Menu
WomanOnly
Sex a vztahy

Co dělat, když má manžel milenku. Je rozvod správné řešení?

Lucie Cermanová

Lucie Cermanová

24. 2. 2018

Představte si, že zjistíte, že váš manžel má milenku. Ano, tohle nikdy nechcete zjistit. Když už se to ale stane, je třeba k tomu přistupovat s chladnou hlavou a vše si dobře rozmyslet. Možná nic není úplně ztracené. Mělo by platit jediné. Nikdo by neměl příliš trpět. Neberte ohled jen na děti, ale i na sebe.

Manželství bývá vztahem jako na klouzačce. Někdy je skvěle, jindy hůř. Pokud se ale dozvíte, že máte ve vztahu konkurenci, najednou musíte řešit spoustu věcí. Jedná se o krátkou aférku nebo o dlouhodobý vztah?

Třetí ve dvojici

Z úst psychologů a vztahových koučů můžete slyšet uklidnění, že milenka vůbec nemusí zničit vaše manželství. I přestože váš muž nevěry odmítá, neznamená to, že jednoho dne, ho něco takového nepotká. Hormony jsou divoká věc a když se vzbouří, někdy se hůře kočírují. Může se jednat o krátkou aférku, kdy si manžel uvědomí, že tohle zkrátka nechce. Na vás pak je, zda tomu uvěříte a budete doufat, že takováhle zkušenost mu stačila nebo jestli si budete myslet, že se to může stát znovu. Pokud je to dlouhodobý vztah nebo několikátá aféra, zřejmě bude potřeba trochu razantnosti.

Manželství bez lásky může fungovat, musí mít ale pravidla!

Důležitý rozhovor

Promluvit si s partnerem v době, kdy má plnou hlavu milenky, nemusí být úplně snadné. Rozbouřené hormony dělají divy a člověk by mohl říci něco, co vůbec říct vlastně nechce. Řešením může být krátká odluka, kdy partnerovi dáte možnost si vše promyslet. Člověk si přitom uvědomí, co je pro něj důležité.

Chce to chladnou hlavu

Hlavně je potřeba vědět, že naprostou záruku vám nikdo nedá. Žádný kouč, psycholog ani váš manžel.

Je třeba si pečlivě rozmyslet, jaká je situace:

  • Jednalo se o krátkou aféru a nebude další?
  • Jde o dlouhodobý vztah?
  • Máte děti?
  • Podnikáte společně?
  • Máte velký majetek?
  • Máte dluhy?

Návštěva u kouče nebo psychologa vám také může pomoci si priority ujasnit, pokud to nedokážete sama. V případě majetku není od věci se poradit s právníkem. Je třeba vědět, na co má být člověk připraven a jaké pasti na něj případně čekají.

Důležitá je také osobnost milenky, s některou ženou se dá domluvit, jiná si jde tvrdě za svým cílem, bez ohledu na cokoliv. Když pak muž zjistí, s kým to vlastně udržuje vztah, může na to krutě doplatit.

Nebaví mě spát s manželem. 8 tipů, jak to vyřešit

Chci věřit

Pokud se člověk rozhodne, že ve vztahu hodlá pokračovat, je důležité, aby při každé možné příležitosti nevytahoval záležitost: milenka. Výčitky vztahu příliš neprospívají. Nezbytné je dát do pozoru ocelové nervy a veškerou vnitřní sílu. Pracovat na vztahu může pomoci, v případě potřeby, i manželský terapeut.

Pokud jsou ve hře děti, neměly by pocítit, že se něco děje, když jste se rozhodli ve vztahu pokračovat.

Dohoda o rozchodu

Pokud se manžel rozhodne, že manželství chce za každou cenu ukončit a odejít za jinou ženou, nejspíš nebudete mít jinou možnost, než se s tím vyrovnat. Pokud jste si o tom pořádně promluvili a on názor nezměnil, je důležité si ujasnit další postup a podmínky. Nezbytné je se i domluvit na péči o děti, pokud nějaké máte, a vyřešit další záležitosti. Doprošováním člověk ztrácí úctu druhého, proto to není úplně dobrá reakce. Může se stát, že přestože od vás manžel odejde, po čase se bude chtít vrátit, i když se nejprve rozhodl vše zpřetrhat. Pak je potřeba sebrat veškerou sílu a popřemýšlet, nakolik tomuto návratu člověk věří.

Když má člověk nezávislost, dobré vztahy v rodině a přátele a přitom nezanedbává vlastní aktivity, jsou to benefity, ze kterých může čerpat. Dodává mu to novou sílu a snadnější rozhodování.

Chci se rozvést, ale nemám kam jít

Pokud mají manželé děti, je důležité, aby oba mluvili podobně a neměl každý vlastní verzi, což často nebývá jednoduché. Děti jsou pak zmatené a těžko tuší, na kterou stranu se přiklonit.

Rozvod až poslední řešení

Rozvod by nejspíš měl být posledním řešením, pokud už není žádná další možnost. Pokud se ale s partnerem nedá komunikovat, je třeba vztah vyřešit, aby se ujasnila pravidla. Takový vztah je nebezpečný nejen na psychiku, kterou ničí, ale také na zdraví, s ohledem na pohlavní choroby (v případě více paralelních vztahů). Nehledě na finanční stránku. Muži občas své milenky sponzorují, je důležité, aby takovýto vztah nepřivedl vaši rodinu do finanční tísně.

Pokud je to muž, kterého neomámila nevěra jednou, ale už několikrát, těžko se stane, že se napraví. Aby si sebe člověk mohl vážit, je třeba nastavit pravidla, ideálně pomocí odborníků (psycholog, právník). V tomto případě by žena měla být tím, kdo pravidla určuje. Také ona si zaslouží žít podle svého. Při náročných situacích je třeba, aby v nich člověk nebyl sám. Někdy jsou vztahy natolik vyhrocené, že je přichází na řadu nejen sezení u psychologa, ale také léčba na zklidnění (za pomoci léků).

Některým vztahům prospívá, když si každý žije svůj život, a přitom setrvává v manželství. Pokud jsou v rodině děti, mohou být pro ně vedlejší vztahy velmi komplikované a mohly by s tím mít velké problémy.

Těžkou zkouškou si někdy člověk spoustu věcí uvědomí. Že má zázemí, o které nechce přijít. Že je příliš závislý na partnerovi a pokud se něco stane, zůstanou obrovské komplikace. Takovéto rozhodně nechtěné situace mohou člověka posílit. Uvědomí si vlastní sílu a schopnosti. Že dokáže věci, o kterých ani nesnil. Vzroste sebedůvěra.

Ať už se člověk rozhodne pro jakékoliv řešení – nový restart, přestávku nebo rozvod, mělo by být důkladně promyšlené. Člověk by se neměl cítit jako „v kleštích” a měl by si sebe vážit. Dlouhodobě nervově vypjaté situace nejsou právě příznivé pro zdraví vaše – ani vašeho okolí.

Ohodnoťte tento článek:
3,3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Co dělat, když má manžel milenku. Je rozvod správné řešení?