Menu
WomanOnly
Rodina

Zvyšuje se životní minimum. O kolik a kdo na něj dosáhne?

Redakce

Redakce

1. 4. 2020

Každá dobrá zpráva se v těchto těžkých dnech hodí. Ta současná se dotýká částky životního minima, od kterého se pak odvíjí některé další dávky. Změny přišla po osmi letech a platí od 1. dubna letošního roku. O kolik se částka zvýší?

S životním miminem se srovnává příjem lidí, kteří žádají o některé dávky od státu. Zjišťuje se tak, zda na ně mají nárok. Spolu s životním minimem se mění také výše existenčního minima. Obě dávky rostou o 13,2 procenta.

Jaký je rozdíl mezi životní a existenčním minimem?

  • Životní minimum: minimální hranice peněžních příjmů, které mají zajistit výživu a další základní osobní potřeby.
  • Existenční minimum: minimální hranice peněžních příjmů, která je nezbytná k zajištění výživy a dalších základních potřeb, aby mohl člověk přežít.

Aktuální částka životního a existenčního minima

Naposledy se částky zvedaly v lednu 2012 o devět procent. Od té doby měly stoupnout ceny u nás o 13,2 procenta a o tuto část se nyní upravují nově částky. O navýšení životního minima usilovala ministryně práce a sociálních věcí už v roce 2018. Změnu prosadila až nyní.

Životní minimum se zvýšilo o 450 korun na 3860 korun měsíčně. Zvýšily se také částky životního minima pro společně posuzované osoby v domácnosti.

Například rodič, který žije sám a má jedno dítě, měl dosud nárok na životní minimum ve výši 4880 korun. Od 1. dubna bude tato částka vyšší o 640 korun, 5520 korun.

Od dubna se zvyšuje také existenční minimum z 2200 korun na 2490 korun.

Staré a nové částky životního a existenčního minima pro jednotlivé osoby

Stará částka Aktuální částka
Jednotlivec 3410 Kč 3860 Kč
První osoba v domácnosti 3140 Kč 3550 Kč
Druhý a další dospělý 2830 Kč 3200 Kč
Dítě 15 až 26 let 2450 Kč 2770 Kč
Dítě 6 až 15 let 2140 Kč 2420 Kč
Dítě mladší 6 let 1740 Kč 1970 Kč
Existenční minimum 2200 Kč 2490 Kč

Protože částka životního minima ovlivňuje nárok na další sociální dávky nebo dávky v hmotné nouzi, má teď mnohem více lidí šanci na jejich získání.

OSVČ, ošetřovné a další finanční výpomoc státu v době koronaviru. Víte, na co máte nárok a kde si požádat?

Rodiny s dětmi vítají pomoc

Zejména rodiny s dětmi uvítají navýšení životního minima, protože na porodné a přídavky na dítě dosáhnou jen ti, kteří mají příjem nižší než 2,7násobek životního minima. Porodné se vyplácí na první narozené dítě ve výši 13 tisíc korun a na druhé narozené dítě ve výši 10 tisíc korun.

Přídavek na dítě se pak poskytuje ve dvou výměrách na dítě do šesti let věku ve výši 500 korun (800 korun zvýšená výměra v určitých situacích), dítě do 15 let věku 610 korun (910 korun) a u dítěte od 15 do 26 let 700 korun (1000 korun).

Pomoc v hmotné nouzi

Životní a existenční minimum ovlivňuje také nárok na dávky pomoci v hmotné nouzi (příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádná okamžitá pomoc). Když rodina nemá dostatečné příjmy a nemůže si zajistit základní životní potřeby a zároveň nemá možnost si příjmy z objektivních důvodů zvýšit (prodej majetku apod.), může o tuto dávku požádat.

Lidé s těžkým zdravotním postižením mohou požádat o tzv. příspěvek na zvláštní pomůcku a patří sem i příspěvek na auto, který se počítá podle příjmu žadatele nebo společně posuzovaných osob. I v tomto případě hraje výše životního minima svou roli.

Jak platit na internetu a v kamenných obchodech

Vyšší nezabavitelná částka u exekucí

Nová změna potěší také dlužníky, kteří musí splácet exekuci nebo řeší osobní bankrot. V souvislosti se zvýšením životního minima vzroste také tzv. nezabavitelná částka, která musí při srážkách ze mzdy vždy zůstat.

Nezabavitelné minimum ovlivňují normativní náklady na bydlení, životní minimum, popřípadě další závislé osoby na dlužníkovi. V současnosti činí 6908 korun a v případě dalších závislých osob se navyšuje o 1727 korun.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Zvyšuje se životní minimum. O kolik a kdo na něj dosáhne?