Menu
WomanOnly
Bylinky

Zázračné účinky oregana a oreganového oleje. Jak toto přírodní antibiotikum dávkovat?

Oregano je oblíbené koření, ale má i své rozsáhlé léčebné účinky. Poslední dobou se stal také vyhledávaným oreganový olej, který se nabízí zejména pro své silné antibiotické a antimykotické účinky. Spousta lidí ale neví, zda je bezpečné užívat neředěný oreganový olej vnitřně a jak jej vlastně dávkovat. Určitě vás také bude zajímat, k jakým účelům využívali oregano naši předkové.

Co je oregano a kde ho sehnat?

Oregano neboli dobromysl obecná (Origanum vulgare) je bylinka, kterou si klidně můžete vypěstovat i v květináči nebo na zahrádce. Existuje více různých druhů dobromysle, mnohé planě rostoucí rostliny nacházíme i na slunných pasekách u lesa. Rostlina má narůžovělé květy, je vysoká až 60 cm, má vejčité listy a pronikavě voní. Kvete v červenci až srpnu a je příbuzná majoránce.

Sbírá se a suší celá kvetoucí nať, která se pak využívá v kuchyni, anebo v domácím léčitelství. Oregano jako koření můžete samozřejmě už nasušené sehnat v obchodech s potravinami. Dobromysl jako bylinku pak v kterémkoliv bylinkářství či lékárně. Mnozí lidé ale nedají dopustit na vlastní zahrádky, kde se dobromysl čili oregano velmi často pěstuje. Miluje suchá a slunná místa.

Bylinková spirála: Bohatá úroda bylinek s minimem námahy

Jak využít oregano v kuchyni

Oregano se samozřejmě pojí s dobrými pokrmy. Hodně se využívá v italské a řecké kuchyni, například na špagety a různé těstoviny, na pizzu, přidává se do polévek a zeleninových jídel. S oblibou se kombinuje s rajčaty. Hodí se i na ryby. Je součástí provensálského koření. Pravé oregano původně pochází z ostrova Kréta, kde se tato bylinka odpradávna využívala ve středomořské kuchyni a také k léčebným účelům. Už staří Řekové dobře věděli, jak oregano využít.

Oregano a jeho účinky

Dobromysl obsahuje silice (hlavně thymol), hořčiny a třísloviny. Má spasmolytické a silně dezinfekční účinky. Pomáhá podporovat trávení a vylučování žluči, skvěle účinkuje při respiračních nemocech, kdy usnadňuje vykašlávání hlenu. Dezinfikuje dýchací cesty i trávicí trakt. Dá se použít i k inhalacím a ke kloktání.

Nejčastěji můžeme oregano využít při těchto zdravotních potížích:

  • suchý, dávivý a křečovitý kašel
  • nachlazení, chřipky a virózy
  • záněty průdušek i zápaly plic
  • astma alergické i bronchiální
  • průjmy, koliky a záněty střev
  • dysfunkce žlučníku a poruchy trávení všeho druhu
  • nechutenství, žaludeční problémy
  • rýmy, záněty dutin, bolesti v krku
  • menstruační bolesti
  • záněty dásní a zubů

Domácí provensálské koření: Recept, který vás přenese do Středomoří

Jak dávkovat oreganový olej

Poslední dobou se začal na trhu nabízet oreganový olej. Jedná se o esenciální olej z oregana, který je velmi silný a koncentrovaný. Většinou se připravuje lisováním ze semen dobromysle, takže je plný různých silic a silně voní. Obsahuje terpeny a fenoly, karvakrol, thymol a další. Dá se samozřejmě použít i v aromaterapii, ale hovoří se o všestranných antibiotických účincích a vnitřním užívání tohoto oleje. Na to je však třeba dávat pozor a ne všichni nadšenci pro nové antibiotikum a antimykotikum toto vědí! Hlavně jde o dávkování.

Protože se jedná o esenciální olej, může při neuváženém použití poleptat sliznice, což se vám samozřejmě při použití bylinky nestane. Ideální tedy je tento esenciální oreganový olej dobře naředit s jiným rostlinným olejem. Záleží také na konkrétním výrobku, a sice zda se jedná o 100 % esenciální olej, anebo je oreganový olej už naředěný. Dle toho se pak určuje dávkování.

Dávkuje se obvykle pouze jedna až dvě kapky, které se nechají rozpustit ve sklenici vody, jež se následně vypije. Oreganový olej se ale také nabízí ve formě kapslí, takže v tom případě nemusíte řešit dávkování. Další možností pak je vnější použití naředěného oleje.

Jaké účinky má oreganový olej?

Díky obsaženým silicím a karvakrolu lze vsadit na silné protizánětlivé účinky, které byly již prokázány na základě prováděných studií. Oreganový olej má výrazné antibiotické, antimykotické i antivirové účinky, proto pomáhá při boji s mnoha infekcemi. Byly prokázány účinky proti streptokokovým a stafylokokovým infekcím i proti kandidózám. Nejčastěji se však olej používá při respiračním onemocnění, nachlazení a kašli. Využít se dá například ke kloktání, k inhalacím nebo k masážím.

Oreganový olej lze dobře naředěný nosným olejem aplikovat i na kůži, zejména se používá k léčbě plísní nebo zánětů kůže. Dá se použít i na bodnutí hmyzem nebo vnitřně při otravách zkaženými potravinami. Uvádí se, že i může snižovat hladinu cholesterolu, pomáhat při hubnutí, podporovat zdraví střev a že vnitřně podpoří odplísnění organismu a zbaví ho toxinů. Pomáhá i při chronických zánětech střev.

Nejlepší a nejbezpečnější použití oleje je kápnutí jedné až dvou kapek do aromalampy nebo jedné až dvou kapek do kokosového oleje, kterým si můžete natřít bolavé klouby, zanícené průdušky, otok po štípnutí hmyzem nebo třeba i mykózu nehtů u nohou.

Jak a co inhalovat v zimě. Respirační nemoci nebudou mít šanci

Pro koho není vhodný oreganový olej?

Uvádí se, že tento olej není v žádném případě vůbec vhodný pro těhotné a kojící ženy a ani pro malé děti. Oreganový olej může dále silně podráždit pokožku a poleptat sliznice, proto jej třeba někdo citlivější nesnese ani naředěný. Může způsobit i alergické reakce, případně nežádoucí účinky jako nevolnost, závratě, bolesti hlavy a psychickou předrážděnost. Pozor i na předávkování! Když si dáte více kapek do aromalampy, i tímto způsobem si můžete podráždit sliznice a přivodit lehkou otravu!

Pokud chcete použít oregano, můžete sáhnout i po bylince, nemusíte hned kupovat oreganový olej. Použití oregana jako sušené bylinné nati je rovněž účinné a daleko bezpečnější.

Jak využívali oregano naši předkové

Slavný renesanční lékař a botanik Matthioli ve svém starém herbáři ze 16. století popisuje mnohé účinky oregana. Uvádí, že oregano podporuje menstruaci u žen, urychluje porod a vyhání z těla placentu. Využívá se proti hadímu uštknutí a jiným jedům, křečím a vodnatelnosti. Kde se prý rozprostře dobromysl, odtamtud utečou hadi. Pomáhá při kašli a léčí nemocné průdušky nebo záněty v krku. Podporuje prý i tvorbu mateřského mléka.

Prokazatelné antibiotické účinky oregana neboli dobromysle uvádí i Matthioli. Doporučuje totiž i omývání ran, vředů či svrabu odvarem z dobromysle, dává se i na zuby, na záněty v uších nebo na bolavý konečník. Oregano se užívalo ve víně, nebo utlučené na prášek, případně smíchané i s dalšími bylinami. Pak Matthioli popisuje také odvary ke kloktání, omývání pokožky nebo k sedacím koupelím. Uvádí že když se prášek z oregana smíchá se sírou a posypou se s touto směsí místa, kam chodí mravenci, tak se jich v domácnosti lidé zbaví a tímto způsobem je vyženou.

Zdroje: Naše rostliny v lékařství, autoři Korbelář a Endris; Matthioliho herbář; 9 Benefits and Uses of Oregano Oil- Healthline

Oregano Oil for Cold and Flu: Does It Work? – Healthline

Ohodnoťte tento článek:
4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Zázračné účinky oregana a oreganového oleje. Jak toto přírodní antibiotikum dávkovat?