Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

8 potravin, které obsahují skrytý cukr. Jak se mu vyhnout?

Veronika Tichá

Veronika Tichá

18. 3. 2015

Některým cukrům, zejména řepnému, bychom se měli vyhýbat. Vynechání čokoládových tyčinek a podobných sladkostí ale někdy nestačí k tomu, aby se nám do těla nedostávaly velmi dobře ukryté cukry. Omezte proto na minimum následující potraviny:

1. Džusy

100% džusy můžou působit sebezdravěji, ale i přes vysoký obsah ovoce v nich najdeme spoustu cukru. Nahraďte je mošty, čerstvě vymačkanými šťávami nebo vodou s citrónem, budou vám chutnat stejně, ale kalorická hodnota je nesrovnatelně nižší.

2. Ovocné jogurty

Nakupujte bílé jogurty a dochucujte si je čerstvým ovocem nebo jinými sladidly jako je med nebo javorový sirup.

3. Kečup

Toto velmi oblíbené dochucovadlo je doslova přesycené nezdravými cukry! Pokud se bez něj neobejdete, zkuste si ho udělat sami doma, ať máte přehled o množství přidaných surovin.

4. Sterilované zelí

Také do sterilizovaného zelí je cukr běžně přidáván, ač by to někoho možná nenapadlo. Cukr se totiž nepoužívá jen jako sladidlo, ale také jako konzervant.

5. Nakládané okurky

Sladkokyselý nálev v okurkách a jiné sterilované zelenině je doslova kalorickou bombou, proto dejte raději přednost čerstvé zelenině.

6. Sušené a kandované ovoce

Stejně tak se jednoznačně doporučuje konzumace česrtvého ovoce. Naštěstí už existují i neslazené varianty sušeného ovoce, stačí jen pozorně číst etikety.

7. Snídaňové cereálie

Ve výrobcích určených dětem a propagovaných jako zdravá strava se stále používá velké množství řepného cukru, přestože bychom ho tam nečekali. Patří sem různé cereální lupínky, křupky, tyčinky nebo sušenky.

8. Alkoholické nápoje

Divíte se, že jste vyřadili cukry a tuky z jídelníčku a stále přibíráte? Zkuste omezit noční život spojený s hojnou konzumací alkoholu, ten vám na zdraví nepřidá.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

8 potravin, které obsahují skrytý cukr. Jak se mu vyhnout?