Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Zánět žil může vést až ke smrti. Koho postihuje a jak mu předcházet?

Petr Gorás

Petr Gorás

8. 12. 2021

Zarudlé lýtko či stehno, otok, zatvrdnutí žíly – tak se projevuje typický zánět povrchových žil. Ačkoli to není nic pěkného ani příjemného, nemusí se jednat o nic vážného a při správné léčbě nezanechá žádné následky. Vedle toho ale existuje zánět hlubokých žil, který se nemusí nijak projevit – o to větším je však rizikem pro vznik smrtelné plicní embolie. Podívejme se na dva typy zánětu žil a na to, jak jim předcházet.

Zánět povrchových žil

Zánět povrchových žil (tromboflebidita) se týká cév pod povrchem kůže, a tudíž bývá dobře viditelný. Může být způsoben infekcí, krevní sraženinou, nebo něčím, co způsobují podráždění žilní stěny. Ve většině případů se nejedná o nic vážného, ačkoli při neléčení může přerůst v problémy jako je kožní infekce (tzv. růže) či tvorba ranek. Ve vážnějších případech může zánět přejít do hlubokých žil, kde už si žádá včasné odborné vyšetření.

Příznaky zánětu žil

Zánět povrchových žil objevuje především na nohách, především na lýtku, pod kolenem či na stehně. Na rukách je vzácnější a většinou je následkem nitrožilní injekce. Na rozdíl od zánětu hlubokých žil je tento zánět snadno rozpoznatelný a mnohdy se objevuje pospolu s křečovými žilami.  Mezi hlavní příznaky zánětů žil patří:

  • zarudnutí a pocit tepla v zasažené oblasti
  • otok v okolí postižené žíly
  • vystoupnutí a zatvrdnutí žíly, strukturou může připomínat lano či šňůru

Babské rady na křečové žíly. Rajčatové obklady vás ochrání před operací

Zánět hlubokých žil

Zánět hlubokých žil (flebotrombóza) už je mnohem vážnější případ zánětů cév. Týká se větších a hlubších žil, které se vyskytují především v nohách. Většinou je způsoben krevní sraženinou (trombem) a může mít nebezpečné následky – pokud se větší krevní sraženina odchlípne od žilní stěny, putuje tělem až do plic, kde se zasekne a způsobí problém.  Více se o tom můžete dočíst v našem článku o plicní embolii.

Záludnost tohoto zánětu spočívá především v tom, že v polovině případů není viditelně ani pocitově rozpoznatelný a přijde se na něj, až když je pozdě. Pokud se však projeví, typicky je to otok a bolest v lýtku či ve stehně, v některých případech vede i k zmodrání končetiny. Ačkoli bývá zánět hlubokých žil v polovině případů nerozpoznatelný, lze jej odhalit lékařským vyšetřením pomocí ultrazvuku, venografie či jiných speciálních metod.

Příčiny zánětu žil

V podstatě se jedná o všechny faktory, které mohou způsobit krevní sraženinu či poškození žil:

  • dlouhá nehybnost končetin (v dopravních prostředcích, po operaci atp.)
  • dlouhé stání na nohou
  • poškození žíly při úrazech nebo po aplikaci injekce
  • nadměrné pití alkoholu a kouření
  • hormonální antikoncepce či terapie (ta je obzvláště nebezpečná v kombinaci s kouřením)
  • těhotenství, převážně v druhé polovině
  • nadváha či obezita
  • některé typy rakoviny
  • věk nad 60 let

Jak předejít zánětu žil

Od těchto příčin se pak dá odvodit prevence: protahovat si pravidelně nohy při dlouhých cestách, při dlouhém stání nosit zdravotní punčochy, shodit nadbytečnou váhu, přestat kouřit. Kromě toho je vždy třeba dbát na dostatečný příjem tekutin.

Plicní embolie – naučte se rozpoznat příznaky „plicního infarktu“

Léčba zánětu žil

Je podstatný rozdíl v tom, zda je zánět v hlubokých nebo jen v povrchových žilách. V prvním případě je nutná zvýšená lékařská pozornost, neboť tento zánět může kdykoli vyústit v závažné komplikace. Můžete dostat speciální léky na snížení srážlivosti krve, případně i kompresní zdravotní punčochy či bandáž.

Povrchový zánět žil by měl odeznít sám bez ponechání následků. Místo je mezitím vhodné chladit studenými obklady a potírat mastmi na zánět žil (lékař či lékárník vám určitě poradí). Také je třeba dbát na dostatečný pohyb končetin, avšak bez přetěžování. Také pozor na dostatečný pitný režim. V případě komplikací, například horečky, může lékař předepsat antibiotika. Zánět by měl do pár týdnů ustoupit, ačkoli postižená žíla může být zatvrdlá a bolestivá ještě několik měsíců.

Protizánětlivý tvaroh

Dle babských rad se na zánět povrchových žil i na záněty obecně používá obklad z tvarohu. Nelze od něj sice čekat zázraky v podobě příslovečného „vytáhnutí nemoci z těla“, ale určitě neublíží – nejlépe se hodí měkký tvaroh rovnou z ledničky, který rozprostřeme na utěrku a přiložíme na postižené místo. Po zteplání jej můžeme znovu zchladit a opětovně použít.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Zánět žil může vést až ke smrti. Koho postihuje a jak mu předcházet?