Menu
WomanOnly
Škola vaření

Cukr moučka, nebo krystal? Jaká sladidla vybrat na vánoční pečení

Taťána Kročková

Taťána Kročková

15. 12. 2021

Není cukr jako cukr. Cukrů a alternativních sladidel existuje celá řada, od klasického moučkového či krystalového cukru, přes třtinový cukr, med, slad a melasu, umělá sladidla až po stévii nebo čekankový sirup. Dá se některý z těchto sladkých zázraků použít na pečení vánočního cukroví a jaký cukr na Vánoce vlastně nakoupit? Vítězí moučkový cukr, nebo cukr krystal či krupice?

Jaký je rozdíl mezi cukr krystal a cukr krupice?

V prvé řadě se nabízí otázka, jaký cukr použít při pečení klasického vánočního cukroví. Tak nějak víme, že vanilkové rohlíčky se balí do moučkového cukru, ale jaký cukr použít do těsta? Raději krupici nebo krystal? Cukr krupice nebo cukr písek, jak se mu také říká, se od cukru krystalu liší velikostí cukrových zrnek. Podle legislativy musí mít alespoň 70 % zrnek velikost 0,4–1,00 mm u cukru krystalu, u cukru krupice je to samozřejmě menší velikost, a to 0,16–0,63 mm.

Pokud nechcete, aby vám cukr krystal křupal mezi zuby, raději si jej nechte rozpustit v kávě, čaji, anebo takových receptech, v nichž je dostatek tekutiny, například teplého mléka. Jinak je mnohem praktičtější použít cukr krupice, který se hodí takřka do veškerého pečiva, od koláčů, bábovek, vánoček, perníků až po většinu vánočního cukroví. Pokud je však potřeba, aby bylo cukroví jemné, určitě použijte cukr moučka.

Jak si vyrobit perníkové koření a proč bychom ho měli používat

Je cukr moučka zdravý a existuje i cukr moučka ze třtinového cukru?

Cukr moučka se hodí pro použití do jemného vánočního cukroví, pro výrobu marcipánu a cukrových polev nebo k obalování mnoha druhů vánočního cukroví, například vanilkových rohlíčků či třeba k posypání vánočky, bábovky a koláčů. Jeho jemnost je zaručena tím, že je zcela rozemletý na jemný prášek. Podle směrnic má mít minimálně 90 % cukrových zrnek o velikosti 0,16 až 0, 31 mm. Zde však vyvstává trochu problém – cukr může začít snadno hrudkovatět a není vůbec odolný proti vlhkosti. Proto ještě obsahuje navíc protihrudkující látky, nejčastěji jsou to škroby. Samozřejmě je vždy lepší se jakýmkoli přídavným látkám vyhnout.

Jak vyrobit doma pravý marcipán. Je mnohem zdravější, než ten falešný!

Cukr moučka není zdravější, a ani méně zdravý, než jakýkoliv jiný bílý cukr, jen u něj hrozí, že jej spotřebujeme o mnoho více než cukru krystalu či krupice. Sladivost je samozřejmě stejná, ale cukr moučka nám více chutná, často do něj obalujeme cukroví a děláme z něj polevy, je ho ve výsledku při použití i větší množství, než cukru krystalu, který si nechceme drtit mezi zuby. V tomto je cukr moučka poněkud zrádný.

Je dobré zmínit, že existuje také cukr moučka ze třtinového cukru. Tento zcela rozemletý třtinový cukr je tmavší barvy a má vynikající lehce karamelovou chuť díky malému obsahu melasy. Opět pozor na jeho množství – pořád je to cukr, sacharóza.

Bílý cukr, či hnědý?

Pokud jste zvyklí používat v kuchyni raději hnědý melasový cukr, proč ne? Použijte ho i na pečení vánočního cukroví. I třtinový melasový cukr může být velmi jemný, navíc obsahuje i nějaké ty vitamíny a minerály a má příjemnou karamelovou chuť. Volte cukr s vysokým obsahem melasy, například Muscovado. Počítejte ale s tím, že cukroví bude mít tmavší barvu. Pokud ale použijete i kakao, rozdíl ve vzhledu nepoznáte.

Vše o sacharidech: Jak nahradit cukr? Je lepší med, melasa, čekankový či rýžový sirup?

Tmavý melasový cukr je samozřejmě také cenově dražší, nejdražší je třtinový cukr moučka. U bílého cukru je cena standardní – a cukr moučka bývá vždy o něco dražší. Na pečení můžete třeba použít i vyloženě melasu, ale cukroví bude hodně tmavé a právem se obávejte, že úplně každému asi zrovna chutnat nebude.

Hodí se na pečení i med nebo slad?

Jinou věcí je použít na pečení vánočního cukroví něco jiného než sacharózu, tedy cukr. Tato přírodní sladidla, která nejčastěji obsahují fruktózu, glukózu nebo maltózu, jsou však v tekuté či medovité formě. A to je někdy k používání do cukroví velmi nepraktické, navíc si nemůžeme být jistí ani dávkováním. Pokud je v receptu med, použijte ho dle předpisu. Nejčastěji se med rozpouští s máslem nebo se dává do teplého mléka. Je obvykle součástí medových perníčků a perníků vůbec. Dá se ale i vyrobit medový marcipán nebo se medem dají krásně slepovat nepečené kuličky.

Med (například u alergiků) můžete zkusit nahradit i obilným sladem, oblíbený je například rýžový sirup, který má zcela neutrální chuť. S dávkováním medu nebo sirupů do pečiva ale opatrně a raději přesně dle receptu. Zatímco med má ještě poměrně vysokou sladivost, slady a sirupy, například rýžový sirup jsou samostatně velmi sladké a lepí se na patro, ovšem v pečivu jejich přítomnost takřka vůbec nepoznáte. Poslední dobou se velice používá oblíbený čekankový sirup, který je vhodný i pro diabetiky.

Vánoční cukroví pro diabetiky. Jaké sladidlo použít?

Vánoční cukroví může být i bez cukru. Málo sladké, zdravé, takové, po kterém se netloustne, anebo vhodné pro diabetiky. S cukrem se to obecně hodně přehání, takže pokud jste zastánci zdravé výživy a chcete vyzkoušet doma něco takového, směle do toho. Lze sladit jak medem, tak obilnými sirupy, čekankovým sirupem, kokosovým cukrem nebo čistě jen melasou. Možností je spousta, klidně vyzkoušejte i stévii. Ta bývá k dostání jako tekutý roztok nebo prášek. Vždy ale přesně dodržujte dávkování.

Čekankový sirup je novinka pro diabetiky. V čem je prospěšný?

Umělá sladidla rozhodně nezkoušejte. Na pečení se vůbec nehodí, navíc se nepovažují za příliš zdravá.

A jak je to s vanilkovým cukrem?

Bez vanilkového cukru si jen těžko dokážeme představit Vánoce. Pozor však na jeden zásadní rozdíl mezi vanilkovým a vanilinovým cukrem. Zatímco vanilkový cukr je cukr písek smíchaný s pomletou pravou vanilkou, takže v něm najdeme spoustu černých zrníček a je proslulý svou charakteristikou a velmi příjemnou vůní, vanilinový cukr je jen obyčejný bílý cukr s aroma vanilky. Ten vanilku tedy, jak se říká, neviděl ani z rychlíku a ani jeho vůně se vůni pravé vanilky nevyrovná. Kupte si raději pravou vanilku, i když je poněkud dražší, rozhodně se taková koupě vyplatí!

Recept na domácí vanilkový cukr. Je skvělý a jednoduchý na přípravu

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Cukr moučka, nebo krystal? Jaká sladidla vybrat na vánoční pečení