Menu
WomanOnly
Hubnutí

Emoce a láska aneb jak zamilovanost ovlivňuje váhu

Redakce

Redakce

10. 2. 2021

Jste zamilovaní a nadmíru spokojení? Zamilovanost vám může pomoct pár kil shodit, na druhou stranu se ve spokojeném vztahu snadněji tloustne. Kila navíc se však objevují i u nešťastně zamilovaných, kteří negativní emoce zajídají.

Za vším stojí neurony

Podle některých vědeckých poznatků je trávicí systém protkán neurony. Mezi naším mozkem a žaludkem se navíc nachází velké množství emotivních spojení a právě ty mohou ovlivňovat to, jestli pociťujeme hlad či nikoliv. Například zamilovaný člověk hlad obvykle nepociťuje. Pozitivní emoce, jako je romantická láska, zvyšují hladinu serotoninu v těle. Tento úžasný hormon funguje jako chemický posel. Dokáže potlačit chuť k jídlu, výrazně ovlivňuje naši náladu, energii, hmotnost, pozornost a dokonce i bolest či sexuální život.

Láska a chtíč. Proč je zaměňujeme a dokážeme se zamilovat bez sexu?

Smutný žaludek má hlad

Pokud jste však vystresovaní, smutní nebo truchlící, potřeba jídla se může zvyšovat. A platí to nejen pro osamělé, ale i nešťastně zamilované nebo pro ty, kteří žijí v permanentním strachu z toho, že budou opuštěni. „Tito lidé častěji podléhají potřebě utěšit se tabulkou čokolády nebo jiné sladkosti. Slouží jim totiž jako ochranné křídlo. Naneštěstí se pro ně zvýšená touha po sladkém či celkově přejídání se jídlem stává drogou ohrožující nejen jejich hmotnost, ale celkové zdraví a psychickou pohodu,“ varuje Ing. Michaela Ryglová, odborná garantka výživy za společnost Bonavita.

Proč ale tloustneme ve spokojeném vztahu?

Přibírání na váze ve spokojeném partnerském vztahu může pramenit jednak z toho, že tzv. usneme na vavřínech, ale stejně tak mohou být důvodem špatně nastavené společné návyky. „Nebezpečí zvyšující se hmotnosti skutečně hrozí i v případě, že máte dlouhodobě dobře fungující partnerský vztah. Během společného soužití si totiž páry vytvářejí různé rituály kolem jídelního stolu, a ne vždy se jedná o zdraví prospěšné návyky, zvlášť má-li pár zálibu v dobrém jídle a pití,“ vysvětluje odborná garantka výživy. Někteří si například vypěstují návyk dávat si pokaždé skleničku vína na dobrou noc, nějakou sladkost po milování nebo si společně dají vydatné jídlo před sexem.

Fáze zamilovanosti ve vztahu. Jak se liší zamilovanost od okouzlení a jak poznat přechozený vztah? Odpovídá psycholožka

Zamilovaný, či sám  –  mějte jídlo pod kontrolou

1. Zhodnoťte své stravovací návyky

Abyste měli to, co jíte pod kontrolou, zamyslete se nad tím, jaká je vaše aktuální situace. Odpovězte sami sobě na to, kolik a co jíte, jestli jíte pravidelně a jestli je vaše strava pestrá. „Důležité je také to, jaký máte vztah k jídlu, po jakých potravinách sáhnete, když jste ve stresu nebo jestli dokážete říct jídlu ne,“ říká Michaela Ryglová.

2. Naučte se odlišit skutečný hlad od „emočního“ hladu

Naučit se poslouchat správně své tělo, vyžaduje trpělivost, ale jakmile to dokážete, snadněji vyhodnotíte, jestli vás honí pouze chutě, chcete zajíst stres, nebo jde o opravdový hlad. Odborná garantka výživy k tomu ještě dodává, že není dobré se úplně vyhladovět. „Jestliže je váš jídelníček nutričně vyvážený a s dostatkem všech živin, neměl se fyziologický hlad dostavovat dříve než za dvě až tři hodiny po dojedení,“ tvrdí Ryglová.

3. Nastavte si pravidelný režim

Bez ohledu na to, jestli se nacházíte ve fázi největší zamilovanosti, nebo vás trápí nešťastná láska, vytvořte si pravidelný a především zdravý režim. Pravidelná strava zabrání přejídání, nezvladatelným chutím a slouží i jako prevence emočního jedení. To, jak si svůj režim nastavíte, je přitom čistě jen na vás, protože někomu vyhovuje například pět až šest menších porcí jídel denně, jiný se spokojí se třemi většími porcemi.

Jste dobrá v posteli? Odhalte, jaká jste milenka s naším sex testem

4. Nebojte se odměňovat

Máte ze slova režim nepříjemný pocit, protože si pod tím představujete striktní dodržování zdravého jídelníčku, a to bez jakéhokoliv odbočení? Režim v jídle neznamená, že si nesmíte už nikdy dát oblíbenou zmrzlinu, čokoládové sušenky nebo skleničku dobrého vína. Pokuste se svůj jídelníček vybalancovat. Navíc mlsat můžete i zdravě!

Tip na valentýnský dezert plný bílkovin: Našlehaný tvaroh s čokoládovým müsli

Ingredience na 2 porce:
  • 250 g polotučného tvarohu
  • 150 g mascarpone
  • 3 lžíce javorového sirupu
  • 5 čerstvých jahod
  • čokoládové müsli 3 druhy čokolády Bonavita
Postup:

Nejprve rozmixujte jahody. Pak v míse smíchejte polotučný tvaroh a mascarpone. Přidejte rozmixované jahody a javorový sirup. Vše vyšlehejte. Servírujte sobě a své drahé polovičce s čokoládovým müsli 3 druhy čokolády.

5. Dejte přednost aktivně strávenému času

Tento bod se vztahuje zejména na zamilované páry, protože návyky svobodných jsou obvykle více akční. Ostatně je logické, že nezadaný vyplňuje volný čas nějakými aktivitami, kde se může případně i seznámit. Chodí do posilovny, hraje volejbal, provozuje horskou turistiku a podobně, kdežto čerstvě zamilované páry mají spíše potřebu trávit čas jen spolu. Společné dny tak tráví v posteli, sledováním televize či mluvením o společné budoucnosti – mnohdy s dobrým jídlem a lahví vína. Chcete namítnout, že přebytečnou energii mohou zamilovaní spálit sexem? Pokud jsou fyzicky zdatní a zvládnout alespoň hodinu intenzivního milování, pak možná ano. Přesto doporučujeme zařadit i jiné aktivity. Můžete začít společně běhat, chodit na svižné procházky nebo zvolit hory.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Emoce a láska aneb jak zamilovanost ovlivňuje váhu