×
WomanOnly

Deprese jako odpověď na nedostatek soukromí. Nepřehlédněte první projevy

Deprese a nedostatek soukromí

Depresivní a úzkostné stavy trápí stále více lidí. A není se čemu divit, když fenoménem dnešní doby je maximální nasazení v práci, doma i partnerském životě.

Dostane vás deprese? Záleží na dědičnosti i životním stylu

Deprese nikdy nevznikne jen tak. K jejímu plnému rozvinutí jsou potřeba určité dispozice, většinou dědičné. Jakmile po svých rodičích či prarodičích dispozici zdědíte, často stačí souhra několika málo spouštěčů a deprese je na světě. Kromě genů bývá na vině i nezdravý životní styl spojený se špatnou životosprávou, dlouhodobým stresem a absencí odpočinku.

Hlavní příčiny deprese:

 • stres
 • silný emotivní zážitek
 • užívání některých léků (např. kortikoidy, hormonální antikoncepce)
 • konzumace alkoholu nebo drog
 • nezdravý životní styl
 • dlouhodobá nespokojenost
 • nedostatek spánku
 • vysoký krevní tlak

Příznaky deprese: Duševní onemocnění odhalí jednoduchý test

Deprese v pubertě i přechodu

Vaši náladu ovlivňují mimo jiné i pravidelné výkyvy v činnosti žláz s vnitřní sekrecí. Proto se deprese začíná objevovat nejčastěji v období puberty, kojení, klimakteria nebo během menstruačního krvácení.

Úzkostné stavy může vyvolat i nedostatek soukromí

Moderní doba si žádá podávání maximálních výkonů v zaměstnání i mimo něj. Vše začíná už v dětství, kdy nás školní systém nutí k honbě za dobrými známkami. S jejich pomocí nás pak učitelé srovnávají s ostatními spolužáky a rozdělují do jednotlivých škatulek. V dospělosti musíme denně docházet do práce, plnit nastavené plány, starat se o děti i domácnost. Tlak, který na nás působí ze všech stran, s sebou často nese dlouhodobý stres, který se ještě zhoršuje v kritických obdobích života. Ke stresu dochází i v případě nedostatku soukromí, který na nás doléhá stále častěji.

Nikdy nejsme sami

Pracujete v tzv. open space, o který se dělíte s desítkami kolegů? Řešíte denně několik schůzek, do práce i z práce jezdíte městskou hromadnou dopravou a nakupujete v přeplněných supermarketech? K tomu se snažíte i přes nedostatek času pravidelně stýkat s přáteli i rodinou a doma po příchodu z práce stále něco řešíte s partnerem, partnerkou či dětmi? Hektickým dnům se nikdo z nás nevyhne. Neměly by však převažovat nad těmi klidnějšími.

Jak na deprese a úzkost pomocí cvičení? Tato metoda prokazatelně funguje

Dopřejte si denně chvíli o samotě

Ačkoliv je kontakt s ostatním lidmi důležitý, základem je naučit se trávit čas o samotě. Být pouze sám se sebou je naprostý základ, který dokáže vyřešit spoustu problémů i psychických potíží. Nezáleží na tom, zda jste introvert nebo extravert. Samota vám přinese rovnováhu, pomůže přiblížit se sobě samému, naslouchat vnitřním pocitům a zklidnit mysl. Díky času strávenému bez dalších lidí se budete moci dokonale uvolnit, hodit stres za hlavu a užívat si chvíle klidu a pohody. Je na vás, čemu se o samotě budete věnovat. Meditujte, čtěte si knihu, zajděte si na procházku do lesa nebo se věnujte klidnému cvičení jógy.

3 bylinky na nervy, které vás zbaví jarní deprese

Deprese nedostane šanci

Ve chvílích, které trávíte o samotě, získáte čas na přemýšlení o lidech, kteří vás obklopují. Zaslouží si vaši pozornost nebo jsou to energetičtí upíři, manipulátoři, závistivci nebo citoví vyděrači? Jakmile pochopíte, kdo jsou lidé, kteří vám dělají dennodenně společnost, bude pro ně daleko složitější vám ublížit. Získáte potřebný nadhled, lepší ochranu před vnějším světem a moc nad sebou samými. Díky času, který věnujte pouze sami sobě, si navíc uvědomíte, po čem skutečně toužíte. Do realizace svých snů se pak můžete pustit sami nebo třeba s partnerem či rodinou. Pokud si budete plnit své sny, obohatíte svůj život a získáte pocit vnitřního štěstí.6 Komentáře Deprese jako odpověď na nedostatek soukromí. Nepřehlédněte první projevy

 1. Jsou ženy hlavně singl a rozvedené či vdovy, celý život pracují a stále mají depresi z přepracování, že jsou samy a vše si musí udělat samy, postrádají lásku a pozornost blízkých, nemají se s kým podělit o pocitech štěstí atd. Samozřejmě, že jsou ve dnech menzesu unavené a potřebují být samy. Článek je tendenční ve smysli – buď sama (sám), deprase zmizí…. Univerzální rada být sám z depresí nevede, co si to namlouváte.Východiskem z depresí mohou být různé meditační a duševní techniky, jejichž poctivé cvičení stres dovedou podstatně eliminovat. Ale snaha namlouvat si budu sama – stres zmizí je moc primitivní.Být positivní, snažit se naučit mozek vypouštět negativní tendence je dlouhá cesta a chce trpělivost. Když se chce – všechno jde (podle přístuu a víře v úspěch toho co děláme).

 2. Dá se s tím souhlasit ale jak je velmi nepříjemná nepíšete. mě již 3 roky bolí hrozně hlava, špatně se mi dýchá, mám pocit na zvracení, motá se mi hlava, mám silné bolesti v uších a velmi nesnesitelné bolesti na hrudi. Bylo mi řečeno že jsou to potlačené emoce které se projevují psychosomaticky, rozum funguje normálně, mohu mluvit anglicky či jinak, ale rozumem si s tím nevím rady, cítím únavu a nejradši bych umřel, je to utrpení !!!! Jak s tím žít aby mi bylo dobře!!! Nic mě nebaví, musím se přemáhat. Také se doma nemohu vykřičet nebo se vyspívat, v lese mi to připadá divné a nějakou soukromou místnost nemám.

 3. Plně souhlasím a děkuji za tento postoj a názor- málo pozornosti se, dle mého,věnuje řešení problémů zaměřením se na chvíle o samotě se zklidněním mysli a obnovením sil. Samota se podceňuje(léčivá a cílená..)

 4. Se všemi body lze jedině souhlasit. Ale jeden ještě chybí: člověk žijící v paneláku nemá možnost být “sám”, protože i když je doma sám, slyší od všech sousedů hluk (psy, děti, hudbu, hádky, atd…). Když může vypadnout někam do přírody, je to skvělé, tam má šanci se “vypnout”. Ale když pracuje do večera a pak nemá klid třeba až do půlnoci, ráno musí brzy vstávat, pak má na problém zaděláno. Bezohledných “svobodných” lidí, kteří znají svá “práva”, ale povinnosti ne, je bohužel čím dál víc, a mají dojem, že oni si doma mohou dělat co chtějí i na úkor ostatních, nějaký domovní řád je nezajímá…

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*