Menu
WomanOnly
Domácnost

Žhavá novinka: zasaďte kelímek a vyroste vám strom!

Veronika Tichá

Veronika Tichá

26. 3. 2015

Pokud vám není lhostejné životní prostředí a osud naší planety, určitě oceníte nápad, se kterým přišla jedna kreativní společnost z Kalifornie. Jedná se o samorozložitelné papírové kelímky, ze kterých dokážou vyrůst rostliny!

Zasaďte si svůj vlastní kelímek

Kalifornská firma „Reduce, Reuse, Grow“, která se zaměřuje na ekologii a využití odpadu, vyvinula kelímek na kávu, který je nejen biologicky rozložitelný, ale navíc má ve svých stěnách zabudovaná semínka bylinek a rostlin, takže ho po spotřebování obsahu můžete zasadit do země a nechat vyrůst.

V nedávné době se této společnosti podařilo získat požadovaných 10 tisíc dolarů, aby mohla začít kelímky vyrábět. Podniky, které se na projektu podílejí, budou povzbuzovat zákazníky k tomu, aby své kelímky po použití zasadili, nebo aby je vrátili společnosti.

Každý může být zahradníkem

Cena jednoho kelímku by byla 2 americké centy, což je částka, která vás v žádném případě nezruinuje. Pokud nepatříte k vášnivým zahrádkářům, nezoufejte, zasadit kelímek je tak snadné, že to zvládnou i malé děti. Stačí ho ponořit na pět minut do vody, zasadit a pak už jen sledovat, jak roste.

Konec plastů?

A má to vůbec cenu? Rozhodně ano! Ekologie se stává čím dál důležitější a co se týče samotných kelímků, jen v Americe se jich ročně jednorázově využije přes 146 milionů. Kdyby byly všechny vyráběny z rozložitelného materiálu, který nezatěžuje životní prostředí jako plast, příroda by si značně oddychla. Z jednoho kelímku vyroste přinejmenším jeden strom, který je schopen odstranit přibližně tunu oxidu uhličitého ročně.

Chcete-li udělat něco pro životní prostředí ještě předtím, než se kelímky se zabudovanými semínky dostanou na náš trh, zkuste kelímek od dopité kávy využít jako květináč a vypěstujte si vlastní bylinky. Není nic jednoduššího než naplnit ho hlínou a zasadit do něj semínka.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Žhavá novinka: zasaďte kelímek a vyroste vám strom!