Menu
WomanOnly
Sex a vztahy

Láska a chtíč. Proč je zaměňujeme a dokážeme se zamilovat bez sexu?

Otázku, co je to vlastně láska, si lidé pokládají už věky. Láska má mnoho podob a její projevy mohou být různé. Láska v mileneckém nebo partnerském vztahu ale často bývá zaměňována za něco úplně jiného. Například vášeň, touhu, chtíč, vděčnost, žárlivost nebo dokonce i lítost. Emocí totiž existuje celá škála a lidé se v nich často nedovedou vyznat.

Šest základních lidských emocí

Mezi základní lidské emoce patří radost, smutek, údiv, odpor, strach a vztek. Kdybychom je měli přirovnat ke větvím velkého stromu, dělí se dále na množství nejrůznějších malých větviček a lístečků. Láska je silný citový vztah, který je stromem samotným. Pevně koření v zemi a roste až vysoko do nebe. Úplně dole můžeme najít sobeckou lásku, která myslí jen na sebe a svůj prospěch. Nahoře v nebeských výšinách univerzální a bezpodmínečnou lásku člověka k člověku, ke všemu živému, a také k Bohu.

Kde v tomto systému najít lásku, která nás přitahuje k druhému člověku? Co vlastně znamená pověstná věta: “Miluji tě”? Oddanost, náklonnost, sympatii a zalíbení, bytostnou touhu nebo pouhý chtíč? Člověk je nádoba emocí. Potřebuje být milován a prožívat pocity štěstí a radosti. Láska ale často přináší i nešťastné pocity a spoustu zlosti. Láska může být také majetnická, žárlivá, sebestředná nebo pomstychtivá. Jak se v tom tedy vyznat?

Emoce a láska aneb jak zamilovanost ovlivňuje váhu

Bezpodmínečná láska jako ideál

Ideálem, o kterém všichni mluví, ale málokdo jej dosáhne, je bezpodmínečná láska. Ta, která nežádá nic a nabízí všechno. Je vůbec možné milovat tak moc, že nám nebude záležet na tom, že náš drahý nemá ani korunu, je to sériový vrah, ubližuje nám, druhým, anebo i sám sobě? Záleží na tom, že je to bezdomovec, alkoholik, silný kuřák, chronický sukničkář nebo násilník? Milujeme přece bez podmínek. Takže si ani žádné neklademe a milujeme člověka takového, jaký je. I se všemi nešvary, chybami a problémy. Může mít vůbec bezpodmínečná láska nějaké hranice?

Určitě bychom si neměli nechat ubližovat nebo přihlížet nějakému bezpráví. Máme své vlastní svědomí a morální nastavení. Každý má někde svoje hranice. Milovat bez podmínek znamená třeba to, že pokud nás chce někdo opustit, protože bude šťastnější s někým jiným, my ho s úsměvem necháme odejít a nepřivlastňujeme si jej. Pověstná věta: “Když budeš šťastný ty, budu šťastný i já” se dá myslet i upřímně a vážně. Nemusí jít jen o melodramatické a tisíckrát omílané klišé.

Láska bez sexu. Dokážeme ji zvládnout?

Právě bezpodmínečná a opravdová láska k druhému člověku může pomoci ve vztahu překonávat překážky, odpouštět nevěru či zvládat jiná příkoří. Pokud například někdo vážně onemocní, přijde o všechno nebo učiní taková rozhodnutí, která vám nezbude než respektovat, vždy to prověří pevnost vaší lásky. A co kdybyste měli být ve vztahu doživotně bez sexu?

“Milovat pro mě znamená po tom druhém i toužit. Nedovedu si představit život bez sexu, ten podle mě k lásce neodmyslitelně patří. Čím více miluji, tím více tu lásku dokážu dávat najevo i fyzicky. Můžu dávat, ale i dostávat,” říká třicetiletá Eva.

Anežka, maminka tří dětí, zase vnímá lásku takto: “Pro mě není sex tolik důležitý jako důvěra, sdílení a komunikace. Vím, že toho člověka miluji a mohu se o něj opřít. Toužím po něm bytostně, nejen sexuálně. Proto si myslím, že kdyby měl manžel nějaké zdravotní problémy nebo se stal impotentním, určitě bych ho kvůli tomu neopustila.”

Mladá studentka Klára bere lásku a sexualitu jako jeden celek: “Nebudu začínat vztah s někým, kdo mě nepřitahuje, anebo s kým z jakýchkoli důvodů nemůžu mít sex. Milovat pro mě znamená po tom druhém sexuálně toužit. Nedovedu si představit jiný druh lásky, a ani jsem ho nezažila. Přátele a rodiče samozřejmě ráda mám. Ale opravdu milovat potřebuji někoho, komu nabídnu sebe sama a to nejvíce intimní, co s druhým člověkem můžete zažít.”

Fáze zamilovanosti ve vztahu. Jak se liší zamilovanost od okouzlení a jak poznat přechozený vztah? Odpovídá psycholožka

Mateřská láska je živena mateřským pudem

Na rozdíl od sexuální lásky, bývá ta mateřská věčná. Mezi nejsilnější druhy lásky patří právě láska mateřská, která je vyloženě živena mateřským pudem. Koho můžeme milovat více na světě než své vlastní děti? Láska matky ke svému dítěti je už od začátku řízená hormony, které po porodu produkují mateřské mléko a upevňují prvotní vazbu ženy k malému tvorečkovi, jež právě přišel na svět. Kromě základní pudové složky jde ale o vyšší cit, který přetrvává po celý život.

Právě v okamžiku narození potomka bývá partner odsunut na druhou kolej, protože láska ženy k dítěti je v tuto chvíli silnější. Muž splnil svou roli a nyní se od něj očekává, že bude ženu respektovat a pomáhat jí. Někteří muži, kteří byli zvyklí na to, že jim žena věnovala veškerou pozornost a dávala najevo svou lásku, to nesou poměrně špatně. Zkrátka už spadli z lopatky.

Teď už nemusí ženě dokazovat svou mužnost a ani se ji snažit něčím ohromit. Láska, která byla zpečetěna a prověřena narozením potomka, se tak přesouvá do vyššího levelu. A od té doby je už všechno jinak. Některé páry to může ztmelit, jiné naopak rozdělit. A pak je rázem po lásce…

Láska k Bohu = láska ke člověku?

Milovat můžeme i přírodu, zvířata, svůj národ nebo třeba umění. Láska k něčemu vyššímu, co všechno přesahuje a zároveň sjednocuje, se může stát bezpodmínečnou láskou k Bohu a ke všemu živému. Právě v této lásce člověk nachází vztah k druhým lidem, vyrovnaný vztah sám k sobě, svou pokoru a schopnost odpuštění.

Může být žena či muž zamilovaný do dvou lidí najednou?

Láadan – tisíc jazyků lásky podle Elginové

Již zesnulá autorka sci-fi a fantasy Suzette Haden Elginová použila ve svých knihách svůj vlastní ženský jazyk Láadan. V něm například rozlišuje hned několik druhů emocí a lásky, které tak lze mnohem snadněji a výstižněji vyjádřit. Říká se, že ženy jsou komplikované a to, co řekne muž obvykle jednou větou, ony sepíší na 5 stránek a stejně tomu nikdo nerozumí. Aby byly lépe pochopeny, provedla Elginová zajímavý feministický experiment. Pro zajímavost se podívejte, jak rozlišuje různé druhy lásky:

azh – láska k někomu, po kom právě teď sexuálně toužíte
áazh – láska k někomu, po kom jste dříve sexuálně toužili, ale teď už ne
ab – láska k někomu, kdo se vám líbí, ale nerespektujete ho
ad – láska k někomu, koho respektujete, ale nelíbí se vám
am – láska k někomu, s kým vás váže pokrevní pouto
ashon – láska k někomu, s kým jste příbuzní, ale ne pokrevně
aye – láska, která představuje nevítanou zátěž

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Láska a chtíč. Proč je zaměňujeme a dokážeme se zamilovat bez sexu?