Menu
WomanOnly
Esoterika

Tarotové karty a jejich výklad. Jakou mají historii a nakolik jim můžeme věřit?

Taťána Kročková

Taťána Kročková

15. 11. 2021

Tarot je oblíbený vykládací systém, který nám přináší odpovědi na naše otázky již celá staletí. Tarotové karty vlastně mají svou poněkud utajenou historii a bývají spojovány s hracími kartami taroky. Kdo se v tarotech vyzná, může je žádat o pomoc i každý den. Tarotové karty ale hlavně využívají věštkyně a kartářky ke své práci, kterou však neuznává zrovna každý. Nakolik můžeme věřit samotným kartám, a nakolik lidem, kteří je vykládají? Jaká jsou pravidla pro výklad tarotu a jaké tarotové sady si lze pořídit?

Historie a základní význam tarotu

Jaká je tedy vlastně historie tarotu a co o něm víme? Uvádí se, že vykládací systém tarotu byl vytvořen okultisty ve 13. století. Pravý původ tarotu však není znám a vedou se o něm dohady. Nabízí se hned tři možnosti – je možné, že tarot vytvořili a používali již starověcí egyptští kněží, druhou variantou je původ spojován s kočovnými cikánskými kmeny a třetí možnost představuje i samotná bájná Atlantida. Z tarotu pak údajně vznikly hrací karty. Anebo tomu bylo naopak? To už asi nezjistíme, ale každopádně byly karty z hlediska křesťanství, ať už sloužily ke karbanu či k věštění, považovány za nástroj ďábla.

Kartářka Věra Kubištová Škochová však ve své knize Svět jasnozřivé kartomantie aneb řeč karet píše, že tarotové karty byly přímým poselstvím Boha lidstvu a že jsou v nich zakódovány všechny atributy vývoje lidství. Tarotové karty se více rozšířily přibližně od 18. a 19. století, ale jedna z prvních dochovaných zmínek o nich pochází ze středověké Francie z roku 1390. Nejstarší tarotové karty byly údajně věnovány v 16. století francouzskému králi Karlu VI.

Jak vykládat runy a umíte si vyrobit ochranný amulet?

Tarot má celkem 78 karet, kterým se také říká listy. Z toho 22 hlavních karet představuje takzvanou Velkou Arkánu (slovo arcanum znamená tajemství). Její význam se pojí s židovskou mystikou a kabalou, hermetismem i egyptskou mytologií. Jedná se o archetypy, které představují základní symboly v našich životech. Malá Arkána, kterou tvoří zbývajících 56 karet, pak představuje doplňující významy vytvářející celkovou mozaiku našeho světa. Malá Arkána je tvořena čtyřmi karetními barvami. Jsou to Poháry, Meče, Hole a Pentakly neboli Disky či Mince.

Co znamenají Poháry, Meče, Hole a Pentakly

Rozdělení tarotových karet do čtyř skupin pak představuje i rozdělení lidské společnosti. Historicky šlo o tradiční rozdělení středověké společnosti. Poháry představovaly duchovenstvo a církev, Meče šlechtu a vojsko, Hole rolnictvo a Mince obchodníky. Pojí se také se čtyřmi živly a odpovídají barvám v mariášových kartách. K Pohárům se váže vodní živel a srdce, Meče představují oheň a piky, Hole živel vzduch a káry a Pentakly kříže a zemský živel. Každá karta má svůj duchovní a symbolický význam, odpovídající numerologický i astrologický význam, a dokonce lze přiřadit i další aspekty, třeba kameny, rostliny, barvy, vůně, esence, kameny a tak dále.

Jak vybrat tarotové karty

Pokud uvažujete, že to s tarotem zkusíte, zaměřte se nejprve na to, jaké tarotové karty vás oslovují a kolik jim chcete věnovat času. Přece jen jde o složitý systém, kterému je potřeba se naučit, který je třeba ctít a také nesmí chybět dávka přirozeného nadání k vykládání karet a velké schopnosti intuice. Na trhu je celá řada nádherně ilustrovaných tarotových sad, které vás mohou okouzlit na první pohled. Tarot pro začátečníky představuje jednoduché a základní významy i obrázky, z nichž je již patrné, o co se jedná. Velice populární jsou například různé andělské tarotové karty a jiné andělské karty, které mají své pozitivní a motivační významy.

Vyberte si tarotové karty, které se vám líbí a ideálně si je nechte darovat. Darované karty prý mají největší moc. Pokud nechcete věřit všem pověrám, kupte si takové tarotové karty, které vás k sobě přitahují svou magickou silou a doma jim věnujte náležitou pozornost. Koupi tarotových karet můžete uskutečnit přes internet, anebo navštivte nějaký čarodějný krámek a nechte si poradit.

Jak vykládat z karet? Naučte se všechny metody

Nejstarší tarotové karty a slavní mágové

Za základní tarotové karty je považován často Rider Waite Tarot, který obsahuje všech 78 listů s původními významy a tradičními ilustracemi. Tyto tarotové karty pocházejí z roku 1909, ilustrovala je Pamela Colman Smith a byly ovlivněny okultistou Eliasem Levim (1810 – 1975). Další tradiční tarotovou sadou je Crowley Thoth tarot, který zase vytvořil okultista Aleister Crowley (1875 – 1947), který se považoval za Leviho inkarnaci.

Svou magickou i historickou hodnotu má také Golden Wirth Tarot, který vytvořil okultista a svobodný zednář Osvald Wirth (1860 – 1943) a který vycházel z tradičních marseillských karet. Zajímavý je například také Alchymistický tarot českého okultisty Josefa Loudy alias Theofana Abby (1901 – 1975), který vyšel až v roce 2018 – v omezeném nákladu. Karty ilustroval Martin Stejskal. Nelze vynechat ani Lasenicův tarot českého okultisty Petra Kohouta alias Pierra de Lasenice (1900 – 1944), který ilustroval Vladislav Kužel.

Oblíbené tarotové sady

Mezi nejznámější a oblíbené tarotové karty, které si lidé často kupují a používají je, patří například Osho Zen Tarot, Tarot keltských draků, Thoth Tarot, Andělské tarotové karty Doreen Virtue, Rider Waite Tarot, Egyptský tarot lásky, Tarot Anne Stokes a mnohé další.

Sibyla jako symbol věštkyně. Kolik jich vlastně bylo a máme je i v Česku?

Jak vykládat tarotové karty

Pravidla pro výklad tarotu se nijak neliší od pravidel výkladu jiných karet. Je třeba mít ke kartám úctu, souznít s nimi a dobře jim rozumět. Je v podstatě na vás, jaké vlastní rituály si vytvoříte. Někdo pracuje pouze z Velkou Arkánou, jiný již perfektně ovládá významy všech 78 karet. Je potřeba pochopit celý systém a souvztažnost k mnoha dalším symbolům, neboť je všechno je významově propojeno a všechno souvisí se vším. Karty jsou pro nás určitým vodítkem a umožňují uvědomit si spoustu toho, co navenek zůstává skryto. Jak se nakonec rozhodneme, záleží jen na nás. Karty neukazují to, co chceme a potřebujeme vědět, ale to, co je hluboko uloženo v našem podvědomí.

Tarotové karty nám říkají pravdu vždy, ale záleží na osobnosti a umění vykladače, nakolik jejich významu porozumí a jak ho zprostředkuje druhým. Tohle je vůbec nejtěžší část výkladu karet, nikoli samotné porozumění, ale interpretace.

Forerův efekt a sebenaplňující proroctví. Proč se najdeme v každém horoskopu?

Učebnice výkladu tarotu

Abychom se naučili vykládat tarotové karty, slouží k tomu různé učebnice výkladu tarotu, i když samozřejmě každá tarotová sada obsahuje i knihu s popisem významů karet a možnostmi výkladu dle pokynů tvůrce.

Mezi nejznámější a doporučované učebnice výkladu tarotu patří:

  • Věra Kubištová Škochová – Svět jasnozřivé kartomantie aneb Řeč Karet
  • Věra Kubištová Škochová – Zrcadlo okultismu aneb Využití tajných věd
  • Zuzana Antares – Sedmero věšteckých umění
  • Zuzana Antares – Učebnice výkladu Crowley tarotu
  • Zuzana Antares – Učebnice výkladu tarotu pro začátečníky a pokročilé
  • Angeles Arrien – Velká kniha Crowley tarotu

Ohodnoťte tento článek:
4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Tarotové karty a jejich výklad. Jakou mají historii a nakolik jim můžeme věřit?