Menu
WomanOnly
Esoterika

Co znamená symbol pentagramu?

Pentagram je mocný symbol, který má svou historii a tradici. Co vlastně znamená a kde všude se s ním můžeme setkat?

Pentagram: bílá, nebo černá magie?

Pentagram, jak již název napovídá, je pětiúhlý útvar, který přirozeně vytváří hvězdici. V symbolice je ale rozhodující, jak je hvězda uspořádaná. Pokud připomíná rozkročenou a rozpaženou postavu člověka, jde o symbol bílé magie a mocné magické ochrany svého nositele, pokud je svým hlavním úhlem dole, připomíná spíše hlavu kozla. Tomuto útvaru se říká obrácený pentagram (Baphometova pečeť), který se zneužívá v černé magii. Bývá na něm ještě nápis Samael a Lilith, představující dva démony, padlého anděla Samaela a první Adamovu manželku Lilith.

První žena světa Lilith nechtěla ležet pod Adamem. Co se s ní stalo?

Podle starých okultních tradic představuje pentagram s bodem nahoru vládu Ducha nad hmotou a fyzickými prvky, kdežto převrácený pentagram představuje sestup Ducha do hmoty.

Pentakly v tarotu

Pentagram tvoří pravidelný pětiúhelník, který lze snadno nakreslit i jedním tahem. Pokud je navíc opatřen kruhem, označuje se jako pentakl. Pentakly mají svůj význam při výkladu tarotu, protože tvoří jedno ze čtyř základních rozdělení karet tzv. Malé Arkány. Synonymem pro pentakly v tarotu jsou například disky nebo mince. Pojí se s živlem země a představují hmotnou stránku života, stabilitu, jistotu a bezpečí.

Symbolický význam pentagramu

Podrobnější význam pentagramu a jeho symboliku lze vykládat různě. Klasický pentagram symbolizuje rozkročenou postavu člověka, který má rozpažené ruce. Jeho pět vrcholů představuje všechny čtyři končetiny s hlavou nahoře. Tento pentagram symbolizuje vysokou ochranu celého člověka, obzvláště pokud je ještě opatřen kruhem, který energii pentaklu uzavírá. Pentagram může představovat také pět živlů v tradiční čínské medicíně (oheň, voda, kov, země, dřevo) nebo pěti živlů, které používáme u nás (oheň, voda, země, vzduch a éter). V křesťanství zase zosobňuje postavu Ježíše Krista nebo poukazuje na pět Kristových ran.

Tarotové karty a jejich výklad. Jakou mají historii a nakolik jim můžeme věřit?

Pentagram ale může také představovat pět planet, pět různých směrů (vlevo, vpravo, nahoru, vpřed a vzad) nebo pět období života člověka (zrození, zrání, dospělost, stárnutí a smrt) nebo třeba také pět smyslů (chuť, čich, hmat, sluch a zrak). Dále lze pentagramu přisoudit magický význam čísla pět, s čímž si pohrával už první numerolog na světě, významný učenec, filozof a mág starověku Pythágorás a jeho stoupenci Pythagorejci. Jejich pentagram byl opatřen řeckými písmeny s konkrétní symbolikou.

Pentagram a hnutí Wicca

Pentagram byl v dávné historii nepochybně silným magickým symbolem, který si každé magické společenství opatřovalo svými vlastními symbolickými významy. V dnešní době je pentagram především symbolem novodobých čarodějnic hnutí Wicca.

Wicca je moderní čarodějnictví, které vychází ze spojení člověka s přírodou. Čarodějky nikomu neškodí

A co se týká jeho převráceného významu, někteří ezoterikové tvrdí, že pentagram je symbolem magie jako takové a jeho význam platí sám o sobě, bez toho, aniž by se zohledňoval jeho převrácený význam, což je v podstatě stejné, jako když někdo odmítá rozdělovat magii na černou či bílou.

Zdroje: wikipedie, learnsreligions.com

Ohodnoťte tento článek:
3,6
Právě čtete

Co znamená symbol pentagramu?