tyto rozdíly mají zcela opačný efekt. U žen je známé pořekadlo, že dokud mají stále malé děti a rodí nové, nebudou nikdy stárnout, protože je čeká náročný a důležitý úkol – vychovat z nich dobrého člověka. A to je běh na dlouhou trať.

Platonická láska jako smysl života. Proč některé naplňuje víc než reálné vztahy?

Nabokov nebo Pygmalion aneb kdo koho vychovává

Když už jsme u výchovy, někteří lidé si volí mladého partnera z lehce sobeckých důvodů, aby si jej tak trochu vychovali a přizpůsobili svým potřebám. Učení a výchova v partnerství ale mohou mít i pozitivní efekt, a to rozhodně oboustranný. Oba lidé se učí jeden od druhého, stejně tak jako se říká, že se rodiče učí od svých dětí, a ne pouze naopak.

Mladý člověk je tvárný, flexibilní a má mnohem lepší dispozice k učení a získávání vědomostí a zkušeností. Právě to může být velice lákavé pro staršího partnera, který se například vžije do role profesora Higginse ze známé hry G. B. Shawa Pygmalion a rozhodne se udělat z pouliční květinářky Lízy Doolittlové dámu. Tuto hru možná znáte v muzikálovém podání pod názvem My Fair Lady z roku 1956.

A proč vlastně ne? Možná si vzpomenete na své první lásky k paní učitelce nebo učiteli. Třeba jste právě do svého pedagoga byli zamilovaní na střední škole – do první imponující, starší a zkušené osoby, která byla tak blízko, hned po rodičích. Kam se hrabou nevyzrálí vrstevníci, kteří byli ještě nudnými dětmi, že?

Nabokov ve své Lolitě zase píše o téměř zvrácené touze hlavního hrdiny k mladé dívce, která je však ještě hluboce pod zákonem. Nakonec se ukáže, kdo vlastně koho vychovával, vlastně v tomto případě spíše zneužíval. Román ovšem není žádnou pohádkou o Šípkové Růžence a bohužel končí tragicky. Přečtěte si…

Ohodnoťte tento článek:
3,1
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Zamilovala jsem se do o 20 let mladšího muže. Budu se mu pořád líbit?