Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

9 příznaků rakoviny, které často přehlížíme. Tohle nepodceňujte!

Vážné příznaky rakoviny můžeme mnohdy poznat na první pohled. Existují však i další symptomy, které nejsou tak patrné a jsou často podceňovány. Co konkrétně bychom neměli na svém těle ignorovat? Možná se budete divit, ale i únava může být tichým zabijákem.

1. Co může způsobit únava?

Znáte to, po celodenním pracovním vytížení se cítíte unavení a vyčerpaní. Pokud však nezabere ani šlofík a dlouhodobě pociťujete neustálou únavu, neměli byste to nenechávat jen tak. Američtí vědci totiž zjistili, že pokud vám nepomáhá ani spánek, může se jednat o příznaky leukémie, rakoviny tračníku či žaludku.

2. Náhlá ztráta váhy

Jestliže razantně zhubnete bez vědomé diety nebo cvičení, opět zpestřete. Může jít totiž o první stadium rakoviny plic nebo slinivky břišní. Ovšem i opět rakovina žaludku může způsobit úbytek váhy, takže se hlídejte.

3. Když bolest nepoleví

Ani dlouhodobá nebo náhlá bolest, na níž nezabírá ani klasická léčba, může být příznakem nemoci. Neustále vracející se bolest zad může být znakem rakoviny tlustého střeva a vaječníků. Bolest hlavy bez polevení může být způsobena nádory a rakovinou mozku. Naučte se proto nepřeslýchat svoje tělo, co vám vlastně dává bolestí najevo.

4. Nepodceňujte bulky

Bulky pod kůží jsou nejčastěji přiřazovány k rakovině prsu nebo varlat. Mohou se však vyskytnout prakticky na všech měkkých místech těla bez ohledu na pohlaví. Pokud si nahmatáte bulku, řešte to s lékařem. Včasná konzultace může problém vyřešit bez zbytečného psychického napětí.

5. Rakovina děložního čípku

Otoky nohou doprovázené bolestí nebo vaginálním výtokem mohou být symptomem rakoviny děložního čípku. Je tedy důležité věnovat pozornost všem příznakům a nikdy je nepouštět z hlavy. Zdraví máme jenom jedno.

Rakovina děložního čípku hrozí mladým i ženám v přechodu. Na vině jsou z 99 % HPV viry

6. Bílé skvrny v ústech

Příznak leukoplakie se týkal vždy spíše mužů. Projevuje se především bílými skvrnami v ústech a na dásních. Spojitost s touto nemocí má užívání tabákových látek. Ačkoli bolest a vředy v ústech lidé moc neřeší, kuřáci by měli na změny v ústech brát velký ohled. A to i ženy.

7. Změny na kůži

O rakovině kůže se téměř nemluví, ale bohužel může mít opět negativní dopad. Spálení se na sluníčku nebo výskyt tmavých znamének na těle spousta lidí hází za hlavu. Proto pokud zaznamenáte náhlou změnu tvaru jakékoli pihy nebo bradavice, neotálejte navštívit kožního lékaře.

8. Krev v moči a stolici

Veškerá neobvyklá změna v souvislosti s nadměrným nebo naopak podprůměrným močením a vyprazdňováním může být příznakem rakoviny močového měchýře či prostaty. Také krev v moči a stolici bývají hlavními příznaky toho, že není něco v pořádku.

9. Dlouhodobá horečka

Horečky při nachlazení bere každý z nás naprosto přirozeně. Pokud však neustávají a trvají nadměrně dlouho, může jít o ohrožení vašeho života. Například leukémie může mít agresivní dopad na imunitní systém a tělo se horečkami brání. Pokud nezabírají ani léky, je třeba vyhledat odbornou pomoc.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

9 příznaků rakoviny, které často přehlížíme. Tohle nepodceňujte!