Menu
WomanOnly
Rodina

Chci dítě, ale manžel ne. Co dělat, když se partner na rodičovství necítí?

Jana Albrechtová

Jana Albrechtová

20. 5. 2018

Odmaturovat, případně odpromovat, mít spokojený vztah, vzít se a mít děti. Tak nějak to má poskládané každá z nás. Některé tam ještě máme vybudovat si kariéru či procestovat svět. Ale to dítě tam prostě patří. Ani vlastně nevíme, jestli ho skutečně chceme, ale je to jako parmazán na těstovinách. Patří tam. Ale někdo může být na laktózu alergický, proto si ten parmazán vědomě na těstoviny nedá, rozumějte, nepořídí si děti. Někdo však netuší, že je na laktózu alergický a pak zjistí, že jedení mléčných výrobků mu nedělá dobře… poté, co si pořídil na dvorek kozu. Poté, co si pořídí dítě. A pak jsou ještě takoví, kteří dítě sice jednou chtějí, ale ne teď. A zrovna takový je možná váš partner.

Když partnera děsí tikot vašich biologických hodin

Do jaké skupiny patříte vy? Už jste připravena na dítě? Máte spolehlivého partnera, kterého si v roli otce představujete už několik měsíců? Slušelo by mu to, viďte? Ale není to tak jednoduché. Má trochu problém s laktózou. Tedy pardon, s dětmi. Ještě je nechce. Ještě se na ně necítí, jenomže vy ano. Vám biologické hodiny tikají. Možná ho ten váš tikot znervózňuje či děsí, proto vám nedávno řekl, že s vámi nadšení pro rodičovství nesdílí a že byste měli ještě počkat.

Jenomže jak dlouho čekat?

Není to sice odpověď, kterou jste chtěla slyšet, ale na druhou stranu respektujete, že každý člověk má priority postavené jinak. Touha mít dítě je přirozenou součástí života jak žen, tak mužů. Mnoho lidí si přeje mít spokojenou rodinu. Mnoho dalších lidí ale ne a také se to nedá považovat za něco nenormálního.

Proč chcete dítě?

Sama byste si měla být však jistá v otázce, proč dítě chcete. A buďte upřímná. Má vám dítě vyplnit prázdnotu v životě? Vyřešit partnerský problém? Máte pocit, že vám biologické hodiny přestávají tikat a vy nemáte už čas? Nebo jste po dítěti vždy toužila? Ať už k tomu máte jakýkoli důvod, tato upřímná odpověď pomůže nejen vám, ale také všemu partnerovi, když spolu na téma děti budete mluvit.

Děti jsou starost

Lidé ve dvaceti letech jsou bezstarostní, alespoň co se rodinných záležitostí týče. Možná jste se o dětech bavili, když jste spolu začali chodit a oba jste se shodli na tom Pfff, žádný děcka nechci, to je starost. Možná jste to tak necítila, možná jste to řekla jen z mladistvé nerozvážnosti, možná vás to teď mrzí, protože byste právě teď ta děcka chtěla.

Když přijde den zúčtování

Je to jako upsat duši ďáblu. Pro těch pár let získáte to, co jste chtěla. Muže, do kterého jste se zamilovala. Ale když přišel den zúčtování, narazila jste. On to dítě pořád nechce. A přitom mu nemůžete mít za zlé, že se drží stále svého přesvědčení, i když jste čekala, že roky v tomto ohledu udělají své a on dítě chtít nakonec bude. A co víte, možná ho chtít bude, ale za pár let. Možná za rok, za dva, za pět let. Možná nikdy nebo bude mít dítě s někým jiným během pouhého roku chození. Bohužel, i tak to někdy bývá.

Má cenu čekat?

Je tedy na vás rozhodnout se, zda má cenu na něj čekat, až dítě bude chtít, tím spíše, když ty biologické hodiny tikají dnem i nocí a vy nevíte, kdy se zastaví. Máte čas ztrácet čas? Můžete si dovolit čekat? Pokud jste mladý pár, řekněme okolo 25 let, máte pořád spoustu času, pokud je vám však přes 35, asi byste se měli rozhodnout, asi byste měla jednat.

Příběh 2 žen, které nechtějí děti

Není od věci zjistit, jak se věci vlastně mají

Pokud cítíte, že opravdu nemáte čas, nic neztratíte tím, když partnerovi řeknete všechno narovinu. Zjistíte, jak to vlastně má. Jestli nechce děti nikdy, nebo zda je chce za pár let… a také se může stát, že je nechce s vámi. Možná vám řekne, že jste ten vztah přechodili, že si neumí představit se s vámi usadit a mít rodinu. Pokud si však váš partner děti přeje, ale ještě ne prostě teď, jednou to určitě bude a pokud budete mít pořád spokojený vztah, jistě se dítěte dočkáte.

Říká, že dítě finančně neutáhnete

Jaké má váš partner obavy? Proč dítě nechce? Je to kvůli penězům? Už teď máte možná co dělat, abyste s penězi vyšli a tím, že půjdete na mateřskou, budou vaše finanční jistoty ještě chabější. Jenomže i na tomto poli se dá mnohé udělat. Pro dítě se můžete mnoha zbytečností vzdát. Vážně potřebujete chodit každý měsíc ke kadeřníkovi, na nehty, jezdit na hory i na letní dovolenou u moře, potřebujete tu drahou kosmetiku, chodit každý víkend do kina a pátek co pátek řádit na diskotéce? Určitě nepotřebujete a u řady koníčků také zjistíte, že se s rodičovstvím zcela vylučují.

Možná váš partner neměl hezké dětství

Nemusí to být však pouze o penězích. Možná váš partner neměl až tak hezké dětství jako vy, a proto po dětech právě z tohoto důvodu netouží. Zkrátka nemusí v nich vidět tentýž smysl jako vy.

Nevnucujte mu rodičovství

Pokud chcete dítě se svým partnerem a s nikým jiným, i přestože se na to zatím ještě necítí, snažte se váš vztah posílit. Nebuďte dítětem posedlá a nevnucujte mu rodičovství při každé příležitosti, jinak pod nátlakem váš vztah dříve či později skončí. Za takových podmínek spíše však dříve. Dejte pauzu sobě, jemu i myšlenkám o dítěti. Oba se uklidníte a možná potom dojdete ke stejnému závěru, že dítě oba skutečně chcete.

Jak na plánování rodičovství? Využijte zkušenosti od objevu antikoncepce

Nesrovnávejte s ostatními

Nikdy se však nesnažte srovnávat s ostatními. Možná jste partnera vytáhla ven na grilovačku, kde vaši přátelé měli děti. Myslela jste si, že ho to chytne a dítě bude chtít. Byla jste nadšená, když si tam s malým Šimonem hrál na písku. Jenomže ono se to nestalo. Touhou po otcovství rozhodně nezahořel. Ba spíše naopak. Doma vám řekl Ještěže děti nemáme, měl jsem jich už plný zuby.

Možná vám rodičovství půjde

Bylo by bláhové myslet si, že ho to pouhým pozorováním rodin nadchne. A navíc se nemůžete srovnávat s vaší kamarádkou, sestrou, která má děti nebo jinými známými. Každý výchovu dětí zvládá jinak. Někdo hůře a někdo lépe. To, že vaší kamarádce děti přerostly přes hlavu, nemusí být pravdou pro vás. Třeba rodičovství budete zvládat na jedničku.

Každopádně nikoho do ničeho tlačit nemůžete, a to ani pro blaho budoucích generací.

Ohodnoťte tento článek:
4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Chci dítě, ale manžel ne. Co dělat, když se partner na rodičovství necítí?