Menu
WomanOnly
Manželství

10 tipů jak zahnat nudu ve vztahu a oživit umírající vztah!

Nuda ve vztahu je zabijákem manželství a bývá často důvodem k rozchodu. Obvykle je škoda, když se lidé nesnaží překlenout horší vztahové období či krizi ve vztahu a volí jako první variantu a jediné řešení – rozchod. Rozchod má smysl pouze u tzv. přechozených vztahů, kdy už to opravdu nejde dál. Nuda ve vztahu se zdá být poněkud banálním důvodem, proč s milovanou osobou zpřetrhat všechna pouta. My vám poradíme, jak nudný vztah oživit a znovu se do sebe zamilovat! Přečtěte si 10 tipů jak zahnat nudu ve vztahu a vyzkoušejte je!

Jak poznat přechozený vztah?

Jak poznat přechozený vztah a kdy má ještě smysl vztah oživit? Na rozdíl od nudy ve vztahu přechozený vztah poznáte tak, že již nemáte nejmenší chuť podnikat s partnerem či partnerkou vůbec nic, ani kdyby to měl být seskok padákem či dovolená v Karibiku. Máte pocit, že jste si již dali všechno, co šlo. Máte pocit, že se vaše názory a myšlenky rozchází, možná vás dokonce přepadá pocit, že jste si nerozuměli nikdy. Všímáte si, že se poohlížíte po někom jiném a v představách se vám honí zcela jiní lidé, se kterými byste podnikali ledacos daleko raději, než se svou drahou polovičkou. Možná také narážíte na dlouhodobě neřešené problémy, které ale již pro vás nemají žádné řešení a žádné východisko.

PhDr. Jitka Douchová, která je úspěšnou vztahovou poradkyní definuje přechozený vztah takto: “Začínají se ztrácet očekávání od toho druhého, přestáváme do vztahu investovat svou energii, vztah moc nevnímáme jako živý organismus plný dynamiky, ale spíš jako něco nehybného, statického. Do absence radosti a vývoje vstupují prožitky nejen nudy, ale i nespokojenosti. Nezažíváme žádné těšení se na sebe navzájem, jsme raději venku, s jinými lidmi, než doma.” Problémem bývá také to, že si lidé mnohdy “přechozený vztah” vůbec neuvědomují.

Vzniká nechuť plánovat společně s partnerem, objevují se konflikty a “alergie” na partnera. Často to končí tím, že si jeden z páru najde někoho jiného a zamiluje se.

Fáze zamilovanosti ve vztahu. Jak se liší zamilovanost od okouzlení a jak poznat přechozený vztah? Odpovídá psycholožka

Nuda ve vztahu se dá řešit – na prvním místě je komunikace

Vztah ale může mít ještě šanci a nemusí vést vždy nutně k rozchodu. Pokud spolu partneři dokáží komunikovat a všechno si říct, šance je tu obrovská. Důležité je umět si říct, jak se kdo cítí a proč, navrhnout řešení a kompromis, hledat nové výzvy a cesty, jak oživit vztah a znovu se do sebe zamilovat. Někdy jen pod tlakem každodenních povinností, stresu, stereotypu nebo péčí o děti stačí zvolnit, udělat si na sebe čas nebo odjet na dovolenou. Stačí jen chtít být s tím druhým, tehdy má vztah ještě šanci. Je tedy potřeba změnit především způsob života a najít si čas také na zábavu, nebo se udělat pro toho druhého zajímavějším, vzácnějším a přitažlivějším.

Promluvte si tedy otevřeně s partnerem o tom, co můžete změnit a pro sebe navzájem udělat. Není ani na škodu partnera příjemně překvapit, třeba změnou vzhledu, milým dárkem či poukazem na společné aktivity, které posílí váš vztah. O vztah je potřeba neustále pečovat, oheň se musí zkrátka udržovat, jinak vyhasne. Podívejte se na konkrétní tipy, jak zahnat nudu ve vztahu.

Jak zahnat nudu ve vztahu?

1. Dbejte o svůj vzhled a nerezignujte na to, jak vypadáte

I v dlouhodobém vztahu, kdy před sebou pšoukáte a říháte, je vhodné starat se o to, jak vypadáte. Nejen kvůli partnerovi, ale především kvůli sobě. Nový účes, manikúra, pedikúra, kosmetika, depilace, zhubnout pár kilo. Nerezignovat na svůj vzhled a neříkat si: “však co, stejně mě má rád takovou, jaká jsem”. Zůstat pro sebe přitažliví a líbit se je opravdu důležité.

2. Dělejte si drobné radosti, buďte pozorní a milí

Co třeba milé lístečky po kapsách, oblíbené dobroty, kytičky, upéct moučník či uvařit dobré jídlo jen pro něj, neodbývat ho slovy “vem si něco z lednice, neměla jsem čas” a podobně. Láska prochází žaludkem a tohle stále platí a bude platit na věky věků! Stejně jako to, že pokud muž donese ženě kytku (a nemyslí to jako omluvu za nějaký průšvih), nemusí mu ji dotyčná otřískat o hlavu, naopak se jí rozzáří oči.

3. Nechte partnera zažárlit, vyzkoušejte si ho

Proč občas nenechat partnera zažárlit? Jemný flirt s kolegou tak, aby se muž zrovna díval, pohyb boků a letmý úsměv přes plot na souseda. Muž si všimne. Možná nic neřekne, ale o to více se bude doma snažit.

4. Vyhraďte si jeden den v týdnu jen pro sebe

Tohle je naprostá nutnost. Nemusí to být zrovna ve stylu: “středa, je ho tam třeba”, ale což takhle společné sobotní výlety, nebo společné nedělní cvičení jógy na terase, společná páteční večeře a tak dále?

„Středa, je ho tam třeba!“ Jak zvládnout rozdílné sexuální potřeby ve vztahu

5. Neopomíjejte společné aktivity v páru nebo s přáteli

Kultura, umění, kroužky, zájmy, záliby, tanec, sport, zábava. Tohle jsou další důležité součásti života, které můžete sdílet společně s partnerem. Podnikejte společně všechno to, co je jen možné a nezapomínejte ani na vaše společné přátele.

6. Vyzkoušejte něco nového, šokujícího, riskantního, neotřelého

Nebojte se vyzkoušet něco nového. Ale raději se na tom předem s partnerem domluvte. Sedět o víkendu doma a koukat na telku je vcelku nuda. Pokud jste akčnějšího založení, navrhněte partnerovi plán na nějakou jinou zábavu, tvůrčí činnost, výlet, něco nového, co jste spolu ještě nedělali. Samozřejmě musí nejprve souhlasit, proto by vaše přesvědčovací schopnosti měly být naprosto skvělé! Někdy je jeden z páru méně aktivní, potřebuje mít svůj klid a podnikat jakékoliv šílené nápady odmítá. Najděte tedy kompromis. Nemusí to být zrovna výlet balónem či vyhlídkový let ve vrtulníku!

Jakmile uschnou meze, zkuste třeba milování v přírodě. To už je samo o sobě velkým dobrodružstvím!

Sex v lese. Na co si dát pozor?

7. Hrajte si v posteli, nemusí jít o používání erotických hraček

Nuda by neměla být ani v posteli. Snažte se užívat si milování naplno. Zkoušejte i jiná místa než postel, vymyslete si milostné hry. Někomu vyhovuje občas sledovat erotiku, jinému nákup sexuálních pomůcek a hraček. Někdo rád experimentuje s místy, kde všude se dá provozovat sex. Ale nemusí to být jenom o tom, můžete se svádět na veřejnosti, posílat si erotické fotky do práce, plnit navzájem milostné úkoly v rámci nějaké hry (klidně pexesa, šachů, člověče, nezlob se či jiných společenských her), přijímat různé role v posteli (ať už třeba na pannu, na paní doktorku, na policistu, na prostitutku, na dominu apod.) – vše samozřejmě v rámci toho, co je vám příjemné a po předchozí domluvě.

8. Cestujte, poznávejte nová místa

Zorganizujte výlety za poznáním. Poznávejte nová místa, hrady, zámky, vinice, skály, plánujte si procházky v přírodě či větší túry po horách, jezděte na kole, přespěte ve stanu v lese, zajeďte si na půjčenou chatu a opečte si buřty, nebo si zaleťte na víkend do Paříže, jakmile to bude možné.

Jak zachránit vztah a nakolik mohou být partneři odlišní? Zeptali jsme se psycholožky

9. Společně vzpomínejte, oživte vzpomínky

Můžete se také vracet na místa, kde jste se poznali a kde jste kdysi trávili čas a příjemné chvíle s přáteli či s dětmi. Oživte vzpomínky i ve vyprávění, vyrobte si rodinné fotoalbum či kroniku, vzpomínejte hlavně na chvíle, kdy vám spolu bylo dobře. Pokud jste spolu třeba chodili tančit nebo dělali něco jiného, co vám bylo příjemného, proč to znovu neoživit a nevyzkoušet?

10. Splňte si své sny!

Existuje nějaký společný sen, který jste si vždycky chtěli splnit? Třeba se někam vydat, zajít si na koncert oblíbené kapely, proletět se v letadle, skočit padákem, mít chatu u lesa, žít v maringotce, otevřít si vlastní kavárnu? Dejte hlavy dohromady a sepište si plán, co by bylo reálné provést a směle do toho! Vždy je lepší si na konci života říct “aspoň jsem to zkusil”, než litovat, že “jste to vzdali předem a nikdy nezkusili”.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

10 tipů jak zahnat nudu ve vztahu a oživit umírající vztah!