Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Příznaky deprese: Duševní onemocnění odhalí jednoduchý test

Redakce

Redakce

23. 6. 2018

Špatnou náladu, únavu, nechuť k jakékoli činnosti a sebekritiku zná jistě každá z nás. Kdy jde jen o dočasné rozladění, a kdy již o nebezpečnou poruchu? To se těžko určuje. Jaké jsou příznaky deprese?

O depresi

Deprese je vážné psychické onemocnění, které se nejčastěji projevuje tzv. patologickým smutkem, který často nemá příčinu. Na vzniku deprese se přitom podílí mnoho faktorů, od vnějších po vnitřní predispozice. Moderní psychiatrie v dnešní době rozlišuje několik forem deprese, které se liší stupněm obtíží.

Deprese a blízcí

Člověk trpící depresí si svou nemoc dost často neuvědomuje, důležitou roli hrají tedy jeho blízcí, na kterých je, aby včas rozpoznali příznaky. Jak tedy poznat, že někdo z vašeho okolí trpí touto poruchou? Existuje hned několik varovných signálů. Zpozornět byste měli, pokud si všimnete alespoň dvou.

Varovné signály

Tím prvním je špatná nálada, která trvá přes dva týdny z nějakého malicherného důvodu. Aktivity, které dříve přinášely radost a potěšení, nyní nevyvolávají žádné pozitivní emoce.

K tomu se přidává pokles energie, což se projevuje i při naprosto jednoduchých a běžných činnostech. Intenzivní příprava na zkoušku najednou nepřichází v úvahu, v práci takto nemocný člověk nepodává dobré výkony. Když už se do něčeho pustí, trvá mu to obvykle mnohem déle, často svoji činnost nedokončí, protože mu zkrátka dojdou síly.

Typické jsou pocity viny, selhání a neschopnosti. Sebevědomí je na nule, člověk je přesvědčen o své vlastní zbytečnosti, neustále trpí výčitkami, přestože k tomu nemá objektivní důvod. Někdy se objevují také problémy se  spánkem, pamětí či s příjmem potravy.

Jak na deprese a úzkost pomocí cvičení? Tato metoda prokazatelně funguje

Příznaky deprese

Mezi příznaky deprese proto patří:

  • smutek a beznaděj
  • chybění motivace
  • úzkost, výčitky a osamocení
  • neschopnost cítit radost
  • stažení ze společenského života
  • únava, někdy naopak agrese
  • zhoršení pozornosti a soustředění.

U každého člověka se deprese projevuje trochu jiným způsobem. Někdo může být skleslý a neaktivní, jiný naopak vykazuje zvýšenou podrážděnost.

Příznaky deprese u žen a u mužů

Rozdílné projevy se mohou vyskytovat i v rámci obou pohlaví. Problémem můžu je především podceňování deprese a oddalování návštěvy odborníka.

Podle výzkumů se navíc u mužů s depresí častěji objevuje užívání drog a tlumení nemoci alkoholem. Také se u nich více vyskytuje varianta agresivního chování s rizikovými sklony (např. hazardní nebo promiskuitní chování). Objevit se může i naopak pokles chuti k sexu.

U žen se naopak častěji vyskytuje smutek, beznaděj a únava.

3 bylinky na nervy, které vás zbaví jarní deprese

Fyzické příznaky deprese

Deprese se nemusí projevovat pouze změnami v chování, ale pocítíme to i na těle. U lidí trpících depresí se často objevují bolesti zad a hlavy, nechutenství nebo naopak přejídání a problémy se spánkem. Někdy mohou dokonce cítit tlak na hrudi.

Příznaky deprese – test

Psychotestů, které odhalují depresi je několik. V ordinacích se běžně používá Beckova škála, v některých zase Derogatisova depresivní škála, kterou u nás propaguje doktor Honzák. Existuje také Zungova škála.

Testy můžete volně nalézt na internetu, ale i tak je třeba mít na paměti, že nejdůležitější a nejvíce vypovídající se vyšetření odborníkem. Až teprve ten určí, jestli opravdu trpíte depresí anebo máte jen přechodné těžké období.

Poporodní deprese nesmí být tabu. Nebojte se zajít k lékaři

Co dělat při podezření?

Pokud tedy pozorujete některé z těchto příznaků na sobě nebo na někom jiném, neměli byste příliš váhat s návštěvou odborníka. Pomoc při depresi je nevyhnutelná a potřebná. Uvidíte, že se vše postupně zlepší.

Deprese je nemoc jako každá jiná, přestože si ji někteří lidé špatně vykládají jako obyčejnou lenost a mají tendenci ji bagatelizovat. Je to ale velký hazard, protože neléčená deprese může vést až k sebevraždě. Nesuďte proto člověka s depresí. Mozek je tajemná struktura, která ovládá mnohé.

Neodkládejte návštěvu odborníka, jde vám o život!

Léčba deprese

Deprese je psychická porucha, která je léčena antidepresivy a současně také psychoterapií. Rozsah léčby a její náplň rozhodne lékař až po pečlivém vyšetření.

Těžká deprese s psychotickými příznaky

Zvláštní formou deprese je těžká deprese s psychotickými příznaky. V takovém případě se k depresi přidávají ještě poruchy myšlení nebo vnímání, které známe především od schizofreniků. Může docházet k pokřivení reality, bludům či halucinacím.

Ohodnoťte tento článek:
3,4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Příznaky deprese: Duševní onemocnění odhalí jednoduchý test