Menu
WomanOnly
Sex a vztahy

Deprese jako odpověď na nedostatek soukromí. Nepřehlédněte první projevy

Depresivní a úzkostné stavy trápí stále více lidí. A není se čemu divit, když fenoménem dnešní doby je maximální nasazení v práci, doma i partnerském životě.

Dostane vás deprese? Záleží na dědičnosti i životním stylu

Deprese nikdy nevznikne jen tak. K jejímu plnému rozvinutí jsou potřeba určité dispozice, většinou dědičné. Jakmile po svých rodičích či prarodičích dispozici zdědíte, často stačí souhra několika málo spouštěčů a deprese je na světě. Kromě genů bývá na vině i nezdravý životní styl spojený se špatnou životosprávou, dlouhodobým stresem a absencí odpočinku.

Hlavní příčiny deprese:

  • stres
  • silný emotivní zážitek
  • užívání některých léků (např. kortikoidy, hormonální antikoncepce)
  • konzumace alkoholu nebo drog
  • nezdravý životní styl
  • dlouhodobá nespokojenost
  • nedostatek spánku
  • vysoký krevní tlak

Příznaky deprese: Duševní onemocnění odhalí jednoduchý test

Deprese v pubertě i přechodu

Vaši náladu ovlivňují mimo jiné i pravidelné výkyvy v činnosti žláz s vnitřní sekrecí. Proto se deprese začíná objevovat nejčastěji v období puberty, kojení, klimakteria nebo během menstruačního krvácení.

Úzkostné stavy může vyvolat i nedostatek soukromí

Moderní doba si žádá podávání maximálních výkonů v zaměstnání i mimo něj. Vše začíná už v dětství, kdy nás školní systém nutí k honbě za dobrými známkami. S jejich pomocí nás pak učitelé srovnávají s ostatními spolužáky a rozdělují do jednotlivých škatulek. V dospělosti musíme denně docházet do práce, plnit nastavené plány, starat se o děti i domácnost. Tlak, který na nás působí ze všech stran, s sebou často nese dlouhodobý stres, který se ještě zhoršuje v kritických obdobích života. Ke stresu dochází i v případě nedostatku soukromí, který na nás doléhá stále častěji.

Jak na deprese a úzkost pomocí cvičení? Tato metoda prokazatelně funguje

Nikdy nejsme sami

Pracujete v tzv. open space, o který se dělíte s desítkami kolegů? Řešíte denně několik schůzek, do práce i z práce jezdíte městskou hromadnou dopravou a nakupujete v přeplněných supermarketech? K tomu se snažíte i přes nedostatek času pravidelně stýkat s přáteli i rodinou a doma po příchodu z práce stále něco řešíte s partnerem, partnerkou či dětmi? Hektickým dnům se nikdo z nás nevyhne. Neměly by však převažovat nad těmi klidnějšími.

Dopřejte si denně chvíli o samotě

Ačkoliv je kontakt s ostatním lidmi důležitý, základem je naučit se trávit čas o samotě. Být pouze sám se sebou je naprostý základ, který dokáže vyřešit spoustu problémů i psychických potíží. Nezáleží na tom, zda jste introvert nebo extravert. Samota vám přinese rovnováhu, pomůže přiblížit se sobě samému, naslouchat vnitřním pocitům a zklidnit mysl. Díky času strávenému bez dalších lidí se budete moci dokonale uvolnit, hodit stres za hlavu a užívat si chvíle klidu a pohody. Je na vás, čemu se o samotě budete věnovat. Meditujte, čtěte si knihu, zajděte si na procházku do lesa nebo se věnujte klidnému cvičení jógy.

3 bylinky na nervy, které vás zbaví jarní deprese

Deprese nedostane šanci

Ve chvílích, které trávíte o samotě, získáte čas na přemýšlení o lidech, kteří vás obklopují. Zaslouží si vaši pozornost nebo jsou to energetičtí upíři, manipulátoři, závistivci nebo citoví vyděrači? Jakmile pochopíte, kdo jsou lidé, kteří vám dělají dennodenně společnost, bude pro ně daleko složitější vám ublížit. Získáte potřebný nadhled, lepší ochranu před vnějším světem a moc nad sebou samými. Díky času, který věnujte pouze sami sobě, si navíc uvědomíte, po čem skutečně toužíte. Do realizace svých snů se pak můžete pustit sami nebo třeba s partnerem či rodinou. Pokud si budete plnit své sny, obohatíte svůj život a získáte pocit vnitřního štěstí.

Ohodnoťte tento článek:
4,2
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Deprese jako odpověď na nedostatek soukromí. Nepřehlédněte první projevy