Menu
WomanOnly
Sex a vztahy

Demisexualita. Láska povznesená na vyšší úroveň?

Redakce

Redakce

29. 11. 2017

Sex je náš, dělá dobře mně i tobě aneb jak se zpívá v jedné proslavené písni. Co však znamená demisexualita? Kdo je po odborné stránce považován za demisexuála?

I když v dnešní době by se mohlo zdát, že na mysl každého z nás vyvstane myšlenka na sex. Není tomu tak ovšem u každého. Jsou tací, kteří lásku po fyzické stránce jsou schopni přijmout po určité době. Po jaké a proč?

Prioritou aneb na prvním místě jsou emoce

Pro demisexuála není prvotním ukazatelem vzhled protějšku. Prvořadé je sblížení a poznání se více, nejen prostřednictvím několika schůzek. Nejdůležitější je pro ně vybudování silného a pevného citového pouta. Demisexuál preferuje osobnost a její charakter. Právě vlastnosti a duše protějšku neboli vnitřní krása je pro demisexuály vzrušující. Ale to vyžaduje delší dobu. Charakter člověka nelze poznat během prvního ani třetího rande.

Kam jít na rande: buďte originální a zapomeňte na stereotyp

Demisexualita není nijak založena na víře či náboženství. Pouhým faktem je, že demisexuály přitahuje i po fyzické stránce hluboké citové pouto k osobnosti. Vše je na základě emocionálního spojení neboli kontaktu. Demisexuál pocítí sexuální atraktivitu protějšku až po vybudování silného citového pouta.

Láska až na druhý pohled

Demisexualita vycházející ze slova latinského původu demi, tj. půl. Což znamená, že pro demisexuály primární je vzrušení se city, ne fyzicky. I když se demisexuál potká s potenciálním partnerem, bývá tam jistý stupeň v rámci fyzické přitažlivosti, avšak nejedná se nikdy o sexuální přitažlivost.

U demisexuality zcela jako první přichází přátelství, sounáležitost. Sexuální přitažlivost je až na druhém místě. Zkrátka není počáteční hnací fyzickou silou. Pro demisexuála zamilovanost na první pohled či hned po prvním rande je zcela nereálné. Ba naopak, jestliže někdo by mohl na první schůzce dát najevo sexuální přitažlivost, zcela se tak tento člověk demisexuálovi doslova znechutí.

Na základě hypotetického vzoru tak demisexuál nezažívá primární sexuální přitažlivost, ale sekundární. Sekundární vazba vyplývá v podobě romantického stavu. Vzhledem k tomu, že u demisexuality primárním faktorem není vzhled ani vnější krása, tudíž je zde eliminace primární přitažlivosti. Nicméně i tyto sekundární elementy mohou mít vliv na romantickou přitažlivost stejně jako u ostatních jedinců populace.

Pohlaví ani sexuální orientace není důležitá

Demisexuálem může být jak heterosexuál i homosexuál. Sexuální orientace zde není podstatná. Nejde ani o pohlaví, ale o daný přístup k danému vztahu. Jednoduše by se dalo konstatovat, že se jedná o přátelství, ze kterého vznikne hluboký vztah, jenž nepostrádá vše, co ke vztahu náleží, tj. vášeň, fyzickou přitažlivost i sex. I když lepší a výstižnější výraz pro demisexuála než sex je milování.

Co způsobuje silnou fyzickou přitažlivost mezi lidmi

Demisexuála nevzruší vzhled neboli fyzická krása

Demisexuála zaujme nejen vzájemné porozumění a vybudování hlubokého vztahu. Pro ženy demisexuál je takovým vysněným princem, který má sex pouze se svou vyvolenou. Přestože u demisexuality trvá čas a především potřeba nejprve hlubokého a citového přátelského vztahu, pakliže dojde na sex, jsou demisexuálové velmi náruživí stejně jako každý jiný jedinec.

Demisexualita aneb návrat do minulosti

Pokud se nad demisexualitou zamyslíme více, zjistíme, že se nejedná o nic nového, jen je jistým návratem do doby, kdy sex patřil až do manželského svazku. Možná se může jevit jako něco velmi staromódního. Je však zcela individuální záležitostí, jestliže někdo podlehne libidu a vášni na první, druhé schůzce nebo až po delším časovém intervalu, který může být v podobě i několika měsíců.

8 znamení, že je to tentokrát ta pravá láska

Demisexualita zkrátka byla, je a bude. Jen nebyla dříve konkrétně definována. Nedá se ani zjistit, kolik procent tvoří demisexuálové. Dle odborníků jich údajně není málo. Především u žen je tento způsob chování častější, aniž by věděly, že se jedná o demisexualitu. A naopak pro některé muže se mohou tyto ženy jevit jako asexuálky, avšak nezaměňovat asexuála za demisexuála.

Ohodnoťte tento článek:
4,2
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Demisexualita. Láska povznesená na vyšší úroveň?