Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Ztráta hlasu a 7 tipů jak se ji co nejrychleji zbavit

Petr Gorás

Petr Gorás

2. 1. 2022

Ztráta hlasu, chrapot, ochraptělost, odborně afonie (v překladu doslova „bezhlasnost“) – příčin tohoto problému může být mnoho a pokud jím zrovna trpíte, pravděpodobně již víte, co bylo příčinou. Pokud ne, můžete se najít v tomto článku. Především se však podíváme na několik tipů, jak se ochraptění co nejrychleji zbavit.

Příčiny ztráty hlasu

Infekce

Ochraptění je docela běžným jevem při různých infekcích – stačí i obyčejné nachlazení, ale jsou známy případy například i u koronaviru. Zanícení hrtanu (takzvaná laryngitida) totiž vede k menší flexibilitě hlasivek i k jejich nateklosti a ztuhlosti. Hlasivky pak nemohou běžně vibrovat, přičemž právě jejich vibrace má na našem hlase zásadní podíl.

Podráždění hrtanu

K podráždění hrtanu a dýchacích cest může kromě infekce dojít i při vdechnutí dráždivých látek – vdechnutí těkavých a toxických výparů (v takovém případě raději vyhledejte lékařskou pomoc), vdechnutí plísně nebo prachu, aktivní i pasivní kouření, dehydratace a v neposlední řadě může být příčinou i smog a znečištěné ovzduší. Podráždění může způsobovat i porucha štítné žlázy.

Zásadní příznaky poruchy štítné žlázy. Jak poznat, kdy jít k lékaři?

Alergie

Ať už se jedná o sezonní pylovou, na prach a roztoče nebo třeba na zvířata, alergie může vést k podráždění hlasivek. A to hned z několika příčin. Zaprvé může zanícení způsobit samotný alergen. Druhotně je pak problémem nadbytečná tvorba hlenu, který stéká do hrdla, a intenzivní kýchání. Nakonec mohou být problémem i antihistaminika, která vysušují krk.

Přetížení hlasivek

Další běžnou příčinou je přetížení hlasivek. Typicky po řevu či delší době zvyšování hlasu (zvlášť když běžně nezvyšujete hlas), po nezvykle dlouhém mluvení nebo při nesprávném zpěvu – to mohou na své vlastní hlasivky poznat například amatérští pěvci, kteří přecení své síly.

Jak se rychle zbavit ztráty hlasu

1. Nemluvte. A především se vyhněte šepotu.

Za naším mluvením se skrývá práce mnoha svalů. Pokud jsou příliš namáhány, mohou vypovědět službu. Co běžně uděláte, když vás po náročné práci bolí svaly na rukách či na zádech? Dáte jim odpočinek. U hlasivek je to to stejné. Pokud můžete, zcela se vyhněte mluvení alespoň na den či dva. Pokud však už občas musíte promluvit, snažte se mluvit normální hlasitostí a uvolněně – ze všeho nejvíc se vyhněte šeptání. Může se to zdát paradoxní, ale šeptání je pro hlasivky mnohem náročnější než běžná mluva.

2. Nekouřit

Tenhle bod by měl být samozřejmostí, ale přece jen je třeba jej zdůraznit. Kouř hrdlu rozhodně nijak nepomůže, ani kdyby byl z e-cigaret. Pokud se na pár dnů nedokážete bez dávky nikotinu psychicky i fyzicky obejít – mezi typické příznaky odvykání patří silné bažení po nikotinu, podrážděnost, nesoustředěnost, vztek, úzkost, hlad atp. – sežeňte si nikotinové žvýkačky.

3. Nepijte alkohol ani kávu

Ani alkohol vašim hlasivkám příliš nepomůže. Možná vás může napadnout si vykloktat slivovicí nebo vodkou, ale ztrátu hlasu to může jen zhoršit. Stejně tak pití alkoholu, byť i jedné sklenky vína. Může to vést k dehydrataci a vysychání hrdla, což rozhodně nechcete. Ze stejného důvodu se vyhněte i kávě.

4. Pijte hodně vody i čajů

Dosud jsme řešili, co nedělat při ztrátě hlasu. Podívejme se nyní, na aktivní kroky, které urychlí uzdravení. Na prvním místě by měla být dostatečná hydratace. Pijte dostatek vody, ale i horkých čajů, zvlášť pokud příčinou ochraptění bylo nachlazení. Pokud vám chybí káva, můžete pít alespoň zelený čaj, který je bohatý na antioxidanty (je ale nutné ho nezalévat vřící vodou – měla by mít max. 80 °C). Při nachlazení se zase hodí bylinné čaje, především šalvěj, heřmánek a lípa. Hodně může pomoci i čerstvý zázvorový čaj.

5. Kloktání slané vody nebo Vincentky

Pokud nemáte po ruce Vincentku, stačí domácí solný roztok – ve sklenici vlažné vody rozpustíme zarovnanou čajovou lžičku soli. Kloktáme třikrát denně.

6. Horká pára

V hrnci si jednoduše ohřejeme malou hladinu vody – může jít o obyčejnou, slanou nebo třeba vincentku – a opatrně inhalujeme pusou pod ručníkem přibližně pět minut, nebo dokud vám to nezačne být nepříjemné (hlavně na sebe nijak netlačte).  Také může pomoct horká sprcha.

7. Zvlhčení vzduchu

Suchý vzduch vás bude jen dráždit. Obzvláště na noc byste proto měli mít v ložnici zvlhčený vzduch. Nejlépe se osvědčí zvlhčovač vzduchu, který pomůže i jako prevence různých nemocí do budoucna. V případě nouze můžete navlhčit záclony, dát na topení mokrý ručník nebo hrnce s vodou a také dostatečně větrat. Největším vysoušečem vzduchu v bytě je topení, takže je vhodné jej na noc zcela vypínat a raději si vzít teplejší přikrývku.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Ztráta hlasu a 7 tipů jak se ji co nejrychleji zbavit