Menu
WomanOnly
Hubnutí

5 tipů, jak odbourat tuky v těle a neztratit přitom svalovou hmotu

Adéla Lišková

Adéla Lišková

8. 8. 2018

Postava, kterou místo nevzhledných faldíků zdobí ploché bříško, útlé boky a pevná stehna, je snem takřka každé ženy. Ovšem i když se nám podaří nějaké to kilo shodit, často hubneme svaly, bez kterých naše postava nemůže vypadat skvěle. Jak odbourat tuky v těle a neztratit přitom svalovou hmotu!

Jak odbourat tuky v těle – pomalu, ale jistě

Jak odbourat tuky z těla? Zbavování se podkožního tuku je běh na dlouhou trať, proto nečekejte, že začnete jednu věc dělat jinak a vše půjde jako po másle. Změn je nutné udělat daleko více a hned se tuku nezbavíte, pokud však dodržíte následující pravidla, brzy na sobě pocítíte rozdíly, které vás nakopnou k dalšímu úsilí!

Jak správně spalovat tuky: tipy pro účinné hubnutí

1. Jak odbourat tuky – cvičením

Základem účinného odbourávání tuků je pohyb, i u něj je ovšem potřeba přemýšlet. Pro spalování tuků je ideální aerobní trénink, to znamená pohyb bez zátěže, ale se zvýšenou tepovou frekvencí (například jízda na rotopodu, skákání přes švihadlo, aerobik). Do svého programu jej zařaďte alespoň třikrát týdně, 45-60 minut (čím déle vydržíte cvičit v kuse, tím větší bude podíl tuků na spalovaných frekvencích.

Aby se ovšem místo tuků nezačal spalovat glykogen, zásobní palivo uložené ve svalech, je potřeba nepřehánět to s onou zvýšenou tepovou frekvencí. Optimální hodnotu lze spočítat takto: (220 – věk) x 0,6 (pro začátečníky)/0,8 (pro pokročilé sportovce). Prakticky ji poznáte tak, že vám cvičení dává zabrat, ale přesto ještě můžete mluvit.

2. Jak se zbavit tuku a neztratit svaly – bílkoviny

Aby tělo mohlo hubnout, musí být výdej energie vyšší než její příjem, to však neznamená, že byste měli přestat jíst. Důležité je ovšem optimální složení stravy. Při dietě zaměřené na spalování tuků byste měli udržovat poměr 40 : 40 : 20 (bílkoviny : sacharidy : tuky).

Zejména pokud cvičíte, je důležité dopřát tělu dostatečný přísun bílkovin, ale které jsou důležité pro tvorbu a udržení svalové hmoty, ale i správné fungování metabolismu. Jinak vaše tělo najede na nouzový režim a dojde ke zpomalení metabolismu. Vaše tělo tak nejen nespálí staré tuky, ale uloží si ty nové a energii si bude brát právě ze svalové hmoty, která je pro něj postradatelná.

Jak zhubnout tuky? Upravte jídelníček a zajděte na procházku

3. Jak se zbavit tuku – správná strava

Když říkáme, že se při dietě nemusíte bát jíst, nesmí se to samozřejmě přehánět. Důležité je jíst takové potraviny, které vás zasytí na dlouhou dobu a nebudete po nich mít brzy znovu hlad. Takové potraviny poznáte podle toho, že mají nízký glykemický index, který udává rychlost uvolňování energie.

Patří mezi ně zejména zelenina, luštěniny, ořechy, neslazené mléčné výrobky či houby. Co se týče pečiva, nejnižší GI má pečivo z žitné mouky, nejvyšší pak pšeničné pečivo. Stejnou službu vám udělají potraviny s vysokým obsahem vlákniny (zelenina, ovoce, luštěniny, ořechy, celozrnné a tmavé pečivo).

4. Jak rychle odbourat tuk – spalovače tuků

K urychlení procesu spalování tuků se do svého jídelníčku snažte zařadit potraviny, které napomáhají ke spalování tuků – jde například o sóju, grep, česnek, zázvor či zelený čaj.

Jak na letní postavu z pohodlí domova a jaké fitness vybavení je potřeba?

5. Jak odbourat tuk z těla – doplňky stravy

Neradíme vám kupovat nějaké předražené tablety na hubnutí, které slibují zázraky, ovšem najdou se i ověřené doplňky stravy, které vám hubnoucí úsilí mohou usnadnit a navíc stojí pár korun. Pokud vás často honí mlsná, pořiďte si tablety chromu, který zahání chuť na sladké. Pro rychlejší spalování tuků během cvičení vyzkoušejte karnitin. Jako doplněk stravy lze pořídit i vlákninu.

Ohodnoťte tento článek:
3,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

5 tipů, jak odbourat tuky v těle a neztratit přitom svalovou hmotu