Menu
WomanOnly
Snář

Duchové ve snech – proč se nám ve snech zdá o zemřelých?

Taťána Kročková

Taťána Kročková

15. 11. 2019

Neexistuje snad člověk, kterému by se alespoň jednou za život nezjevil ve snu nějaký duch. Ať zcela neznámá průsvitná postava, anebo třeba příbuzný, který již není mezi námi. Proč se nám zdá o zemřelých, umírání a smrti? Co vlastně tato symbolika ve snu znamená? Máme se bát, anebo se mrtví jen přicházejí s námi rozloučit?

Sex a smrt mají k sobě blízko

Říká se, že v ponurých listopadových dnech odchází na věčnost spousta lidí. Toto období se vyznačuje otevřenou pomyslnou bránou smrti, protože mu vládne znamení štíra, které má ke smrti, ale také k sexu, blízko. Nemusíme rozumět astrologii, abychom si to sami neuvědomovali. Slavíme Svátek Všech svatých neboli Dušičky a mnozí z nás mají v oblibě i Halloween. Čím více na naše zemřelé myslíme, tím více se nám objevují ve snech. V tomto období si je nejen připomínáme, ale také se loučíme s těmi, kteří se chystají odejít.

Období štíra bývá spojeno se vším temným, ponurým, magickým a mystickým. Kromě smrti jako takové ale představuje i silnou sexualitu, a to také v tom vyšším smyslu. Sex a smrt však mají k sobě velmi blízko. Smrt a zrození jsou věčným koloběhem života a jedno bez druhého nemohou existovat. Jejich význam i symbolika jsou pro nás nesmírně důležité.

Nejčastější sny. O čem se lidem nejvíce zdá?

Komunikace s duchy

Duchové ve snu se mohou samozřejmě objevovat kdykoliv. To, jak vnímáme zemřelého, se může individuálně lišit. Nejčastější způsob k navázání komunikace s mrtvými probíhá ve stavu změněného vědomí – tedy ve spánku. Je ale obtížné rozpoznat, co nám vlastně sny o zemřelých mají sdělit. Naše zesnulé příbuzné obvykle vnímáme v takové podobě, v jaké jsme je znali. Obvyklé je to, že se nám zjevují podstatně mladší, krásnější a plní vitální síly. Často je můžeme vidět spokojené, šťastné a usměvavé.

Komunikace ve snech obvykle probíhá telepaticky. Někdy jsou nám i sděleny takové informace, které po probuzení zapomínáme. Důvodem je to, že ve snech se mění naše vnímání a po probuzení přecházíme do jiné reality, ve které bychom danému sdělení nerozuměli, anebo je zkrátka vůbec nemáme vědět.

Zemřelý příbuzný ve snu

Ve snech si také často vůbec neuvědomujeme, že je dotyčný, se kterým si povídáme, dávno po smrti. Vše zkrátka vnímáme jinak. Je to určitě i proto, abychom se nebáli a byli více přirození, otevření. Není to tak ovšem ve všech případech, v některých typech snů to víme, přesto ale necítíme strach a nemáme problém se s duchem kontaktovat.

V prvním případě k poznání, že jsme viděli ducha, přichází až po probuzení, protože tehdy začínáme zapojovat své racionální myšlení a uvědomujeme si, že náš příbuzný, se kterým jsme ještě před chvíli hovořili, již není mezi námi. Obvykle máme jen nejasnou představu o snovém ději a vůbec tedy nechápeme, proč se nám příbuzný zjevil.Tehdy se dostavuje přirozený strach a otázky, které plodí naše mysl. Pídíme se po tom, co to vlastně může znamenat.

Keltský horoskop. V čem nás může obohatit?

Co znamená vidět ducha ve snu?

Často si pokládáme tyto otázky: Přišla mi babička oznámit, že někdo z rodiny zemře? Znamená to, že brzy zemřu a už si pro mě přišli? Co se mi snažil sdělit zemřelý bratr? Co když maminka nemá po smrti klid? Hrozí rodině nějaké neštěstí? Někdy totiž můžeme zažít i takzvanou noční můru nebo nepříjemný sen s našimi mrtvými. O to větší strach až děs nás pronásleduje po probuzení.

Ve většině případů se ale duchové ve snech objevují proto, že na ně myslíme, vzpomínáme a naše podvědomí má tyto osoby zafixované i s nějakými konkrétními událostmi a vjemy. Když se blíží výročí smrti daného člověka, je možné, že se nám objeví ve snu, protože jsme v minulosti v tomto období prožívali silné emoce ve spojení s jeho odchodem.

Někdy se nám také ve snech přehrává děj, který nám umožňuje se s odchodem blízkého člověka vyrovnat. Například prostřednictvím snu prožijeme událost, která vedla ke smrti blízké osoby jinak. Tyto sny se často mohou opakovat, někdy i s neustále se pozměňujícím dějem. A to tak dlouho, dokud se naše zraněné srdce nevyléčí a nedojde ke smíření s realitou, anebo třeba také k odpuštění.

Když zemřelý nemá klid

Někdy nás příbuzní kontaktují prostřednictvím snů i záměrně, protože nemají dosud klid, anebo se nám pokoušejí něco sdělit. Tyto sny bývají pro nás zpřístupňovány takovou formou, která je pro nás přijatelná a srozumitelná. Dokud nedojde k pochopení, ke změně, anebo k pomoci, mohou se sny často opakovat. Důležité je, abychom se s nimi naučili pracovat, nebáli se a pokládali jasné otázky v rámci komunikace s druhou stranou.

Duchové ale mohou vyjadřovat i jistou symboliku, anebo se nám mohou zjevovat duchové naprosto osob, a to v takové podobě, že je nám jasné, s kým máme tu čest. Ne vždy je tento kontakt bezpečný, ale nemusíme se obávat, ve většině případů nás chrání naše přirozené obranné mechanismy.

Výklad snů: Ve snu je mi partner nevěrný

Spánková paralýza útočí

Velice nepříjemné zážitky, kdy skutečně máme pocit, že na nás útočí neznámé entity a napadají nás zlí duchové, bývají často spojovány s fenoménem nazvaným spánková paralýza. Dochází u ní u dospělých i dětí, dokonce u dětí a dospívajících mnohem častěji. Doporučuje se, aby děti neusínaly na zádech, u dospívajících je zase třeba se vyvarovat užívání alkoholu a drog. Tento stav strnulosti, kdy pomyslně uvízneme mezi dvěma světy, bývá doprovázen velice nepříjemnými sluchovými i zrakovými halucinacemi a člověk skutečně mívá pocit, že ho napadají duchové.

Tehdy dochází k přechodu z jedné spánkové fáze do druhé, a často i k takzvanému lucidnímu neboli vědomému snění. Vystrašený člověk má v tu chvíli jediný cíl – probudit se. A tento silný strach, který doprovází celý jev, je právě oním spolehlivým a dobře fungujícím obranným mechanismem, který nás chrání před světem, do kterého nemá jen tak někdo přístup.

Spánková paralýza jako nejděsivější porucha spánku

Při kontaktu s duchy není třeba se bát. Pokud se jedná o příbuzné, zkuste s nimi promluvit. U cizích duchů se nejprve zeptejte, co chtějí, anebo je pošlete pryč. V těchto snech je to skutečně možné, protože ke kontaktu s duchy často dochází v lucidních snech, kdy si uvědomujeme, že spíme, a máme různé možnosti, které vyprodukuje naše mysl.

Příklady snů, ve kterých se objevují duchové:

Dnes se mi zdál sen, že jsme s manželem a kamarádkou byli v neznámém bytě a strašili nás tam duchové. Dveře se otevíraly skříňky také. Měla jsem vážně strach.

Měla jsem sen, že jsem létala. Obletěla jsem všechny své příbuzné, které jsem dlouho neviděla. Byla mezi nimi i babička, která je už po smrti. Vše bylo v jedné vesnici, kde bydlí všichni. Mám z toho nepříjemný pocit a bojím se usnout.

Jsem těhotná ve čtvrtém měsíci a včera to byl přesně měsíc, co mi umřela mamka. Mně se o ní už pravidelně tři týdny zdá sen, jak stojí naproti mě, obejme mě a řekne mi, že je čas, abychom byly zase spolu. Já pak lezu do vany plné vody a podřežu si žíly. Jsem z toho snu zmatená. Vždycky se probudím se slzami v očích, a pak už neusnu.

Jak funguje lapač snů a jak ho vybrat?

Příklady snů, ve kterých dochází ke smíření s odchodem blízkých:

Začátkem tohoto měsíce nám umřela naše sestra, náhle. Nebylo jí dobře, tak si šla lehnout a umřela ve spánku. Zdál se mi sen, že mi nějaký hlas řekl, ať se vrátím do dne před její smrtí. Najednou jsem s ní seděla u stolu, a říkala jí, jak moc jí mám ráda, a že je úžasná sestra. Neodpověděla, jen se usmála a pohladila mě po tváři. Ztratila se a já ji všude hledala. Věděla jsem, že na to být s ní mám ještě jeden den, ale už jsem ji nenašla.

Před nedávnem se zabil můj kamarád na motorce. Kdysi mezi námi proběhlo i něco víc – ale ne vztah. A ze včerejška na dnešek se mi zdálo, že jsem mu na hrob nesla svíčku.  Najednou jsem slyšela, jak bouchá o pomoc. Tedy jsem někoho, nevím koho, přivolala, vyhrabali ho. Já jen přihlížela a on vylezl, že je naprosto v pořádku, a že má jen zlomenou nohu. Objali jsme se s tím, že jsem ráda, že se to vysvětlilo, a že je v pořádku.

Od páteční noci se mi zdá každou noc čtyřikrát po sobě jeden a ten samý sen. Jde v něm o smrt jednoho z pacientů, které mám na oddělení. Vždy se budím prakticky ve stejný čas.

(příklady snů byly použity z fb stránky Výklad snů)

Ohodnoťte tento článek:
3,8
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Duchové ve snech – proč se nám ve snech zdá o zemřelých?