Menu
WomanOnly
Domácnost

9 tipů pro lepší a zdravější bydlení

Veronika Tichá

Veronika Tichá

7. 3. 2015

Propadli jste zdravému životnímu stylu, správně se stravujete a pravidelně cvičíte? To je to nejlepší, co můžete pro své zdraví dělat, jen tato změna ale nestačí. Začněte u vás doma, protože příjemné a zdravé bydlení je základ.

1. Doma nekuřte

Pokud se bez cigaret neobejdete, choďte kouřit ven nebo na balkón. Cigaretový kouř se drží v textiliích, ve stěnách i ve vaší kůži. Jestli nechcete zavánět jako popelník, udržujte váš domov bez zápachu.

2. Pravidelně větrejte

Větrejte krátce, ale zato intenzivně. Nezapomínejte na přísun čerstvého vzduchu ani v zimě. V ovzduší uzavřeného prostoru se drží různé plísně, bakterie a viry, které mohou být zdrojem bolestí hlavy, astmatu nebo alergií.

3. Zbavte se plísně

Plísni je třeba předcházet pravidelným větráním. Když už se přece jen objeví, zbavte se jí smícháním vody s octem nebo různými chemickými přípravky, které jsou k dostání na našem trhu.

4. Příliš netopte

Pokud máte doma v zimě přetopeno, bude se vám mnohem hůře dýchat a zvyšujete riziko vzniku plísní.

5. Odstraňte lapače prachu

Prach se drží nejen na různých drobnostech, které jste si přivezli z dovolené nebo dostali k narozeninám, ale také v textiliích jako jsou závěsy, přehozy a polštářky, takže jimi šetřete. Rozhodně se vyplatí jejich častější praní.

6. Chraňte se před „elektromagnetickým smogem“

Elektrická zařízení obklopuje nízkofrekvenční záření, které je pro náš organismus škodlivé. Zásuvky šíří kolem sebe nezdravé elektromagnetické pole dokonce až do vzdálenosti 60 cm. Vyhýbejte se proto spotřebičům v ložnici nebo je umisťujte co nejdále od postele.

7. Šetřete čisticími prostředky

Čistící prostředky nebo aviváže se dostávají přes vaši kůži do těla, což může způsobit nejen kožní, ale i jiné zdravotní problémy. Nepřehánějte to s množstvím a při mytí nádobí a úklidu domácnosti používejte ochranné rukavice.

8. Pořiďte si domů květiny

Pokojové rostliny pomáhají zbavovat vzduch škodlivin a zvlhčovat ho. Kromě toho na sebe vážou prach a špínu, proto je nutné je občas utřít nebo osprchovat.

9. Zbavte se roztočů

Roztočů z povlečení se zbavíte tak, že přidáte 25 kapek rozmarýnového nebo eukalyptového esenciálního oleje do každé várky v pračce. Chcete-li usmrtit roztoče také v matracích, smíchejte stejný díl vody a bílého vinného octa, přidejte 2 čajové lžičky peroxidu vodíku a vyčistěte tímto roztokem povrch matrací i zespoda. Pak je nechte uschnout a roztočí se odstěhují daleko od vaší ložnice.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

9 tipů pro lepší a zdravější bydlení